Právník Šťovíček kryl záda politikům ODS i ČSSD

Prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. Foto: ČTK / Honza Ján

Současný prezident Autoklubu ČR byl často po ruce. Pomohl například bývalému premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) vyhnout se placení daně. Podobně se činil i v případě jeho tajemníka Marka Dalíka, když chtěl podnikat z vězení. Své služby poskytl i někdejšímu místopředsedovi ČSSD a hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi, který měl problémy s nevýhodným krajským pronájmem. Jeho právní kancelář zastupovala i dalšího vysokého politika ČSSD, bývalého místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, a to ve sporu, zda chtěl vyhandlovat mlčení kolem výbuchů muničních skladů ve Vrběticích za ruskou vakcínu proti covidu.

Řeč je o právníkovi Janu Šťovíčkovi, prezidentovi Autoklubu ČR, který zastřešuje stovky klubů motocyklového a automobilového sportu, podobně jako třeba Fotbalová asociace ČR jednotlivé fotbalové kluby. Jeho mediální obraz je rozporuplný. Obvykle se dočteme, že je renomovaný expert na sportovní právo, který zastupoval cyklistu Romana Kreuzigera, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou či kajakáře Jana Štěrbu nebo byl jedním z rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže. Několik investigativních článků ho však ukazuje v jiném světle: jako právníka, jenž pomáhal významným politikům a jejich blízkým v choulostivých situacích.

Pomohl Topolánkovi i Dalíkovi

Když v roce 2017 kandidoval bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek na funkci prezidenta republiky, všimli si novináři jeho luxusního bytu 7+1 o rozloze 433 m2 v pražské Bubenči. Ukázalo se, že Topolánek se při koupi tohoto bytu v Eliášově ulici vyhnul placení daně z převodu (nabytí) nemovitosti. Server HlídacíPes.org popsal fintu, jak se mu to povedlo – Topolánek nekupoval byt, ale společnost s ručením omezeným, které byt patřil.

Zmíněnou společnost s názvem Eliášova 922 založil v roce 2011 právě Jan Šťovíček a jako její jediný majitel za byt zaplatil podle serveru HlídacíPes.org 13,6 milionů korun. O čtyři roky později od něj společnost, která byt vlastnila, koupil Mirek Topolánek.

Dům v Eliášově ulici 922 v pražské Bubenči, ve kterém koupil Mirek Topolánek od Jana Šťovíčka byt 7+1. Při koupi se vyhnul placení daně z převodu nemovitosti. Zdroj: investigace.cz

„Tím, že Topolánek byt nekupoval do osobního vlastnictví, ale převáděl na sebe obchodní podíl ve firmě, se smluvní strany vyhnuly povinnosti platit daň z převodu (nabytí) nemovitosti. Jakkoli je takový prodej nemovitostí legální, při odhadované tržní hodnotě bytu v daném roce by stát mohl získat více než milion korun,“ komentoval tento obchod server HlídacíPes.org.

„Prodej bytu panu Topolánkovi je soukromou transakcí a cena věcí dohody,“ prohlásil pro HlídacíPes.org Šťovíček v roce 2017 (tehdy byl už prezidentem Autoklubu ČR). Mimo to popsal, i jak se poznali: „S panem Topolánkem se znám z doby, kdy on byl premiér a já advokát zastupující stát v kauze Setuza.“

Právník Jan Šťovíček pomohl v choulostivé době také někdejšímu Topolánkovu tajemníkovi a příteli Marku Dalíkovi. Umožnil mu skrytě podnikat, když se o něj zajímala policie a skončil v kriminále. Dalíka poslal v roce 2017 Vrchní soud v Praze na pět let do vězení za pokus o podvod při vládním nákupu obrněných transportérů Pandur, po dvou letech byl podmíněně propuštěn.

