#zesvěta: Dáte si diamant, nebo radši trojlístek?

Za okny padá sníh, znatelně se ochladilo a brzy se začíná stmívat. Jestli se vám nechce procházet zasněženou krajinou, ideálním programem ku zpestření dlouhých zimních večerů může být právě náš nejnovější přehled dění ze světa zločinu, podvodů a drogových pašeráků. Dozvíte se, jakým způsobem jihoameričtí pašeráci drog nabízejí své zboží nebo jak čínský podnikatel obalamutil roztouženého amerického seniora.

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi.
Audioverze článků z oblíbené rubriky #zesvěta odebírejte zde.

#1 Mafiánské emotikony

Ve městě Concepción na jihu Chile se živě dařilo obchodu s drogami, hlavně na večírcích a tamních univerzitách. Úřady tu nakonec zatkly několik členů gangů, jež omamné látky prodávali. Ukázalo se, že drogy sem dodávají Kolumbijci. Dealeři byli ve své činnosti kreativní a používali na sociálních sítích k nabízení různých druhů drog emotikony — symbol diamantu pro kokain, trojlístek pro marihuanu a baterii pro extázi. Nejde ale tak úplně o novinku. Už před dvěma lety americký Úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) informoval o různých typech symbolů a emotikonů, které kriminální organizace využívají k prezentaci nabízených narkotik.

O drogách zabavených během zásahu i o tom, kolik peněz pašeráci měli, se dozvíte v článku na webu OCCRP.

#2 Šrámy na duších

„Nemohla jsem ani vyjít ven, nebo někam jít samotná… Měla jsem takovou úzkost, že když jsem šla něco vyřídit, dvakrát jsem ztratila vědomí.“ Svěřila se novinářům z The Bureau of Investigative Journalism jedna z moderátorek seznamovacích aplikací jako je Tinder či Grindr. Tito lidé řeší mimo technické podpory také sexuální útoky, homofobii nebo sexuální zneužívání dětí, a pomáhají tak odstraňovat z těchto aplikací násilníky. Jenže jejich práce jim způsobuje problémy s duševním zdravím a trvající traumata. Svůj podíl na tom má i přístup vedení společnosti, jež aplikace provozuje. Zaměstnanci mluvili o špatných pracovních podmínkách i nedostatečné podpoře, přičemž někteří z nich byli trestáni a propuštěni právě kvůli svým psychickým problémům, způsobeným paradoxně právě touto prací.

Investigaci o pozadí práce moderátorů seznamovacích aplikací přináší web The Bureau of Investigative Journalism.

#3 Miliardový krypto podvod

Loni v říjnu, když byl povýšen jeden z vyšetřovatelů kyberkriminality v Bangkoku,  mezi prvními mu gratuloval čínský podnikatel Wang Yicheng s velkou kyticí zabalenou v červeném papíře. Viceprezident čínské obchodní skupiny Wang si během posledních dvou let vytvořil dobré vztahy s členy thajských orgánů činných v trestním řízení i s tamními politickými elitami. Během této doby na kryptoměnový účet registrovaný na jeho jméno přicházely desítky milionů dolarů, spojené s typem investičního podvodu označovaného jako „pig butchering“ (název pochází z čínského výrazu, přeloženého jako „porážení prasete“, analogie odkazuje na proces získání důvěry oběti předtím, než dojde ke krádeži kryptoměn či financí obecně, pozn.red.). Z toho podstatná částka pocházela z kryptopeněženky, jež je podle několika amerických firem spojená s podvody. Obětí se například stal jeden senior z Kalifornie, který přišel o své celoživotní úspory, neboť uvěřil, že komunikuje s atraktivní mladou ženou jménem Emma, přičemž ve skutečnosti šlo o podvodníka.

Jak byl podvod odhalen a jaké jsou další osudy Wanga Yichenga se dozvíte v článku na webu Reuters.

#4 Srbská opozice v ohrožení

Kritici současného srbského parlamentu dlouhodobě upozorňovali na rozsáhlou korupci v zemi nebo proruskou zahraniční politiku aktuální vlády. Teď byli nejspíš napadeni špionážním softwarem. Pokus o útok ale nakonec úplně nevyšel. Společnost Apple totiž pravidelně poskytuje uživatelům svých telefonů aktualizace a iPhony obou opozičníků byly aktualizovány nejnovější verzí softwaru, která zařízení chrání před podobnou infiltrací. Platforma Citizen Lab upozornila, že na základě dlouholetého prošetřování je Srbsko pravidelným zákazníkem  firmy vytvářející spyware. Pokus o hackerský útok byl podle jednoho ze zasažených Srbů pokusem ho zastrašit, zdiskreditovat jeho práci a „najít proti mě něco kompromitujícího“.

Detaily o situaci v Srbsku rozebírá web The Guardian.

 

Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz.


Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní grafiky: investigace.cz