#zesvěta: Lidská práva a feministické okénko

Velikonoce jsou za námi, a další #zesvěta je proto před námi. Dozvíte se v něm o rozdílu mezi Severní a Jižní Koreou a také o vykutálené anglické sektě Lighthouse Group, která lidem brala nejen peníze. Další zprávy jsou o sporu mezi Tálibánem a OSN a na řadu rovněž přijdou íránští úředníci a jejich nový trik ohledně dodržování povinného zahalování žen. V diskriminaci žen nezůstali pozadu ani jejich egyptští kolegové, kteří pro změnu vytáhli do boje proti vlivným influencerkám.

#1 Sekta za všechny peníze

Novináři BBC přišli s příběhem prazvláštního kultu, jenž se postupně infiltroval do života svých stoupenců tak radikálním způsobem, až je oddělil od jejich vlastních rodin. K sektě Lighthouse International Group, která se prezentovala jako koučinková služba v oblasti zvané lidský život a jako bonus nabízela i mentoring v podnikání, se nejčastěji hlásily osoby hledající v životě nový směr. Ten v jejich životech skutečně nastal, neboť vedení sekty je nutilo přetrhat kontakty s rodinou a přáteli, které jim měly bránit nabytí vyšší úrovně osobního vývoje. Lidem, kteří se ke kultu přidali kvůli psychickým nemocem, zase přikazovali postupně vysadit léky a učili je, jak přesvědčit své psychiatry, že antidepresiva už nepotřebují.

Poskytované „služby“ samozřejmě nebyly zadarmo a formou předplatného skupina shromáždila velké částky. Mezi lety 2014 až 2022 získala od svých členů více než 2,5 milionu liber (cca 63 a půl milionu korun). Nejvyšší soud však tuto organizaci kvůli finančním nesrovnalostem minulý týden zrušil. Lighthouse se nacházel v insolvenci, nevykazoval žádná aktiva a předkládal falešné účty. Celou reportáž od BBC si můžete přečíst na jejich webových stránkách

#2 Středověk v Severní Koreji

Jižní Korea vydala bezprecedentní zprávu o tom, jak Severní Korea zachází se svými občany. Podle zpravodajské společnosti Hlas Ameriky už Soul zkrátka nevěří, že mlčení o porušování lidských práv usnadní cestu ve vyjednávání se severokorejským Pchjongjangem o ukončení jeho jaderných programů. Poprvé tak jihokorejské Ministerstvo sjednocení, jež se zabývá společnou korejskou agendou, publikovalo zprávu, v níž se podrobně popisuje porušování lidských práv komunistickým režimem Kim Čong-una, a to na základě svědectví více než 500 Severokorejců, kteří v letech 2017 až 2022 uprchli do Jižní Koreje.

Zpráva uvádí, že severokorejský režim upírá lidem práva na spravedlivý proces, shromažďování a svobodný projev a pohyb. Mimo to provádí veřejné popravy dětí i dospělých a lidi používá jako objekty lékařských testů. Zpráva čítá více než 400 stran a vyšla poté, co Soul podpořil návrh odsuzující rezoluce OSN. Podobný návrh vydává Organizace spojených národů již od roku 2003, nicméně exprezidenti Jižní Koreje dosud odmítali tuto rezoluci podpořit. V loňském roce si však Jihokorejci zvolili v přímé volbě nového prezidenta, jenž s odsuzujícím dokumentem souhlasí. Co dalšího vypověděli uprchlí Severokorejci a jaká momentálně panuje atmosféra mezi oběma Korejemi, se dozvíte z celého článku na webu Voice of America.

#3 Ženy ani náhodou

V Afghánistánu je to horší a horší. Jednání radikálního hnutí Tálibán se už přímo dotklo i OSN a přimělo ji k neobvyklému kroku. Organizace vyzvala své zaměstnance v Afghánistánu čítající ženy i muže, aby do tamních kanceláří OSN chodili pouze ve výjimečných případech. Reaguje tak na situaci z minulého týdne, kdy se afghánští muži pracující pro OSN v Kábulu rozhodli, že zůstanou doma v solidaritě se svými kolegyněmi. Důvodem bylo rozhodnutí Tálibánu, jež afghánským ženám zakazuje pracovat pro OSN v Afghánistánu.

Zvláštní představitelka generálního taajemníka OSN pro Afghánistán dokonce uvedla, že žádný režim nikdy nezakázal ženám pracovat pro tuto organizaci jen proto, že jsou ženy. Tálibán již v předchozích měsících ženám zakázal podílet se na práci humanitárních organizací. Ženy také nesmějí navštěvovat střední školy ani univerzity, chodit do parku nebo cestovat na dlouhou vzdálenost bez vousatého doprovodu. Další detailní informace naleznete na stránkách CNN

#4 Inovativní opatření v Íránu

Na veřejných místech v Íránu je poněkud rušno, státní úřady tam totiž instalují monitorovací kamery, které budou hlídat, zda ženy chodí správně oblečené a neporušují zákon, který jim ukládá nosit hidžáb. V opačném případě, tedy bez povinné pokrývky hlavy, jim tradičně hrozí vězení, avšak tentokrát je budou mít bdělí strážci hodnot islámské republiky mnohem více pod kontrolou. Poté, co ve vazbě zemřela žena zavřená za porušení tohoto zákona, se v Íránu vzedmula vlna odporu. Což se vládě šíitských radikálních muslimů samozřejmě nelíbilo, a proto vymyslela výše popsané inovativní opatření, jež má údajně předcházet napětím a konfliktům ve společnosti.

Jestliže kamery proradnou ženu zaznamenají, bude jí bezprostředně zaslána varovná zpráva, kde a kdy se dopustila tohoto ukrutného zločinu. O tom, jak íránský režim opatruje své hodnoty, se můžete přesvědčit na stránkách CNN, kde najdete i virální video zachycující muže, jenž v obchodě dvěma íránským ženám za to, že na sobě neměly hidžáb, hodil na hlavu jogurt.

#5 Influencerka porušuje morálku země pyramid 

Od roku 2020 vedou egyptské úřady kampaň za umlčení influencerek na sociálních sítích a využívají k tomu zákon o počítačové kriminalitě. V obvinění se uvádí podkopávání veřejné morálky nebo rodinných hodnot. Minulý týden takto zatkly další vlivnou ženu, modelku a influencerku Samu Elshimu, která má na sociální sítí TikTok přes tři miliony sledujících. Egyptský státní zástupce doporučil, aby byla na čtyři dny zadržena na základě obvinění z šíření nemravnosti.

Podle organizace Human Rights Watch jsou zatýkání kvůli nevhodným fotografiím a videím v Egyptě stále častější. Pokud bude Elshima odsouzena, hrozí jí až pět let vězení a pokuta 8 tisíc eur (cca 186 tisíc korun) za porušení veřejné morálky. To ale není všechno, neboť za porušení rodinných hodnot by mohla do vězení na dalších šest měsíců a zaplatit až 3 tisíce eur (cca 70 tisíc korun). Jaké další ženy narušují egyptskou morálku, se můžete dočíst v detailním článku webu France24.

Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz.

Autorka textu: Gabriela Jezberová
Autorka grafiky: Martina Bartl

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.