Britský soud poslal do vězení muže, který si nelegálně objednal zbraně z Česka a ze Slovenska. Maďarští neonacisté podezřelí z terorismu pořádají koncert v Budapešti. Ališer Usmanov prodává svou luxusní vilu v Německu. Evropské oděvní značky používají bavlnu, kterou jsou v Turkmenistánu nuceny sbírat i děti. Konžský ministr dolů vydal povolení k těžbě zlata v chráněné oblasti kontroverzním postavám s vazbami na tamní vládu.
Maďarská pobočka mezinárodní nacistické sítě Blood & Honour, podezřívaná britskou vládou z účasti na teroristické činnosti, pořádá dvoudenní koncert v Budapešti. Informoval o tom web Bellingcat. Koncert je posledním z řady mezinárodních neonacistických akcí pořádaných v maďarském hlavním městě, z nichž některé byly v předchozích letech zakázány. Únor je pro maďarské i zahraniční krajně pravicové skupiny obzvláště důležitý. Mnohé z nich přijíždějí do Budapešti uctít památku nacistických a kolaborantských jednotek, jež se v únoru 1945 pokusily z obleženého maďarského hlavního města uprchnout. Tyto akce označují jako „Den cti“.
Ališer Usmanov prodává luxusní vilu v Německu za 25 milionů eur (v přepočtu 628 milionů korun). Usmanov, oblíbený oligarcha Vladimira Putina, je jedním z nejbohatších lidí na světě a koncem loňského listopadu byl po krátké pauze znovu zvolen šéfem Mezinárodní šermířské federace. Usmanov vilu využíval několik let jako rekreační sídlo, ale čtyři dny po Putinově invazi do Ukrajiny ji opustil a už se do ní nevrátil. Krátce po invazi byl zařazen na sankční seznam EU a německé úřady ho začaly vyšetřovat kvůli podezření z daňových úniků.
Britský soud poslal na 13 let do vězení sedmadvacetiletého muže kvůli zorganizování dodávky dvanácti střelných zbraní, jež si objednal z České republiky a ze Slovenska. V roce 2018 tyto balíky zajistila pohraniční policie. Jeden z nich muž objednal na adresu svých sousedů, které přesvědčil k převzetí zásilky tím, že nechce, aby „se jeho matka dozvěděla, kolik utrácí za oblečení a boty“. Vyšetřování na Slovensku odhalilo, že dvě střelné zbraně zakoupil Slovák a posléze je prodal kupci na herním webu. Odsouzený Brit obdržel také devět dalších podezřelých balíčků z Ostravy, jež obsahovaly osm zbraní a tři dávky střeliva.
Turkmenský novinář Chudajberdy Allašov zemřel loni v srpnu na následky mučení a odepření léčby. Turkmenské úřady ho pronásledovaly dlouhých osm let. Poprvé ho zatkli v roce 2016 poté, co informoval o nucené práci na turkmenských polích s bavlnou. Novináři z webu Forbidden Stories se rozhodli jeho pátrání dokončit. Zjistili, že nucená práce na polích stále pokračuje a na sklizni bavlny se podílejí i děti. Bavlna se poté pašuje a prodává v zemích Evropské unie i jinde jako průmyslové zboží. Novináři identifikovali dvě značky, které výrobky z této bavlny používají – Essenza Home a Benetton.
Ministr dolů Konžské republiky vydal celkem 79 povolení k těžbě a průzkumu zlata v chráněném regionu, aféru popsal web Mongabay. Region Sangha je v programu REDD+, zaměřeném na snížení odlesňování a degradace lesů, což je neslučitelné s těžbou zlata, která naopak způsobuje rozsáhlé ničení lesů a znečištění vodních ploch. Ministr přesto takové povolení vydal, navíc kontroverzním postavám s vazbami na vládu.