Šťovíček založil v roce 2013 akciovou společnost Accordo Brno, v níž byl jediným akcionářem a předsedu dozorčí rady mu dělal Dalíkův strýc Zdeněk Pánek. Krátce nato se Accordo Brno stala jediným společníkem firmy Bramley s.r.o, které se dařilo, neboť za čtvrt miliardy korun rozprodala třicítku bytů v luxusní rezidenci Mezírka v centru Brna. Zastupitele Rosic u Brna firma Bramley zase přesvědčila, aby změnili územní plán, a společnost tak mohla ve třech budovách někdejšího učiliště postavit více než stovku bytů. Podle serveru irozhlas.cz firma také nakupovala pozemky ve Špindlerově Mlýně a začala chystat developerský projekt na pražském Zličíně.

„Někdejší lobbista Marek Dalík sedí ve vězení a oficiálně se zbavil většiny majetku. Jeho strýc však dohlíží na stamilionový byznys s neznámým vlastníkem. Na Brněnsku staví a prodává desítky luxusních bytů firma Bramley, v níž předtím zmizel i Dalíkův podíl v tenisových kurtech u Prahy,“ psala MF DNES před pěti lety v článku s titulkem „Dalíkův strýc kontroluje stamilionové investice do realit. Vlastník je tajný“.

Tehdy byl jediným oficiálně zjistitelným majitelem prosperujícího developerského podniku Jan Šťovíček. Teprve v roce 2021 vyšel Marek Dalík z utajení – v evidenci skutečných majitelů dodatečně přiznal, že přímým majitelem firmy Accordo Brno, matky Bramley, je ve skutečnosti už pět let on sám.

Pomohli Haškovi i Hamáčkovi

Mezinárodní letiště Brno-Tuřany, kde vyrostla čtvrtá největší solární elektrárna v Česku.
Mezinárodní letiště Brno-Tuřany, kde vyrostla čtvrtá největší solární elektrárna v Česku. Zdroj: flightlog, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Na Jana Šťovíčka a jeho bratra Petra, také právníka (momentálně spolu mají advokátní kancelář Šťovíček : Šťovíček) se spolehl i významný politik ČSSD, bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Novináři po něm v roce 2016 chtěli, aby vysvětlil vstřícnost kraje k soukromé firmě Letiště Brno. Kraj jí na padesát let pronajal brněnské letiště, kde podnikatelé postavili čtvrtou největší solární elektrárnu v Česku. Ačkoli solární park ročně vydělával stovky milionů korun, kraj z těchto peněz neměl nic. Navíc se za solárníky zaručil, což jim podle MF DNES mohlo pomoci získat úvěry u bank.

Vystaven tlaku médií nechal hejtman Hašek udělat audity smluv mezi krajem a Letištěm Brno. MF DNES ale zjistila, že audity, které kraj za smlouvy nepochválily, ale ani neodsoudily, vypracovala advokátní kancelář KŠD Legal, jejímiž společníky byli Jan a Petr Šťovíčkovi. MF DNES si všimla, že oba bratři mají s hejtmanem „úzké vztahy“. Petr Šťovíček dělal Haškovi poradce v Asociaci krajů, Šťovíčkových KŠD Legal také zastupovala někdejší šéfku Haškova sekretariátu Šárku Rouzkovou – Hašek totiž čelil kritice, že jí z peněz kraje vyplácel statisícové odměny.

Loni zastupovala advokátka kanceláře Šťovíček : Šťovíček, Adéla Francúzová, pro změnu jiného špičkového politika ČSSD, Jana Hamáčka (místopředsedu vlády a ministra vnitra v kabinetu Andreje Babiše), v jeho sporu s webem Seznam.cz.

Server uvedl, že Hamáček na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem výbuchů muničních skladů ve Vrběticích za dodávky ruské vakcíny Sputnik proti covidu. Tehdejší premiér Babiš k explozím řekl, že za nimi podle zpravodajců mohla stát ruská zpravodajská služba GRU. Hamáček tvrzení Seznamu.cz o plánovaném handlu odmítal a požadoval od serveru omluvu a deset milionů korun. Francúzová ale Hamáčkovi k úspěchu nepomohla, Obvodní soud pro Prahu 5 jeho žalobu zamítl.

Autorka textu: Hana Čápová
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / Honza Ján