Strava třikrát denně, lékařská péče a pravidelný kontakt s rodinou a příbuznými. Zní to jako reklamní nabídka na léčebný pobyt v lázních? Opak je pravdou, neboť jde o nový ukrajinský projekt s názvem „Chci přežít“, který zaštítilo státní Koordinační ústředí pro zacházení s válečnými zajatci. Záměrem je přilákat co nejvíce ruských vojáků válčících na území Ukrajiny do dobrovolného zajetí, kde jim bude zaručeno dodržení zásad Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci. Jako propagátor projektu vystupuje známý ukrajinský bloger Volodymyr Zolkin, jenž natáčí rozhovory s ruskými zajatci a jejich rodinami a poté je publikuje na sociálních sítích.
Bloger si od této aktivity slibuje, že přiměje rodiny ruských zajatců přehodnotit jejich postoje k válce na Ukrajině a veřejně odsoudit činy ruských vojáků na okupovaném území. Navíc příbuzným slibuje, že pokud přistoupí k protiválečnému občanskému protestu, bude jejich zajatý syn rychleji propuštěn. Odhalení identity zajatců během rozhovorů je ale podle mezinárodních organizací i právníků porušením zásad právě zmíněné Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci. Rodinám, které Zolkin vyzývá k vystoupení s transparentem, navíc hrozí pronásledování ze strany ruského státu.
Kdo je Zolkin?
Před začátkem války Volodymyr Zolkin pracoval dle vlastních slov jako datový analytik na volné noze pro právnické firmy a od roku 2019 na YouTube provozuje blog o ukrajinské politice. Vrcholu popularity se ovšem dočkal v okamžiku, kdy spolu s parťákem Dmitrijem Karpenkem začal natáčet rozhovory s ruskými válečnými zajatci.
Každý rozhovor Zolkin otevírá otázkou na jméno, příjmení, místo a datum narození konkrétního zajatce. Následuje získání jeho souhlasu s natáčením a publikováním rozhovoru a řada sugestivních otázek souvisejících s motivací vojáků pro vstup do armády, s jejich politickými názory a postojem vůči Ukrajině. Tomuto procesu bloger říká „dezombizace“. Na závěr rozhovoru pak Zolkin telefonuje příbuzným zajatců. Po kratší komunikaci vojáků s rodinou se opakuje stejný „dezombizační“ scénář, tentokrát s příbuznými. V popisech k videím uvádí bloger veškeré identifikační údaje zajatců, v některých případech i odkaz na profil na sociálních sítích.
Jakým způsobem se Zolkin dostává k zajatcům, není zcela jasné. V rozhovoru pro běloruský server Zerkalo uvedl, že jeho neoficiální spolupráce se Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU) začala po spuštění jiného projektu, nazvaného „Hledej svého“ a zaštítěného ukrajinským ministerstvem vnitra. Projekt měl poskytnout jakousi humanitární službu rodinám zajatých, zraněných a padlých ruských vojáků a pomoct jim s identifikací jejich blízkých.
„Můj kamarád Dmitrij (Karpenko, pozn. redakce) a tehdejší poradce šéfa Ministerstva vnitra Ukrajiny Viktor Andrusiv pracovali na softwaru pro tento projekt. Začal jsem obvolávat příbuzné zajatců, kteří vyplnili žádost o dohledání svého rodinného příslušníka, a celou komunikaci jsem natočil. Po několika nahrávkách jsem si uvědomil, že od nich dostávám stále stejné odpovědi – údajně se nestarají o politiku ani o válku. Proto se mi víc a víc vnucovala otázka, jak by tito rodiče mluvili se svými syny v zajetí, kdyby získali takovou možnost. S touto žádostí jsem se obrátil na ‚správné lidi‘ a ti mi dali zelenou,“ popsal začátky Zolkin.
Ve stejném rozhovoru pro server Zerkalo pak upřesnil, že správnými lidmi myslel „lidi z Národní policie“. Na otázku běloruského novináře, jakou formální souvislost má s projektem „Hledej svého“, Zolkin odpověděl: „Oficiálně nemám s projektem nic společného. Při jeho rozjezdu jsem se sice snažil pomoci s řízením a hledal jsem lidi, kteří nám pomohou s analýzou informací. Jakmile jsem ale dostal přístup k zajatcům, soustředil jsem se už jen na rozhovory,“ upřesňuje. Jeho kanál dnes čítá kolem 200 videí se zajatci s hashtagem „Hledej svého“ a má 819 tisíc odběratelů.
Ve videích je navíc vidět logo SBU, Národní police a Koordinačního centra. K otázkám investigace.cz, jak spolu souvisí Zolkinova práce a SBU, se bloger nevyjádřil. Jeho oficiální postavení nevysvětlilo ani Koordinační centrum pro zacházení s válečnými zajatci, ani SBU, které jsme kontaktovali.
Jinak se Zolkin prezentuje jako novinář s čtyřletou zkušeností a v medailonku na youtubovém profilu dokonce uvádí, že má novinářskou registrační kartu. „Volodymyr Zolkin není členem Národního svazu novinářů Ukrajiny. Bohužel nemáme informace o tom, jaké médium mu novinářský průkaz vystavilo,“ konstatuje tajemnice svazu Lina Kush. Dodává, že průkaz může novináři vystavit jak zaměstnavatel, tak národní svaz a jediná souhrnná registrační databáze novinářů v Ukrajině neexistuje.
Humanitární projekt, nebo porušování Ženevské úmluvy?
Videa, v nichž se odhaluje identita válečných zajatců, odsoudila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) a také představitelé humanitární organizace Červený kříž. „Povinnost chránit válečné zajatce, aby se nestali objektem veřejného zájmu, a zabránit jejich zastrašování a ponižování, je součástí širšího závazku lidského zacházení se zajatci a ochrany jejich rodin. Ukrajinské úřady by měly zveřejňování těchto videí online ukončit,“ vyzvala právnička HRW Aisling Reidy Ukrajince už v březnu tohoto roku.
Organizace tvrdí, že zveřejňování videozáznamů se zajatými vojáky na sociálních sítích porušuje třináctou kapitolu třetí Ženevské úmluvy. „Váleční zajatci musí být vždy chráněni před násilným činem nebo zastrašováním, před urážkami a před zvědavostí obecenstva,“ stanovuje dokument.
Ne každý má na to platit za zprávy
Proto jsou naše články zdarma pro všechny. Pokud můžete, podpořte naši práci.