Exministr vnitra jedné z republik Ruské federace vlastní nemovitosti v Česku. Za svého působení přitom tvrdě pronásledoval politickou opozici

Roman Dějev, bývalý ministr vnitra Baškirska | Zdroj: Ministerstvo vnitra Baškirska

Bývalý šéf ministerstva vnitra čtyřmilionové republiky Baškirsko a nositel medaile od Putina má v České republice firmu a nemovitosti, zjistila ruská redakce telegramového kanálu Sirena. Pod vedením Romana Dějeva byly v regionu dlouhé roky potlačovány protesty a pronásledována opozice. Redakce investigace.cz se spojila s jednatelem exministrovy firmy, jenž žije v Česku.

Rodina Romana Dějeva, bývalého ministra vnitra Baškirska, vlastní českou společnost DE LETOX, s. r. o., kterou v roce 2007 založila jeho manželka Oksana Dějeva a její matka Olga Letunovskaja. Tato fakta odhalil telegramový kanál Sirena ve spolupráci s výzkumným projektem Agenty vojny. Česká firma DE LETOX rovněž vlastní dvoupatrový rodinný dům o rozloze 140 metrů čtverečních v malé obci Sedlec nedaleko Prahy.

Rodinný dům, který patří rodině Romana Dějeva | Zdroj: Google Maps

Při založení společnosti Dějeva a Letunovskaja držely každá zvlášť její padesátiprocentní podíl. V roce 2008 získal desetiprocentní podíl i samotný Roman Dějev. O šest let později on a jeho žena ale celou firmu přepsali na exministrovu tchyni. Podle redakce Sireny to Dějev učinil z jednoduchého důvodu: aby nemusel uvádět nemovitosti v daňovém přiznání, které jsou podle ruského zákona všichni politici povinní pravidelně předkládat veřejnosti.

Kdo je Dějev?

Dějev stál v čele ministerstva vnitra Baškirska, nejlidnatější ruské republiky se čtyřmi miliony obyvatel, od roku 2017. Předtím zastával obdobnou funkci v Zabajkalsku na Sibiři. Ministry jednotlivých federativních okruhů jmenuje přímo ruský prezident. Už po roce působení na pozici baškirského ministra Putin v březnu 2018 Dějeva vyznamenal Řádem za zásluhy o vlast, a to za výborné výsledky regionálního ministerstva vnitra. Místními médii byl Dějev dokonce označován za člověka, po jehož příchodu „vzplála půda pod nohama zločinců a zkorumpovaných úředníků“.

Roman Dějev spolu s kolegy | Zdroj: Ministerstvo vnitra Baškirska

Dějevova kariéra začala v roce 1983 a trvala téměř 40 let až do prosince 2022, kdy odešel do důchodu. Období, kdy stál v čele baškirského ministerstva vnitra, bylo spojeno s tvrdým potlačováním veškerých protestů v regionu. Právě pod jeho vedením byly opakovaně potlačovány opoziční protesty v roce 2020 a 2021 a hromadně zadržováni účastníci mítinků na podporu Alexeje Navalného. Tehdy byla zatčena i bývalá koordinátorka Navalného štábu v Ufě Lilia Čanyševa. Policie zasahovala proti demonstrantům obušky, slzným plynem i zábleskovými granáty. 

Čanyševa byla následně obviněna z extremismu a odsouzena k 7,5 rokům vězení, v roce 2024 ji však v rámci výměny vězňů mezi Západem a Ruskem osvobodili. Po zahájení války proti Ukrajině Baškirsko rovněž zintenzivnilo pronásledování osob obviněných z „diskreditace“ ruské armády. 

„Dějeva neznáme“

Jednatelem firmy DE LETOX, s. r. o., je od konce října uplynulého roku Dějevův krajan Vladimir Rascelujev – oba pocházejí z Tambova, středně velkého města v centrálním Rusku, známého hlavně díky tambovskému organizovanému zločinu. V současné době je Rascelujev také Dějevovým sousedem v obci Sedlec. On a jeho rodina tam vlastní několik domů, jeden z nich leží v bezprostřední blízkosti domu Dějevovy rodiny. „Omlouvám se, ale já žádného Dějeva neznám, majitelem firmy je zcela jiná osoba,“ odepsal Rascelujev naší redaktorce na dotaz, zda je v kontaktu s Dějevem. „Ani manželka ho jistě nezná,“ odpověděl na další dotaz. 

V roce 2014 zplnomocnil Roman Dějev Irinu Rascelujevu, aby jej mohla zastupovat v záležitostech jeho české firmy DE LETOX. Zdroj: justice.cz

Irina Rascelujeva, Vladimirova žena, však Romana Dějeva určitě zná. V roce 2014 jí Dějev i jeho manželka udělili plnou moc, aby je mohla zastupovat v záležitostech jeho české firmy DE LETOX. Na další dotazy Rascelujev už neodpověděl a redaktorku si na Telegramu zablokoval. Podle profilu na síti LinkedIn pracuje Rascelujev jako programátor v Praze přinejmenším od roku 2008.

Autorka textu: Kristina Vejnbender

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Na rozšiřování databáze i nadále pracujeme. Pokud víte o něčem, co jsme přehlédli, dejte nám prosím vědět na info@investigace.cz. Chcete-li se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.