Budova, v níž sídlí Autoklub ČR

Sídlo Autoklubu ČR v pražské Opletalově ulici. Zdroj: investigace.cz

Autoklub ČR musel letos v dubnu vrátit přes 1,9 milionu korun z dotace, kterou mu poskytla Národní sportovní agentura (NSA). Jednalo se o peníze, jež svaz utratil za právní služby, pronájem aut a letenky. Pro srovnání – přišel tak o částku, která by stačila na rok práce s talentovanou mládeží ve všech disciplínách automobilového sportu.

Nehospodárné a v rozporu se zákonem

Hospodařením Autoklubu, štědře podporovaného sportovního svazu, který od státu ročně dostává zhruba 60 milionů korun, jsme se poprvé zabývali loni na podzim v textu „Šťovíček rozprodává majetek Autoklubu. Přesto rostou dluhy“. Článek řešil záhadu, že se Autoklub s nástupem nového prezidenta Jana Šťovíčka začal propadat do čím dál větší finanční ztráty, ačkoli zároveň prodával majetek. Zasvěcení tehdy mluvili o Šťovíčkově „zhýralém životě“ za spolkové peníze.

Zdroj blízký Autoklubu investigaci.cz nyní upozornil na to, že Autoklub musel Národní sportovní agentuře vrátit téměř dva miliony korun z dotace, kterou mu poskytla. NSA tuto informaci potvrdila.

„Autoklub České republiky vrátil část z poskytnuté dotace, a to ve výši 1 953 510 Kč. Důvodem bylo neoprávněné použití části finančních prostředků,“ sdělila NSA. Uvedla také, za co Autoklub zmíněné peníze utratil a proč oddělením kontroly dotací NSA tyto výdaje neprošly.

odpověď Národní sportovní Agentury - Autoklub
Vyjádření Národní sportovní agentury ze dne 31. 5. 2024. Zdroj: investigace.cz

Největší část z vrácené částky – zhruba 1,1 milionu korun – dal Autoklub za pronájem aut. Podle kontrolorů ale porušil zákon o zadávání veřejných zakázek tím, že zvýhodnil určité dodavatele. Autoklub musel také vrátit více než 500 tisíc korun, jež utratil za právní služby. Kontroloři konstatovali, že jde o „věcně nezpůsobilé náklady“. Spolek dále vrátil přes 200 tisíc korun, za které nakoupil letenky. Důvodem bylo „nehospodárné nakládání s finančními prostředky“.

Prezident Autoklubu Jan Šťovíček ani viceprezident pro ekonomiku Jakub Vymazal na otázky investigace.cz nereagovali. Bez odpovědi tak zůstaly otázky: Z jakých peněz Autoklub zmíněnou částku vrátil? Od koho a proč si Autoklub pronajímal auta? Kdo poskytl právní služby a za jakým účelem? A konečně: Kdo a kam letěl a proč cestoval nehospodárně?

Velmi obecně nakonec za Autoklub odpověděl jeho mluvčí Bohumil Pácl. „Korekce u udělených dotací jsou v podstatě u všech příjemců dotací zcela běžné a normální, nejde o nic neobvyklého,“ napsal Pácl. „Navíc v našem případě představují pouhý zlomek z celkové výše dotačního titulu. Není tedy třeba za tím hledat senzaci, prostředky byly zaslány zpět tak, jak bylo požadováno.“

BMW od bratra Petra

Právními službami, pronájmem aut a letenkami jsme se zabývali už ve zmíněném prvním textu o Autoklubu. Jeho předchozí dlouholetý prezident Roman Ječmínek upozornil, že většinu ekonomických a právních věcí Autoklubu začali po jeho odchodu řešit externí firmy, často spojené právě s prezidentem Janem Šťovíčkem nebo jeho bratrem Petrem.

Bývalý výkonný ředitel Adam Eliáš, jenž v Autoklubu pracoval jak pod Ječmínkem, tak pod Šťovíčkem, nám navíc prozradil, že nový prezident Šťovíček začal „peníze Autoklubu rozhazovat za svůj zhýralý životní styl“.

Oproti Ječmínkovi měl například podstatně vyšší cestovní náklady. Firma KŠD Legal (do roku 2022 byl jejím společníkem Jan Šťovíček, později se firma přejmenovala na KŠD Holding a jediným společníkem se stal Janův bratr Petr Šťovíček) koupila nové auto BMW řady 7, které si od ní Autoklub pronajímal a na plný úvazek také platil řidiče. „Autoklub to stálo skoro sto tisíc měsíčně. Auto se pronajímalo za nějakých 35 až 40 tisíc korun, řidiči se platilo měsíčně zhruba 45 tisíc korun,“ vypočetl Eliáš. „Ječmínek jezdil v deset let starém Volvu, které patřilo Autoklubu, a řidiče mu dělal jeden z údržbářů, Autoklub to nestálo skoro nic.“

„Jedna z šíleností byla i cesta na jednání do Vídně,“ dal nahlédnout do podrobností Eliáš. Prezidentu Šťovíčkovi nabízel, že pojedou spolu autem nebo vlakem. Ten ale odmítl s tím, že si cestu zařídí sám. Zatímco Eliáš nakonec cestoval vlakem a jízdenky ho vyšly na necelé dva tisíce korun, Šťovíček si objednal v Praze na letišti salonek a pak odletěl první třídou. Poté, co Šťovíčka odvezl na letiště, řidič odjel sám do Vídně, aby tam měl prezident auto k dispozici. „Když přišly faktury a jenom letenka stála 45 tisíc korun, řekl jsem mu: ‚Honzo, to je za hranou,‘“ popsal Eliáš. „Odpověděl mi, ať to neřeším, že si to obhájí.“

Trestní stíhání kvůli dotaci nikomu z Autoklubu nehrozí. „Oddělení kontroly dotací NSA neshledalo podezření na spáchání trestného činu,“ napsala NSA. „Vzhledem k dobrovolnému vrácení dotace“ nehrozí Autoklubu ani žádná pokuta.

Roman Ječmínek ale upozorňuje, že vrácená část dotace bude někde chybět. Částka 1,9 milionu korun by podle něj stačila například na rok práce s talentovanou mládeží ve všech disciplínách automobilového sportu: „Svými osobními aktivitami připravil prezident Šťovíček mládež o roční rozpočet.“

Autorka textu: Hana Čápová