Zhruba jedno procento nejbohatších Rusů vlastní majetek v hodnotě téměř poloviny veškerého bohatství ruských domácností. Tvrdí to nejnovější ekonomická studie EU Tax Observatory a Inequality Lab. Většina tohoto „ruského” majetku je spravována přes offshorové firmy. Jak takové bohatství ruských oligarchů vypadá, dokumentuje projekt Russian Asset Tracker, na kterém jsme spolupracovali s dalšími 24 evropskými médii. Jachty, soukromé tryskáče, developerské projekty, firmy vlastněné přes složité offshore struktury, luxusní sídla a zámky za miliardy dolarů. Investigace.cz identifikovala v Česku majetky několika vlivných Rusů za miliardy korun.
Russian Asset Tracker (RAT) je databáze majetků mocných Rusů v Evropě a v USA. Zatím nabízí pohled na majetky prvních pětatřiceti osob, jejich rodin a obchodních partnerů. Těchto celkově asi 170 lidí bylo vybráno na základě seznamu „klíčových podporovatelů a uživatelů výhod kremelského režimu”, které tým ruského opozičního lídra Alexeje Navalného doporučuje sankcionovat. Informace, jež pod záštitou OCCRP sbíraly desítky novinářů z 25 různých evropských a amerických médií, ukazují, jak ruští oligarchové a důležití lidé režimu podnikají a za co utrácejí, a to mnohdy přes anonymní offshorová schémata nebo jednoduše přes blízké i vzdálené členy rodiny.
Kdo je Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj, jehož tým sestavil takzvaný Seznam 35, je jednou z nejvýraznějších tváří opozice proti vládě Vladimira Putina, o které tvrdí, že je plná “podvodníků a zlodějů”. Se svým investigativním týmem odhaloval ulívání peněz mocných Rusů, kteří si za ně nakupovali nemovitosti, luxusní zboží, jachty, nebo například upozornil na existenci Putinova paláce u Černého moře. Od léta 2021 je Navalného organizace v Rusku označena za extremistickou. Podle oficiálního vyjádření prokurátora se tak stalo proto, že „šíří informace podněcující nenávist a nepřátelství vůči představitelům státu, a navíc se podílí na extremistických aktivitách”. V praxi to znamená, že jestliže bude Navalného tým pokračovat ve své činnosti nebo kdokoli bude jeho práci veřejně podporovat, hrozí mu vězení a zákaz kandidovat do veřejných funkcí.
V roce 2020 Navalnyj přežil pokus o otravu novičokem. Jeho ženě Julii se za pomoci tehdejší kancléřky Angely Merkelové ale podařilo převézt ho z Ruska do Německa, kde se Navalnyj po několika týdnech na jednotce intenzivní péče zotavil a rozhodl se k návratu do Ruska. Tam byl okamžitě zatčen, což vyvolalo vlnu protestů. Nyní je opoziční aktivista ve vězení, kde si odpykává 2,5letý trest za údajný podvod. Minulé úterý mu při obnoveném řízení státní prokurátor navrhl dalších 13 let.
Russian Asset Tracker prozatím čítá více než 140 aktiv v celkové hodnotě přes 17 miliard dolarů (zhruba 380 miliard korun). Každá položka, která je do databáze zařazena, je ověřena příslušnými dokumenty. Jedná se o vůbec největší a nejkomplexnější audit majetků mocných Rusů, které vlastní mimo svou rodnou zemi. Postupně se databáze bude rozšiřovat o další mocné a vlivné osobnosti ať už z prostředí byznysu nebo politiky.
Za dvacet let vlády Vladimira Putina přišli díky korupčnímu režimu založenému na kamarádství a konexích k nebývalému bohatství oligarchové, politici, členové bezpečnostních složek a další. Když Putin získal moc, rychle zkrotil magnáty, kteří Rusko plundrovali během devadesátých let, za což si vysloužil pochvalu a dobrou pověst u veřejnosti. Jenže po těchto lidech následovala další vlna boháčů, na které nikdo nedosáhl, protože se jednalo o Putinovy spojence, kamarády a sponzory.
Zatímco běžní Rusové si v posledních letech spíše utahují opasky, ti nejbohatší naopak létají po světě v soukromých tryskáčích, lenoší v luxusních rezidencích na břehu Středozemního moře a po mezinárodních vodách se prohánějí na nejdražších jachtách světa. Děti těchto elit se pak baví v přepychových soukromých klubech a navštěvují ty nejlepší univerzity světa.
V reakci na ruskou agresi na Ukrajině uvalily vlády mnoha zemí světa sankce na Putinovy podpůrce. Jenže ti se již dávno naučili, jak své majetky skrývat s pomocí armád právníků, tajnůstkářských bankovních účtů, korporátních struktur a offshorových firem. Proto je identifikování majetků osob postižených sankcemi oříškem i pro zkušené policejní vyšetřovatele.
Pro zobrazení databáze klikněte na obrázek.
Navalného „Seznam 35”, tedy osob klíčových pro fungování Putinova režimu, na něž by měly být uvaleny sankce, najdete v češtině níže.
Klíčové osobnosti
- Roman Abramovič - miliardář
- Denis Bortnikov - viceprezident Správní rady ruské státní banky VTB
- Andrej Kostin - prezident a předseda Správní rady ruské státní banky VTB
- Michail Muraško - ministr zdravotnictví
- Dmitrij Patrušev - ministr zemědělství
- Igor Šuvalov - bývalý první místopředseda vlády a předseda investiční banky VEB.RF
- Vladimir Solovjev - osobnost ruských státních médií
- Ališer Usmanov - miliardář
Osoby zodpovědné za perzekuci Alexeje Navalného
- Alexandr Bastrykin - šéf Vyšetřovacího výboru Ruska
- Alexandr Bortnikov - ředitel FSB
- Konstantin Ernst - ředitel státní televize
- Viktor Gavrilov - vedoucí odboru dopravy FSB
- Dmitrij Ivanov - šéf čeljabinské pobočky FSB
- Alexander Kalašnikov - ředitel státní vězeňské služby
- Sergej Kirijenko - zástupce vedoucího prezidentské administrativy
- Jelena Morozova - soudkyně okresního soudu
- Denis Popov - hlavní moskevský prokurátor
- Margarita Simonjan - šéfredaktorka státního média RT
- Igor Jančuk - vedoucí policejního oddělení
- Viktor Zolotov - ředitel Národní gardy
Správci financí a kamarádi
- Oleg Děripaska - miliardář
- Alexej Miller - předseda řídícího výboru Gazprom
- Igor Sečin - předseda správní rady Rosněft
- Gennadij Timčenko - miliardář
- Nikolaj Tokarev - předseda státní společnosti Transněft
Osoby zneužívající systém
- Alexander Beglov - guvernér Petrohradu
- Jurij Čajka - prezidentský zástupce pro oblast Kavkazu
- Andrej Kartapolov - náměstek ministra obrany
- Pavel Krašeninnikov - bývalý ministr spravedlnosti, poslanec
- Michail Mišustin - premiér Ruska
- Ella Pamfilova - předsedkyně Ústřední volební komise
- Dmitrij Peskov - tiskový mluvčí Vladimira Putina
- Sergej Sobjanin - starosta Moskvy
- Anton Vajno - vedoucí prezidentské administrativy
- Andrej Vorobjov - guvernér moskevské oblasti
Autoři textu: Pavla Holcová, Zuzana Šotová, OCCRP, s přispěním Kamily Plzákové
Autor úvodní grafiky: James O’Brien/OCCRP
Tento text vznikl díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podporujte naši práci.