Natalia Kuziushina je manželkou Vladimira Kuziushina, bývalého výkonného ředitele plynárenské společnosti Uralsevergas se sídlem v Jekatěrinburgu. V roce 2011 se Kuziushin stal viceprezidentem ropné společnosti Itera patřící Igoru Makarovovi, kterou později koupil ruský polostátní ropný gigant Rosněfť.

Z dokumentů uniklých v rámci kauzy Pandora Papers vyplývá, že Kuziushina je jediným beneficientem seychelské společnosti Sunflower Production Ltd. Ta v Česku vlastnila tři společnosti. Jednu z nich, Grejs, s.r.o., zaniklou v roce 2020, založila Kuziushina v roce 2002 a figurovala v ní jako společník do roku 2009. Grejs vlastnila na pražském Smíchově byt, který převedla na společnost Zenobia, která zase spadá pod firmu Grilan, jejímž majitelem je také Sunflower Production.  .

Sunflower Production je stále společníkem ve dvou dalších firmách – Grilan, s.r.o., (od roku 2012) a Fontana Development, s.r.o., (od roku 2013). Zatímco Fontana Development je momentálně v konkursu a podle účetních závěrek žádnou činnost neprovozuje, firma Grilan ve svých závěrkách finanční toky vykazuje. Ani u jedné firmy ale není jasné, čím se zabývá, jaká je její činnost. Grilan také vlastní další dvě firmy. U Kuziushininých firem je pak jednatelkou Irina Kartavtseva. Ta mimo jiné krátce bydlela v karlovarském „Gejzírparku“, tedy ve sportovním areálu vlastněném Sergejem Katyrinem, prezidentem Obchodní a průmyslové komory Ruské federace a jedním z šéfů spolku Lidová fronta za Rusko.

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.