#zesvěta 33

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Dědečku, vyprávěj mi tu o tom jak jsi založil nadnárodní kriminální podnik

Německo vydalo zatykač na Jürgena Mossacka (72) a Ramóna Fonsecu (68), zakladatele dnes již nechvalně proslulé právnické kanceláře, která svým klientům pomáhala obcházet daně a prát peníze, což vyšlo najevo při obrovském leaku známém jako Panama Papers. Pánové jsou obviněni z vyhýbání se placení daní a z nadnárodního kriminálního podnikání. Panama ale nevydává zločince, němečtí prokurátoři tak mohou jen doufat, že se němec Mossack do rodné země vrátí dobrovolně. 

Více zde.  

O Panama Papers si můžete přečíst zde.

#2 Rusové dostali přes prsty

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo obvinění šesti členů ruské vojenské inteligence z “agresivní celosvětové hackerské kampaně, která způsobila obrovský zmatek a stála země miliardy dolarů”. Obžaloba zmiňuje konkrétní kyberútoky – Francouzské prezidentské volby (2017), útok na ukrajinskou elektrickou síť (2015), nebo zimní Olympiádu 2018. Jedná se o stejnou skupinu, která strkala prsty do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Asistent prokurátora pro otázky bezpečnosti země připodobnil ruské kyberútoky k “vztekání se malého dítěte, které má k dispozici finanční prostředky impéria”.

Více zde.

#3 Trampoty kyrgyzského kmotra

Kyrgyzská policie zatkla Raimbeka Matraimova, bývalého šéfa celních služeb a bratra poslance, ale hlavně korupčníka, který se dlouho zdál nedotknutelný. Investigace OCCRP, Bellingcat, kyrgyzského Kloop a Radia Azattyk (RFE/RL) odhalila nekalé praktiky členů klanu Matraimovů, který de facto ovládá jih země a mezi jeho nejposlednější prohřešky patří kupování hlasů pro svou stranu Mekenim Kyrgyzstan v nedávných volbách, které v zemi strhly revoluci. Zatčený Matraimov se nyní nachází v domácím vězení poté, co složil kauci asi 23 milionů Kč. To, že je za korupci hnán k odpovědnosti je sice dobrá zpráva, existují ovšem obavy, aby nový prezident, který potřebuje nahnat body, nenechal Matraimova se z prohřešků vyplatit.

Více zde.

Hlas za flašku: Volby v Kyrgyzstánu

#4 Okénko italské mafie

V italském Trentu bylo zatčeno 20 osob podezřelých z členství v kalábrijské mafii ‘Ndrangheta. Policie tak usoudila, že se mafie rozpíná až k Rakouským hranicím. Ve stejnou dobu byl proveden zátah na kalábrijský klan Serraino cosca. 

Více zde.

V minulém #zesvěta jsme informovali o slavném zatčení italského mafiánského bosse ve Španělsku – policie po něm párala dva roky. Nyní je Vittorio Raso opět v prachu. Soudci, který měl jeho případ na starost, doručili vyšetřovatelé jen část spisu, která obsahovala obvinění z vydírání. Soudce Rasa pustil na svobodu. Když mu později doručili zbytek spisu, ze kterého jasně plynulo, že se jedná o mafiána, který se podílí na obchodu s drogami a zbraněmi, bylo už pozdě. Raso spolupracoval mimo jiné s ‘Ndranghetou.

Více zde.

#5 Zlatá brána zavřená?

Evropská unie se konečně rozhoupala k potrestání Malty a Kypru za programy takzvaných zlatých víz a vyzvala je k jejich ukončení. Relativně snadno zakoupená občanství mnohdy sloužila mezinárodním zločincům jako vstupenka do Evropy a tedy do prostoru, kde se mohou pohybovat prakticky bez kontrol.

Více zde.

Cyprus Papers: kterak bohatí ke kyperskému občanství přišli 

 

#6 Největší továrna v Nizozemsku

Nizozemský finančák si posvítil na nelegální továrnu na cigarety kousek od Utrechtu. Celkem bylo při zátahu zabaveno 32 tun tabáku a 3,6 milionů cigaret. Podle odhadů tak policie a úředníci zachránili státní kase kolem 160 milionů Kč na daních. 

Více zde.

#7 V Turecku nezasněží

Turecká policie zastavila dodávku 220 kilo kokainu, který byl ukrytý mezi legální dodávkou papírů velikosti A4. Policie o lodi plující z Brazílie věděla na základě sledování komunikace podezřelého v Nizozemsku s podezřelým v Turecku. Oba byli zatčeni.

Více zde.

Bonus

Češka, na kterou je vydaný zatykač za podvod a zpronevěru byla zadržena na Filipínách a očekává deportaci do vlasti.

Více zde.

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková