Sergej Katyrin je prezidentem Obchodní a průmyslové komory Ruské federace a jeden z šéfů spolku Lidová fronta Za Rusko, jehož moto jednoduše zní: Pokud jste pro Putina, pak jste pro frontu. Dozorčí radě spolku předsedá ministr obrany Sergej Šojgu. Katyrin je držitelem šesti vyznamenání od ruského prezidenta Vladimira Putina a v ruské obchodní komoře působí už více než třicet let

Podle evidence skutečných majitelů Katyrin vlastní přes ruskou akciovou společnost Expocentre českou firmu Gejzír real, s. r. o. Ta ovládá část areálu Gejzírpark, přezdívaného ruská vesnice, na okraji Karlových Varů. Gejzírpark byl poprvé otevřen v roce 2007. V areálu je dohromady 48 objektů včetně restaurace a bazénu, většina z nich je podle Karlovarského deníku momentálně na prodej. Firmě v současnosti patří podle českého katastru 16 parcel. Její základní kapitál činí 275 milionů korun.

V bezprostředním okolí Gejzírparku se nachází další „ruský“ areál, jenž je majetkem Galiny Kozakovy, manželky prezidenta Republiky Komi Vladimira Uyby.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Autorka textu: Kristina Vejnbender

Zdroj úvodní fotografie: council.gov.ru

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.