#zesvěta 26

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Další angolský šmelinář

Carlos Manuel de São Vicente je bývalý generální ředitel společnosti s lukrativním vládním monopolem na pojištění angolského ropného sektoru. V roce 2018 mu švýcarský státní zástupce nechal zmrazit bankovní účty obsahující jmění ve výši 900 milionů dolarů (20 miliard Kč), pro podezření z praní špinavých peněz. Od té doby jsou již účty zase rozmrazeny, ačkoli vyšetřování stále probíhá. Švýcarské soudní procesy jsou extrémně tajnůstkářské, proto se média informaci dozvěděla až nyní. Podnikatelovy firmy podporoval bývalý angolský prezident dos Santos, jehož dcera čelí obvinění z tunelování angolské státní kasy. Navíc byla podnikatelova manželka členkou vlády podporující dos Santose.

Více zde. Více o angolském šmelení zde.

#2 Turecký špion

Rakouské úřady zažalují muže, který se přiznal ke špionáži pro turecké tajné služby. Rakousko Turecku vzkázalo, že takhle tedy ne – Turecko Rakousku vzkázalo, že jde o výmysl. Šéf rakouských bezpečnostních složek upozorňuje na snahu Turecka šířit v zemi svůj vliv, a tyto snahy kategoricky odmítá. 

Více zde

#3 Co se děje v Libyi?

Zatím neveřejný dokument nezávislých pozorovatelů pro OSN ukazuje, že Rusko zvýšilo podporu údajně nevládní skupiny extremistických žoldáků známých jako Vágnerovci v Libyi. Investigace.cz se skupině a jejich šéfovi Prigožinovi věnovala, ať už šlo o jejich aktivitu v Libyi, nebo v Súdánu. Kromě toho zpráva upozorňuje na to, že Turecko, Spojené Arabské Emiráty, Jordánsko, Rusko a Katar nedodržují zákaz dodávání zbraní do Libye. Libye se potýká s chaosem od té doby, co v roce 2011 padl její vůdce Kaddáfí a od roku 2014 je rozdělena na dvě části, přičemž hlavní město Tripoli má pod kontrolou mezinárodně uznávaná vláda a východní část kontroluje Chalífa Haftar, kterého podporují právě výše zmínění Vágnerovci.   

Více zde.

#4 Trollové opět v akci

S Prigožinem dnes ještě nekončíme. Facebook a Twitter upozorňují na zvýšenou aktivitu ruských takzvaných trollích účtů (může jít o naprogramované roboty, nebo skutečné osoby, které se snaží na sociálních sítích vměšováním se do diskuzí zasít chaos a vyvolat nenávist mezi dvěma politickými tábory), podobně jako při minulých prezidentských volbách. “Agentura pro výzkum internetu”, která za útoky pravděpodobně stojí, sídlí v Petrohradě a šéfuje jí právě Putinova pravá ruka Prigožin, na kterého američané kvůli této činnosti uvalili sankce. Tajné služby na rostoucí vlivové operace Ruska upozorňují již delší dobu. 

Více zde.

Facebook se rozhodl týden před volbami, které se konají 3. 11., zakázat v USA jakoukoliv politickou reklamu. 

#5 Okénko italské mafie

Švýcarský soud odsoudil 63 letého Itala na tři roky a pět měsíců vežení za členství ve zločinecké organizaci. Muž, který dlouhodobě žil ve Švýcarsku, podle rozsudku pro mocnou italskou mafii ‘Ndrangheta dozoroval převoz zbraní do Milána. Podle Švýcarské policie žije v zemi asi 400 členů 20 různých mafiánských uskupení.

Více zde

Pravá ruka newyorské mafiánské rodiny Luchese s italskými kořeny, Steven Crea, byl odsouzen na doživotí za vraždu a vydírání. Spolu s ním si půjdou sednout další tři členové rodiny, včetně jejího bývalého šéfa.

Více zde.

https://www.investigace.cz/ndrangheta-jak-funguje-a-jak-se-dostala-do-ceska/

#6 Bělorusko není pasé

Experti na lidská práva při OSN apelují na Bělorusko: Přestaňte mučit demonstranty a ty, kteří je mučili a ponižovali potrestejte. Zároveň urgují policii a další autority, aby dodržovali jak mezinárodní lidská práva, tak právo každého jedince na spravedlivý soudní proces. “To, aby lidé prostě mizeli, je nemyslitelné.” Experti obdrželi dokumentaci k 450 případům mučení a špatného zacházení.     

Více zde.

#7 Hasta la vista, prachy

Mexický drogový kartel zvládl přes obchod s kovbojským oblečením v americkém Dallasu vyprat přes 10 milionů dolarů (přes 220 milionů Kč), než jim na to přišla policie. Celkem bylo obviněno 28 lidí, včetně pravé ruky šéfa celého kartelu.  

Více zde.

#8 Na políčku, v makovičkách

Koronavirem způsobená ekonomická krize zasáhla konfliktem zmítaný Afghánistán, kde je i za normálních okolností složité najít práci, natož podnikat, velmi drtivě. Lidem tak nezbývá nic jiného, než se nechat zaměstnat v byznysu, který v zemi kvete nehledě na okolnosti. Tedy on kvést nesmí – jedná se o sklízení opia. Afghánistán produkuje 80% světové zásoby opia a poskytuje práci statisícům, včetně například studentů, kteří kvůli koronaviru nemohou chodit do školy. 

Více zde.

#9 Turecko zatklo důležitého člena IS

Turecká policie oznámila zatčení důležitého představitele teroristické organizace Islámský stát, který v zemi údajně plánoval únosy několika politiků, které měl dopravit do Sýrie. Během zátahu bylo zadrženo dalších 11 osob, které měly plánovat útoky na území Turecka. Úspěch trochu kazí americká zpráva, která Turecko označuje za zemi, kam tečou peníze právě islámských extremistů.   

Více zde.

Bonus #zdomova

Evropská komise vydala vyjádření ke stavu boje proti praní peněz v České republice. MONEYVAL (Výbor odborníků pro hodnocení opatření proti praní peněz a financování terorismu spadající pod EK) uznal, že se Česko zlepšilo a přidělil mu tak lepší mezinárodní hodnocení, což může například znamenat, že se země stane atraktivnější pro investory. Česko se zlepšilo v implementaci mechanismů pro národní spolupráci a koordinaci v boji proti praní peněz a financování terorismu, posílilo opatření vůči zemím které představují vysoké riziko praní peněz a financování terorismu (např. daňové ráje), a odstranilo regulační mezery ve vztazích korespondenčního bankovnictví, což zajistí větší transparentnost transakcí mezi bankami. Nadále ale Česko pokulhává v lepším sledování pohybů peněz do zahraničí a v udělování a výši sankcí za praní peněz a financování terorismu. 

To sice zní optimisticky, ovšem ve finále Česko plně splňuje jen 5 ze 40 doporučení nadnárodní organizace sledující toky peněz Financial Action Task Force.

Více zde.

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková