Smrad za všechny prachy: Putinova klika profituje z odpadního byznysu v Rusku

Když Rusko před lety zavádělo reformy v odpadovém hospodářství, otevřela se tím obrovská příležitost pro byznys. Jak nyní odhalili ruští investigativní novináři ze serveru Važnyje istoriji, za pochybnými firmami, jež bez soutěže získaly zakázky za desítky miliard korun, se skrývají Putinovi kamarádi a nejbližší spolupracovníci. Reformy navíc likvidaci odpadů spíš zhoršují, což vyvolalo ostré protesty u ruské veřejnosti. 

Michail Gorelikov v mládí bojoval po boku sovětských partyzánů proti vojákům nacistického Wehrmachtu. Dnes – ve svých devadesáti letech – stojí znovu na barikádách. „Děda Míša“, jak mu přezdívají místní, totiž na sklonku života vyrazil do boje proti nezákonnému skladování odpadu ve městě.

V šedesátitisícovém Alexandrově dvě hodiny jízdy autem severovýchodně od Moskvy tamní malá skládka nabobtnala za pár let do výšky okolních paneláků. Místní se začali zajímat proč a brzy zjistili, že na vině je dovoz odpadu z Moskvy, ačkoli to odporuje vyhlášce Alexandrova. 

Michail Gorelikov a jeho sousedé nelenili – proti nelegálním praktikám uspořádali demonstrace, a dokonce zavedli občanskou stráž v budce před skládkou, kde „děda Míša“ a jeho souputníci kontrolují u každého nákladního vozu dokumenty o původu odpadu.

Skládka v Alexandrově. Zdroj: VKontaktě / Александров.Свалка.net

„Nedá se tu dýchat. Voda je otrávená. Dříve bývala průzračně čistá, dnes se nedá pít a všichni ji musíme kupovat v obchodě. Jakmile přijde jaro, vyvalí se proudy krys a zaplaví okolní vesnice. Je to nesnesitelné,“ hřímá Michail Gorelikov před svými sousedy během protestu. 

Jeho město se zkrátka stalo obětí jednoho rozhodnutí Vladimira Putina. Ruský prezident nechal roce 2017 uzavřít největší moskevskou skládku odpadu a ten tak začal putovat do měst v blízkém okolí metropole. Uzavírkou obří skládky v Kučinu Putin zároveň symbolicky odstartoval reformu hospodaření s odpadem. Ta se stala trnem v oku veřejnosti a rozdmýchala hnutí celostátního rozsahu, jež v posledních letech plní lidmi náměstí bezpočtu ruských měst a vesnic.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.