#zesvěta: České koblihy s pervitinovou náplní

Zatímco šéfové mocné italské mafie ’Ndrangheta by nejraději splynuli s obyčejnými vesničany a takto se ztratili z povrchu zemského, dealeři a uživatelé drog v Mexiku se naopak proti své vůli ztrácejí i za menší prohřešky vůči gangsterským pravidlům. Z Česka zase vyvezli koblihy s poněkud originální náplní, která překvapila i zkušené strážce zákona v Německu, a OSN varuje před černými transplantacemi způsobenými celosvětovým nedostatkem orgánů. Vítejte u tradičního #zesvěta!

#1 České kutilství nezná mezí

První den ve škole, první láska, první výplata, to vše má své nezaměnitelné kouzlo, tak jako první kobliha naditá pervitinem. Posledně jmenované si zrovna užívají němečtí celníci, kteří na hranicích zastavili muže, jenž se snažil z Česka propašovat metamfetamin neboli pervitin, a to naprosto originální koblihovou metodou. Droga se nacházela na místě, kde je za normálních okolností napěchovaná marmeláda nebo jiná sladká náplň. Zkušenému oku německého celního orgánu však ani tato vynalézavá skrýš neunikla, údiv se ovšem dostavil i přes letité zkušenosti. Jak totiž později vysvětlila mluvčí policie, podobný případ pašování narkotika celníci ještě nezažili. Zkrátka všechno je jednou poprvé.

Informaci přineslo Deutsche Welle.

#2 Omlouvám se, že jsem tě nedržela pevněji

Obyvatelé Sinaloy, státu na západním pobřeží Mexika, byli ještě v roce 2010 zvyklí na střety soupeřících gangů, což tamním pohřebním ústavům navyšovalo práci až o 180 zavražděných denně. Podle současných statistik by se zdálo, že horké hlavy vychladly a situace se zklidnila, neboť vraždy vykazují sestupnou tendenci. Rostou však případy zmizelých lidí. Neblahý jev podle sinaloyských autorit úzce souvisí se zvyšující se lokální výrobou syntetických drog, které místní díky snadné dostupnosti a vstřícným cenám často užívají. Obojí, přesněji řečeno prodávání i braní pervitinu, totiž v těchto končinách Mexika podléhá sice nepsaným, ale nadmíru přísným pravidlům. Pokud se uživatel pervitinu nachází v teritoriu jednoho gangu s drogami ocejchovanými gangem jiným, bude násilně „zmizen“. Stejný trest následuje i pro závislé, kteří se mnohdy uchylují k drobným krádežím drogy. Ostatně ty samé podmínky platí i pro dealera. Jestliže v jednom rajonu prodává zboží, jež nemá tu správnou značku nebo barvu, zmizí jako pára nad hrncem, pokud ho tedy rovnou nezabijou. S gangy navíc často spolupracují místní policisté, kteří jim zlodějíčky nebo dealery s radostí přenechávají. Podle všeho v duchu teze sovětského diktátora Josifa Stalina: Zmizí člověk, zmizí problém. Sinalojská města jsou tak polepená letáky, jejichž prostřednictvím většinou ženy pátrají po svých milovaných. Takto zasažené rodiny pak formují spolky, jež se snaží bránit proti gangům, ale i proti zkorumpovaným autoritám. U jedné takové nástěnky pohřešovaných se před největší městskou katedrálou vyjímá nápis: „Omlouvám se, že jsem tě nedržel(a) pevněji. Myslel(a) jsem, že tě ještě uvidím.“

Více o snahách rodin najít své milované si můžete přečíst na InSight Crime.

#3 Další mafiánský boss v klepetech

Argentinská policie po několika letech stíhání zatkla vysoce postaveného mafiánského bosse Carmina Alfonsa Maiorana. Jde o jednoho z šéfů italské mafie ’Ndrangheta, která patří k těm nejmocnějším mafiím světa a je například jedním z klíčových hráčů v dovážení kokainu do Evropy. Maiorano byl obviněn z obchodu s drogami a se zbraněmi. Šéfové této vlivné italské mafie se vyznačují tím, že mimo klasickou mafiánskou práci, tedy organizovaný zločin se vším všudy, mají v oblibě i hru na mimikry. Často se totiž oblékají velmi nedbale a bydlí v zapadlých horských vesnicích bez jakéhokoli šarmu, kde jejich domy na první pohled připomínají polorozpadlé barabizny chudých vesničanů. Uvnitř ale mohou být velmi luxusně zařízeny a bývají vybaveny i sítí tunelů, kterými lze v případě policejního zátahu pohodlně zmizet. Pro Carmina Alfonsa Maiorana každopádně obdobná snaha o nabytí iluze bezvýznamnosti skončila.

Fotku mafiánského bosse v teplákách přinesl Reuters.

#4 Jak zorganizovat vyšetřování organizovaného pašování orgánů

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) vydal manuál o tom, jak vyšetřovat a trestně stíhat pašeráky lidí za účelem transplantace orgánů. Odhaduje se, že legální transplantace pokrývají méně než 10 % celosvětové poptávky, což je dáno především celosvětovým nedostatkem orgánů určených k těmto chirurgickým zákrokům. Nepoměr vede k tomu, že nemocní pacienti vyhledávají orgány na černém trhu, kde samozřejmě nelení zločinecké skupiny zabývající se obchodováním s orgány i s nelegálními transplantacemi. Nejvíce obětí tohoto černého byznysu pochází podle UNODC ze severní Afriky a Blízkého východu a obvykle jsou rekrutovány skrze inzeráty v médiích a na sociálních sítích.

Jednotlivé aspekty pašování lidí v zájmu získání jejich orgánů si můžete proklikat přímo u UNODC. Shrnutí přineslo OCCRP.

Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz.

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autorka úvodní fotografie: Martina Bartl