Na Slovensku obvinili bývalého premiéra a ministra vnitra

Na Slovensku policie obvinila bývalého předsedu vlády Roberta Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Obvinění čelí i právní zástupce Mariana Kočnera a další osoby.

Slovenský Denník N přinesl informaci, že dotyční byli obviněni ze založení a zosnování zločinecké skupiny v souvislosti s vyšetřováním kauzy Očistec. Tato kauza se vymyká běžným evropským policejním raziím. Během jednoho dne bylo pozatýkáno téměř celé vedení slovenské policie. Tito vysoce postavení příslušníci policie byli obviněni z toho, že tvořili špičku organizované zločinecké skupiny – tedy jakési mafie, proti které by měli právě oni sami bojovat. 

V poutech tak skončili dlouholetý policejní prezident Tibor Gašpar, ředitel protikorupční jednotky Róbert Krajmer, šéf NAKA Peter Hraško a další přední policejní funkcionáři. Celkem bylo zatčeno třináct lidí, včetně speciálního prokurátora Dušana Kováčika. Slovenská policie tím navázala na zářijovou akci Boží mlýny, při níž zatkla Ľudovíta Makóa, ředitele Kriminálního úřadu finanční správy (KUFS), který s vyšetřovateli začal spolupracovat. Všichni čelí obviněním ze založení a podporování zločinecké skupiny, zneužití pravomoci veřejného činitele, korupce a maření spravedlnosti.

Chobotnice z šestého patra

Fico a Kaliňák jsou zároveň obviněni i z vyzrazení daňového tajemství. Jde o kauzu bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky. Podle Aktuality.sk tři svědkové vypověděli, že na podzim roku 2017 se na slovenském Úřadu vlády setkávali nejvyšší představitelé vlády s bývalým policejním prezidentem Tiborem Gašparem či oligarchou Norbertem Bödörem a plánovali zneužití informací z Kiskovy daňové kauzy.

Spolu s Robertem Ficem a Robertem Kaliňákem jsou obviněny i další osoby, mezi nimi Marek Para, právní zástupce Mariana Kočnera.

Autorka článků: Pavla Holcová
Autorka úvodní fotografie: ČTK/AP/Bundas Engler

Tento text vznikl díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podporujte naši práci.