České konspirační servery na Facebooku aneb od covidu k ukronacistům a zase zpátky

Covid, vítězící Rusko, ukrajinští nacisté a velký reset. To jsou hlavní témata článků z konspiračních a dezinformačních serverů, které Češi nejvíce sdíleli na Facebooku od počátku invaze Ruska do Ukrajiny. Vyplývá to z analýzy dat o počtu sdílení těchto článků, kterou investigace.cz připravila. Na sdílení odkazů se nejvíce podílí několik desítek facebookových stránek a skupin, celkově jde u nás o stovky skupin. U některých je zřejmé, že jejich sdílení je koordinované.

Pokud byste chtěli vidět svět očima konspiračních a dezinformačních serverů, můžete si to vyzkoušet v naší interaktivní aplikaci. Zobrazuje sto nejvíce sdílených článků z vybraných domácích konspiračních serverů na Facebooku od 22. února 2022, tedy od ruského uznání Doněcka a Luhanska za samostatné republiky, což těsně předcházelo invazi. Ve vizualizaci jsou články, jež se hojně sdílely na Facebooku, seřazeny na časové ose, a byť mohou být data z Facebooku zkreslená, například sdílením v popisku obrázku, poskytují dobrý přehled o tématech, jimiž české konspirační servery žijí.

Pokud analyzujeme, které facebookové stránky a skupiny jsou při šíření těchto odkazů nejaktivnější, najdeme síť minimálně 14 stránek, jež se zaměřují na produkci serveru AC24, kterou minimálně doplňují o další obsah. Při porovnávání času publikací je rozestup mezi jednotlivými stránkami často pod 60 sekund, což vypovídá o tom, že se jedná o koordinované sdílení za účelem zvednutí návštěvnosti.

Pokud jde o facebookové skupiny, pak mezi nejaktivnější šiřitele obsahu konspiračních stránek patří skupiny jako Češi, táhněme za jeden provaz, Chceme obecné referendum bez omezení tématu referenda, Fiala není můj premiér, Nechceme fašistickou vládu …, NEOČKOVANÍ CZ, SK pro MÍR ! NE VÁLCE ! či Svobodné Česko a řada dalších. Jejich analýze se však budeme věnovat v dalším článku. Nicméně i zde můžeme vidět případy, kdy se jeden odkaz sdílí v celé řadě skupin během velmi krátké doby a naplňuje tak všechny znaky toho, co Facebook označuje za koordinované neautentické sdílení. Právě takový vzor chování vedl Facebook k odhalení a eliminaci vlivové operace Ruska a Číny před několika dny.

Ačkoli se na šíření odkazů na konspirační a dezinformační servery podílejí jen na českém Facebooku stovky skupin, zdá se, že počty interakcí s těmito posty nedosahují čísel z covidového období. Příčin může být několik. Svoji roli zcela určitě hraje blokace některých stránek od provozovatelů připojení. Je také velmi pravděpodobné, že zájem o anticovidová témata přece jen upadá a výslovně proruské postoje nejsou ve společnosti až tak silně zastoupeny. Byť se můžeme občas setkat i s posty, které v sobě obě témata spojují velmi kreativním způsobem.

Ukázka z konspirace spojující téma očkování a ruské invaze do Ukrajiny

Příkladem může být konspirační teorie, jež se šíří v řadě antisystémových skupin, v níž se mimo jiné tvrdí, že západní vlády chtějí zfalšovat jaderné výbuchy Ruska, aby mohly lidem vnutit jodové tablety, které jsou ve skutečnosti vakcínou.

Autor textu a úvodní koláže: Josef Šlerka
Článek vznikl v rámci projektu German Marshall Fund – Ruská informační válka

Metodologie: Pro náš článek jsme vycházeli ze seznamu více než 8 000 odkazů, jež server Buzzsumo označil za nejvíce sdílené na sociálních sítích v českém jazyce v období od 22. února 2022 až do 4. října 2022. Pro jejich dohledání jsme zvolili seznam významných českých konspiračních a dezinformačních serverů, který obsahoval následující stránky: ac24.cz, aeronet.news, aeronet.cz, ceskezpravy.eu, ceskobezcenzury.cz, czechfreepress.cz, necenzurovanapravda.cz, novarepublika.online, novarepublika.cz, nwoo.org, outsidermedia.cz, pravdive.eu, pravyprostor.net, pravyprostor.cz, protiproud.info, protiproud.cz, prvnizpravy.cz, skrytapravda.cz, svobodnenoviny.eu, zvedavec.org, zvedavec.news Pro identifikaci skupiny a stránek na Facebooku, jež aktivně sdílejí odkazy na tyto stránky, jsme použili službu CrowdTangle.