Ukrajina zdrojem pašovaných čínských cigaret v EU

Ukrajina je dlouhou dobu nechvalně známá jako jeden z největších zdrojů cigaret pašovaných do EU. Ráj pašeráků z ní činí poloha na východním okraji Evropy i výrazně nižší ceny tabáku než v zemích EU. Čínská společnost China Tobacco zaplavuje ukrajinský trh cigaretami, které ale tato země nemůže spotřebovat, proto často končí jako zdroj nelegálního obchodu v EU. 

Před čtyřmi lety vjel do ukrajinského přístavního města Oděsa kamion, v jehož v přívěsu bylo 12,5 milionu cigaret. Vypadalo by to jako obyčejná zásilka tabáku z Evropy na Ukrajinu, nebýt několika detailů, které neseděly.

V kamionu uložené cigarety značky Regina Blue a Regina Red totiž nebyly opatřeny daňovými kolky. Varovné nápisy na krabičkách navíc nebyly v ukrajinštině. Na jednotlivých baleních malým písmem stálo: „Pouze pro bezcelní prodej“. Kontrolní orgány proto zkrátka nabyly podezření, že tyto cigarety mají být přes Ukrajinu pašovány.

Přestože cigarety Regina se zlatou nebo stříbrnou korunou nad velkým bílým R nejsou zdaleka tak známé jako značky Marlboro nebo Lucky Strike, v posledních letech se v Evropě staly jedním z nejčastěji pašovaných tabákových výrobků.

Značku Regina vyrábí čínská státní společnost China National Tobacco Corporation, známá jako China Tobacco (CNTC), výrobce téměř poloviny světových cigaret. Dlouhá léta se zaměřovala na domácí trh, teprve v poslední době se Peking rozhodl prosadit své cigarety po celém světě.

Jediná továrna, kterou má China Tobacco v Evropě – přesněji v Rumunsku – za posledních sedm let zaplavila Ukrajinu nejméně půl miliardou cigaret. Podle ukrajinské Státní daňové služby a sdružení největších výrobců tabáku v zemi se ale na Ukrajině žádná z čínských značek legálně neprodává.

OCCRP přitom získalo z Rumunska údaje, v nichž tato společnost deklarovala, že legálně vyváží tabák 14 různým společnostem na Ukrajině. Reportéři OCCRP ale zjistili, že nejméně tři z těchto firem jsou vyšetřovány kvůli rozsáhlému pašování cigaret.

Ukrajinské orgány činné v trestním řízení označily tyto firmy jako součást tabákové pašerácké sítě, převážející velké množství cigaret z Rumunska, Běloruska a Spojených arabských emirátů na Ukrajinu – a odtud pak často do zemí Evropské unie.

Čína je zároveň signatářem protokolu Světové zdravotnické organizace o nezákonném obchodu s tabákovými výrobky, který stanovuje pravidla pro omezení pašování a padělání cigaret. Klíčové ustanovení spočívá v tom, že tabákové společnosti musí před vývozem zajistit, aby po jejich cigaretách byla na místním trhu oprávněná poptávka. Mají také prověřit své velkoobchodní zákazníky a ujistit se, že jsou řádně registrováni a vlastní patřičné provozní licence. 

Zdá se, že společnost China Tobacco nedělá ani jedno, ani druhé.

Čínské cigarety přes Ukrajinu nelegálně na Evropský trh

V letech 2014 až 2020 byly stovky milionů kusů cigaret Regina, D&B a Dubao, vyrobených v evropském závodě společnosti China Tobacco, dodány dvěma ukrajinským společnostem bez licence opravňující dovoz nebo distribuci tabáku.

Co se s těmito cigaretami dělo, když se dostaly na Ukrajinu, kde nebyly prodávány legální cestou, je těžké vystopovat. Od roku 2016 ale například v Itálii prudce vzrostl počet zabavených cigaret značky China Tobacco – a mnoho z nich na Apeninský poloostrov dorazilo z Ukrajiny.

Velká nahřívaná lež

Podle údajů, které italská daňová policie poskytla OCCRP, bylo v letech 2017 až 2019 v Itálii zabaveno přibližně 41 tun pašovaných cigaret Regina, D&B a Dubao, z nichž 17 % mohlo pocházet z Ukrajiny.

OCCRP už v roce 2009 odhalilo, že velké cigaretové společnosti rok před tím vyrobily a dovezly na Ukrajinu téměř 130 miliard cigaret – o 30 % více, než kolik mohl tamní trh spotřebovat. Tyto cigarety zmizely a mohly být zdrojem nelegálního obchodu v EU.

K lákadlům Ukrajiny přispívá i skutečnost, že pašování tabáku, ačkoliv je nelegální, není na Ukrajině trestným činem. Po letech nátlaku ze strany EU na zpřísnění trestů předložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj letos v dubnu návrh zákona, podle kterého by se pašování mělo stát trestným činem, za nějž by hrozilo až 12 lety vězení a vysoká pokuta.

Byznys na okupovaných územích

Ukrajina byla ohniskem pašování cigaret již před vypuknutím válečných konfliktů s Ruskem v roce 2014, potom se však situace ještě zhoršila – zejména v okupovaných oblastech, kde sídlili oba podezřelí zákazníci společnosti China Tobacco.

Největším odběratelem čínského zboží je společnost Rivera Grand Ltd. se sídlem na Krymu. Tato společnost dovezla většinu čínských cigaret, jež nakoupila v chaotických měsících po ruské anexi Krymského poloostrova – 200 milionů kusů jen v roce 2014. Některé z nich byly označeny nápisem „pouze pro bezcelní prodej“.

Druhý kupující, Doninvest-99, má své zázemí v Doněcku, největším městě na Ruskem podporovaném separatistickém území Donbasu, kde od března 2014 probíhá ozbrojený konflikt mezi separatisty a ukrajinskou vládou.

Ukrajina v následujícím roce schválila legislativní opatření, na jehož základě se společnosti registrované na Krymu a v Donbasu musely přestěhovat na území kontrolované Kyjevem, aby mohly legálně působit a platit daně. Rivera Grand ani Doninvest-99 tak ale neučinily. Společnosti registrované v okupované části Donbasu jsou ukrajinskou centrální bankou přitom považovány za vysoce rizikové z hlediska praní špinavých peněz, zatímco na společnosti se sídlem na Krymu se vztahují sankce USA a EU, které zakazují prodej strategických surovin, jako jsou chemikálie a železo.

Cigarety na seznamu zakázaných výrobků ale nefigurují, takže jejich prodej krymským společnostem není technicky vzato nelegální. „Přesto je riskantní z několika důvodů,“ řekl pro OCCRP Mykyta Petrovec, právník z ukrajinské Helsinské unie pro lidská práva. „Zaprvé by se tato společnost mohla podílet na dodávkách zboží do Ruska, což by mohlo vést k sankcím, a v důsledku toho by mohli přijít o peníze,“ prohlásil. „Tím pádem může nastat řada problémů a samozřejmě je to větší riziko než obchodování s běžnou ukrajinskou společností,“ dodal Petrovec. 

Autorka textu: Anna Myroniuk (Kyiv Post)
Překlad textu: Nina Kodhajová
Úvodní fotografie: ČTK/AP