#zesvěta: Opoziční novináři na ruském seznamu hledaných osob

Roman Anin, zakladatel nezávislého portálu Important Stories (IStories) a bývalý novinář ruského listu Novaja gazeta. Zdroj: ČTK / Šimánek Vít

Kremelský režim přidal na seznam hledaných osob dva novináře z ruského exilového média IStories. Stovky amerických policistů zneužívaly děti, přičemž mnoho z pachatelů zůstalo bez trestu. Obchodníci s drogami vyrábějí v Evropě více kokainu než dříve, uvádí nová zpráva mapující drogový trh v Evropské unii.

Šéfredaktor ruského exilového média IStories Roman Anin a bývalá redaktorka IStories Jekatěrina Fomina byli ruskými úřady přidáni na seznam hledaných osob. Informoval o tom web Mediazona. Proti Jekatěrině Fomině je v Rusku vedeno trestní řízení za údajné šíření nepravdivých informací o tamní armádě. Fomina s dalšími redaktory IStories publikovala v roce 2022 příběhy ruských vojáků z ukrajinské fronty. Přinesla také přiznání jednoho z nich, že na rozkaz svého velitele zastřelil civilistu v ukrajinské obci Andrijivka. Desátník zároveň uvedl jména velitelů, kteří rozkazy k popravám civilistů vydávali.

Ruská státní zpravodajská agentura TASS publikovala na začátku letošního roku zprávu o tom, že ruské úřady zahájily proti Jekatěrině Fomině trestní řízení kvůli šíření fake news o armádě. Novinářka měla vojáka údajně vydírat, aby získala jeho přiznání. Fomina letos v lednu pro investigaci.cz podrobně popsala, jak se jí vojáka Daniila Frolkina podařilo najít a jak získala jeho přiznání.

Šéfredaktor IStories Roman Anin řekl investigaci.cz, že fakt, že byl přidán na seznam hledaných osob, nijak neovlivní práci jeho ani IStories.

Stovky amerických policistů sexuálně zneužívaly děti, mnohým z nich se přitom podařilo vyhnout se trestu. Rozsáhlou investigativní práci mapující tyto případy za posledních 20 let publikoval web The Washington Post. Policisté podezřelí ze zneužívání dětí sloužili na velkých i malých policejních odděleních a jsou mezi nimi jak nováčci, tak i zkušení veteráni. Podle novinářů z The Washington Post navíc úředníci z různých úrovní systému trestního soudnictví nedokázali nejen ochránit děti, ale ani potrestat násilníky. Obvinění policisté využívali své znalosti amerického právního systému, aby případy protahovali a vyhnuli se odsouzení. The Washington Post identifikoval nejméně 1800 strážců zákona, kteří byli v letech 2005 až 2022 obviněni z trestných činů souvisejících se sexuálním zneužíváním dětí.

Obchodníci s drogami vyrábějí v Evropě více kokainu, odhaluje zpráva Evropské unie. Zjištění uveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Podle těchto informací se část výroby kokainu přesunula z Latinské Ameriky do Evropy, protože zločinecké skupiny zkoumají nové metody obchodování. V Evropě se navíc stále zvyšuje nejen počet záchytů drog, ale i jejich spotřeba. „Zatímco počet záchytů (kokainu) roste, jeho čistota zůstává vysoká a ceny stabilní, což ukazuje, že je tu k dispozici obrovské množství kokainu,“ uvedla evropská komisařka pro vnitřní věci Ylva Johansson. 

Na následky výbuchu v černohorském městě Cetinje zemřeli dva členové zločineckého klanu Škaljari. Jde o černohorský gang, jenž se zaměřuje hlavně na dovoz kokainu z Latinské Ameriky. Už od roku 2014 je ve válce s gangem Kavač. Spor mezi původně spolupracujícími skupinami začal kvůli drogám, přičemž vzájemné konflikty probíhají nejen v Černé Hoře, ale i po celé Evropě. Policie se už delší dobu obávala, že právě ve městě Cetinje by se něco takového mohlo stát, protože za posledních šest měsíců tam bylo z vězení propuštěno a osvobozeno velké množství členů několika zločineckých klanů.

Americká armáda připravila uprostřed pandemie vyvolané virem Covid-19 tajný program s cílem zdiskreditovat na Filipínách čínské očkování Sinovac. S odhalením přišel web agentury Reuters. Mělo jít o odplatu za úsilí Pekingu obvinit Washington z pandemie. Podle expertů program ohrozil mnoho životů, protože Filipíny byly virem zasaženy ve velkém měřítku. Operace cílila na vyvolání pochybností o bezpečnosti a účinnosti vakcín dodávaných Čínou, odhaluje Reuters. Prostřednictvím falešných internetových účtů údajných Filipínců se vojenské propagandistické úsilí proměnilo v kampaň proti vakcínám. Příspěvky na sociálních sítích kritizovaly kvalitu obličejových masek, testovacích sad a první na Filipínách dostupné vakcíny – čínského očkování Sinovac.

Honduras chce vybudovat nouzové „megavězení“. Opatření tamních úřadů má omezit rozšiřující se organizovaný zločin, Honduras totiž patří k zemím s nejvíce rozšířeným násilím na světě. Tamní vláda proto představila sérii opatření a vyhlásila „bezpečnostní stav nouze“, přičemž jejím klíčovým nástrojem boje proti zločinnosti má být „megavězení“ s kapacitou 20 tisíc lidí. V současné době má země přibližně 21 000 vězňů rozmístěných ve zhruba 30 detenčních zařízeních.

 

Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / Šimánek Vít