Letadla ruských oligarchů létají dál navzdory sankcím

Investigativní práce britského deníku The Guardian ve spolupráci s OCCRP ukázala, že letadla napojená na ruské oligarchy a státní úředníky i nadále létají na evropská a britská letiště, navzdory zákazu letů a sankcím uvaleným po ruské invazi na Ukrajinu.

Reportéři The Guardian ve spolupráci s Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) identifikovali na evropském a britském území soukromá letadla oligarchy Romana Abramoviče, ale i jednoho z nejbohatších Rusů Ališera Usmanova či bývalého místopředsedy ruské vlády Igora Šuvalova.

Vzhůru do Emirátů

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou mezi bohatými Rusy už dlouho oblíbenou byznysovou i odpočinkovou destinací. Analýza ukázala, že první týden po zahájení invaze letadla spojená s Rusy, na něž se vztahují sankce, létala z Ruska do Spojených arabských emirátů ve větším počtu než v kterémkoli jiném týdnu roku 2022. 

Nebude to zřejmě náhoda, organizace Tax Justice Network totiž označila SAE za „Švýcarsko Perského zálivu“, a to kvůli vysokému stupni bankovního tajemství – což naznačuje, že oligarchové, jimž byl zakázán přístup do jiných finančních center, tam mohli cestovat za účelem uspořádání svých finančních záležitostí.

Nejen Spojené arabské emiráty, ale i EU

Letadla spjatá s Igorem Šuvalovem byla sledována při příletech i odletech na letiště v Evropské unii i poté, co Unie 23. února, tedy den před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, uvalila na Rusko sankce.

Podle údajů poskytnutých službou Flightradar24 uskutečnilo Šuvalovo letadlo Bombardier Global Express s registrační značkou LX-ABC po tomto dni několik letů mezi Ženevou, Mnichovem, Paříží, Milánem a Helsinkami. Záznamy ale neobsahují podrobnosti o tom, kdo byl na jeho palubě. 

Dalším ruským miliardářem na sankčním seznamu je Ališer Usmanov, pocházející z Uzbekistánu. Mimo jiné investice byl i akcionářem fotbalového klubu Arsenal a majitelem soukromé ruské holdingové společnosti USM, která až do začátku tohoto měsíce představovala hlavního sponzora jiného anglického klubu, Everton. 

Usmanov je spojován s dvěma letadly v hodnotě několika stovek milionů liber. Oba stroje odletěly z letišť v EU poté, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vydala zákaz vstupu „letadlům vlastněným, registrovaným nebo řízeným Ruskem“ do vzdušného prostoru EU. Informace byly zjištěny díky údajům z ADS-B Exchange neboli webové stránky, která shromažďuje aktuální zprávy o pohybu letadel.

Russian Asset Tracker: Co je trasování letadel?

Podle tohoto zdroje Usmanovův Airbus A340 odletěl z Mnichova 28. února večer a naposledy byl viděn, jak tu samou noc klesá nad uzbeckým hlavním městem Taškentem. Let se uskutečnil den po uvalení zákazu letů ze strany EU a ve stejný den, kdy byl Usmanov zařazen na sankční seznam.

Letadlo, jehož cena je odhadována mezi 350 až 500 milionů dolarů, je podle amerického ministerstva financí jedním z největších soukromých letadel v Rusku.

Druhé letadlo spojené s Usmanovem opustilo italskou Florencii v ten samý den a rovněž směřovalo do Uzbekistánu. Nad Turkmenistánem se ale signál z vysílače ztratil.

Mluvčí Usmanova pro The Guardian uvedl, že sankce proti ruskému podnikateli byly založeny na „nesprávných“ informacích o jeho vztazích s Kremlem, a dodal, že jeho majetek včetně soukromých letadel byl převeden do svěřenských fondů dávno předtím, než byly na miliardáře uvaleny sankce. „Popíráme, že by došlo k jakémukoli pochybení nebo pokusu vyhnout se takto sankcím na jakýkoli majetek,“ prohlásil Usmanovův mluvčí pokračoval: „Vzhledem k tomu, že letadlo MI-ABU, na které se odvoláváte, není ve vlastnictví ani pod kontrolou pana Usmanova a mohl by ho používat pouze na základě pronájmu, neexistuje proto žádný právní důvod pro aplikování sankcí, jež byly na pana Usmanova uvaleny. Pokud jde o dodržování pravidel odletů letadel, naše podrobná analýza nezjistila žádné porušení. Podle našich nejlepších znalostí byl odlet proveden v souladu s povolením oprávněného orgánu země, ze které letadlo odletělo.“

Na dotaz, zda byl Usmanov na palubě některého z letadel, mluvčí neodpověděl.

Russian Asset Tracker: Největší databáze majetků mocných Rusů

Abramovič v Evropě dolétal?

Zmíněným ruským oligarchům se tak podařilo dostat svá letadla mimo dosah evropských úřadů i přes zákaz EU. Na druhou stranu jiná letadla již byla zabavena nebo jim byl znemožněn let.

Například letadla spojená s Romanem Abramovičem byla v evropském vzdušném prostoru aktivní i v týdnech po invazi na Ukrajinu. I na majitele FC Chelsea byly přitom uvaleny sankce ze strany Velké Británie a EU.

Jedno z jeho letadel, Bombardier Global 6000 s registrační značkou LX-LUX, nyní stojí v Lotyšsku, kde mu úřady odepřely povolení k odletu, dokud  z Lucemburska, kde je letadlo registrováno, nedorazí potvrzení o jeho opravdovém majiteli. 

„Pokud se zjistí, že patří Abramovičovi, který je spojován s nejméně třemi dalšími soukromými letadly, bude považováno za zmrazený majetek,“ řekl Aivis Vincevs z lotyšské agentury pro civilní letectví zpravodajskému webu Re:Baltica.

Překlad textu The Guardian: Nina Kodhajová
Zdroj úvodní fotografie: Steve Knight, Flickr CC