Přejeme všem hezký nadcházející víkend! Páteční výběr článků tentokrát zahrnuje informace o tom, jak pokročil případ s obviněným násilníkem Andrewem Tatem, či článek o pokusech Ruska převychovat odvlečené ukrajinské děti. Situace lidí v Gaze se nadále zhoršuje, Palestinci se potýkají nejen s nedostatkem potravin, ale i s jejich extrémně vysokou cenou. A ptačí populace na Kypru hyne kvůli pytlákům.
Na žádost britských úřadů Rumunsko vydá Andrewa Tatea do Velké Británie, avšak až poté, co v této zemi skončí soudní procesy vedené proti jmenovanému. Ve Velké Británii Tatea čtyři ženy nařkly ze sexuálního násilí. Muž je v Rumunsku obviněn ze znásilnění, obchodování s lidmi a vytvoření zločinecké skupiny za účelem sexuálního vykořisťování žen. Andrew Tate byl zatčen v prosinci 2022 poblíž Bukurešti společně se svým bratrem Tristanem a v Rumunsku čeká na soudní proces. O jeho obžalobě už informovala investigace.cz, poslední nový článek vysvětluje, jak v obecné rovině funguje vydání mezinárodně hledaných osob z Česka do zahraničí. Web UnHerd pak nedávno přinesl příběh o neklidném předměstí britského města Luton, kde Andrew Tate vyrůstal.
Obyvatelé Gazy bojují o přežití, zatímco překupníci zvyšují ceny zboží, informoval web OCCRP. Podle zástupce šéfa Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA), spadajícího pod OSN, se až 2,3 milionu obyvatel Gazy potýká s akutním nedostatkem potravin. Půl milionu lidí tu čelí „katastrofální úrovni nedostatku a hladovění“. Reportéři OCCRP popisují nefunkční a vykořisťovatelský systém obchodu s potravinami, kvůli němuž mají obyvatelé Gazy k dispozici zboží za extrémně vysoké ceny. Na tržišti v Rafáhu místní uvedli, že cena některých potravin se od začátku konfliktu zvýšila i desetkrát.
Ruské ministerstvo školství od počátku invaze Ukrajiny připravuje metodický rámec pro „indoktrinaci“ ukrajinských dětí odvlečených do Ruska. Ruští učitelé a sociální pracovníci mají tuto generaci převychovat na základě „duchovních a mravních hodnot a historických a národně-kulturních tradic Ruské federace“. S informací přišel nezávislý web Meduza s odkazem na zdroje z ruského ministerstva školství. S jednou organizací, proti které jsou uvaleny západní sankce právě za takovou „převýchovu“, měl podle webu VSquare.org navíc uzavřít oficiální partnerství také Ruský Červený kříž.
Here’s what you need to know about our today’s #KremlinLeaks story.
New details emerge about the Russian Red Cross’ (RRC) direct cooperation with people and organizations responsible for abducting Ukrainian kids.
Thread ⬇️https://t.co/Kd6ANOwYjV pic.twitter.com/ZOVFoVEFkS
— Holger Roonemaa (@holger_r) March 12, 2024
Nejméně 12 institucí a soukromých ordinací v Rusku nabízí konverzní terapie pro LGBTQ+ lidi. Cílem je změnit jejich sexuální orientaci, genderovou identitu či genderový projev osoby. Zjistil to investigativní tým Radio Free Europe / Radio Liberty, pojmenovaný Sistema. Obdobnou „léčbu“ prý nabízejí certifikovaní lékaři, kliniky, náboženské komunity či takzvaní hypnotizéři a stojí v průměru od deseti tisíc (asi 2 500 korun) do 130 tisíc rublů (přes 32 tisíc korun) měsíčně. Služby jsou často poskytovány tajně a informace o nich nejsou veřejně dostupné. Novináři na základě sebraných informací také natočili investigativní film.
Organizovaný zločin na Kypru zabil statisíce zpěvných ptáků. Během podzimu 2023 bylo na Kypru odchyceno a usmrceno více než 400 tisíc opeřenců. Se zjištěním přišla organizace BirdLife Cyprus. Skandální masakr zároveň ohrozil výskyt ptačí populace v regionu. Kypr je totiž důležitým místem pro stěhovavé ptáky cestující mezi Evropou a Afrikou. Druhy, jako jsou například čejky chocholaté, čížci a vrbáci, tak končí svou pouť v pastích pytláků, což posiluje úbytek ptáků v celém regionu. Pytláci zvířata prodávají do restaurací jako speciální místní pochoutku známou pod slovem „ambelopoulia“.
BREAKING: Over 435k songbirds illegally trapped and killed in Cyprus 🚨
A report by @birdlifecyprus, supported by us & @CABS_REPORTS, reveals this criminal practice is on the rise.
More in the video below 👇 pic.twitter.com/sbqk2rlR4V
— RSPB (@Natures_Voice) March 6, 2024
Pašeráci drog dovážejí do Evropy rekordní množství kokainu. V minulém roce záchyty kokainu například ve Španělsku překonaly všechny historické rekordy. Příčiny toho, proč množství omamných látek v Evropě roste, přibližuje web El País.
I po zavedení sankcí se stále obchoduje s nelegálním dřevem z Myanmaru. Uplynul rok od rozsáhlé investigace týkající se obchodu se vzácným dřevem z Myanmaru v Evropě i USA. Projekt International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) dokumentoval, jak západní vlády nedokázaly zastavit obchod se dřevem těženým v konfliktních zónách, jakou je i Myanmar. Takový obchod přitom finančně přispívá na aktivity myanmarské vojenské junty a vede tedy i k porušování lidských práv či ničení přírody. Podle zjištění ICIJ nelegální obchod s myanmarským teakovým dřevem stále pokračuje. Případ popsala v článku i investigace.cz.
Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / AP / Andreea Alexandru