Více než šestina pesticidů, které se jako postřik dostanou na česká pole, je nelegálního původu. Jde buď o zakázané přípravky, nebo o levnější padělky oficiálních značek. Zbytky této agrochemie pak přecházejí z polí do potravin, zůstávají ale i v půdě a podzemních vodách. Spolu s Itálií, Řeckem, Španělskem a Litvou uzavírá Česko pětici nejhorších zemí EU, kde se černému trhu s těmito produkty daří nejvíce. Na neustálé zhoršování situace upozorňuje i Europol. A hnojiva? O těch už nemá policie přehled vůbec.
Dálnice z Kodaně směrem na Německo a dál do střední Evropy, kudy jezdí i dvoupatrové kamiony naložené živými prasaty. Denně plné tam a prázdné zpátky. Až jednou dánské kontrolory napadlo podívat se na náklad trochu důkladněji. V podlážce, jež tvořila mezipatro mezi živými zvířaty, našli desítky na míru vyrobených kanystrů až po okraj naplněných nelegálními zemědělskými postřiky.
„To je jeden z mnoha příkladů z poslední doby, který prezentuje, co se na černém trhu děje,“ říká Miluše Dvoržáková z tuzemské asociace na ochranu rostlin CropLife Česká republika. „Tyto zločinecké skupiny se velmi rychle přizpůsobují a nějaké regulace je opravdu moc nezajímají,“ doplňuje.
Jde přitom o vysokou hru a lukrativní byznys. Oficiální agrochemické výrobky hlídá i evropský patentní úřad, jenže podobně jako v módě se na trhu objevují i padělky známých značek mezi pesticidy. Podle studie Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) představuje prodej zakázaných a falšovaných pesticidů v rámci evropské osmadvacítky 13,8 % z jejich celkového prodeje. Přičemž falzifikáty dovážené do České republiky činí 17,8 % ze všech u nás použitých pesticidů.
Odhad celkové hodnoty černého trhu v Česku se od roku 2017 pohybuje okolo 930 milionů korun. Tato suma staví Česko na 3. místo ve výskytu ilegálních přípravků na evropském trhu. Jen pro hrubé srovnání – pokud by odhad skutečně odpovídal realitě, jednalo by se o více než třikrát větší částku, než činí hodnota zabavených drog v ČR za rok 2018. Ta se podle Národní protidrogové centrály vyšplhala „jen“ na 250 milionů korun.
Podle EUIPO se do EU rok co rok dovezou ilegální přípravky za 1,3 miliardy eur (bezmála 32 miliard korun).
„Trh s nelegálními pesticidy, ač poměrně rozsáhlý, je podceňovaným tématem, který se za posledních 15 let v tichosti rozrostl do jedné z nejlukrativnějších a nejméně prozkoumaných kriminálních aktivit,“ popisuje praxi Miluše Dvoržáková z asociace CropLife.
Momentální situace je o to horší, že kvůli rekordnímu zdražení vstupních nákladů se zemědělci čím dál víc dostávají pod tlak, aby udrželi svůj byznys v plusových hodnotách. A náklady vynaložené za hnojiva a pesticidy se do finálního zisku z obilí nebo řepky promítají zásadně. „To, co se letos od jara děje na trhu s hnojivy, jsme ještě nezažili,“ popsala investigaci.cz rekordní ceny a nedostatek některých směsí farmářka zemědělské firmy na Vysočině. Její jméno redakce zná, respektuje ale přání firmy nebýt spojovaná s nelegálním byznysem s agrochemií.
„V principu asi nemá význam dohadovat se o tom, kolik procent nelegálních pesticidů bylo v konkrétním roce náhodou zachyceno. Spíš je nutné dívat se na tuto věc jako na komplexní celosvětový problém, který existuje a představuje potenciální ohrožení systému potravinové bezpečnosti, zdraví lidí, a zejména těch, co s ilegálními přípravky přicházejí opakovaně do styku. Samozřejmě jde také o citelné ohrožení životního prostředí,“ doplňuje Dvoržáková s tím, že rovněž dochází k ekonomickým škodám v důsledku porušování práv duševního vlastnictví.
Hnojivový masakr. Karty drží autokraté
Do poptávky po neoficiálních látkách výrazně zasáhl i válečný konflikt na Ukrajině. Například zdroj fosforečných hnojiv se na evropském kontinentě nachází pouze v Rusku. Fosfor je pro intenzivní zemědělství důležitý a nedá se jen tak vyrobit, prvotní surovina se musí vytěžit. „Rusko to samozřejmě dobře ví, takže už roky tento základní minerál – apatit – vůbec neprodává a ke koupi nabízí výhradně už hotový produkt. Díky tomu má na fosforečná hnojiva v podstatě evropský monopol,“ vysvětluje Petr Bělina z fakulty chemicko-technologické na Univerzitě Pardubice.
Kdo s aktuálním válečným agresorem obchodovat nechce, případně kvůli sankcím ani nesmí, má jedinou možnost – nakupovat fosfor v Kazachstánu nebo v Maroku. Bližší naleziště zkrátka nejsou k dispozici. Až na Sýrii, která je však také pod sankcemi Evropské unie. Jak ale ukazuje pátrání novinářů OCCRP, zákaz obchodování se Sýrií obchází celá řada zemí.
Ve velkém dováží fosfáty ze Sýrie z členských států například Itálie, Bulharsko, Španělsko a Polsko. Řecko jejich dovoz po odhalení v roce 2018 zastavilo. Většina těchto fosfátů se do Evropské unie dostává přes rumunské přístavy.
Největším evropským dovozcem je pak Srbsko. Velké množství syrského fosfátu směřuje i na Ukrajinu přes černomořský přístav Nika Tera u Mykolajivu, jejž vlastní sankcionovaný promoskevský oligarcha Dmytro Firtaš. Obcházení sankcí při obchodování s fosfáty se budeme detailněji věnovat v tomto týdnu – čtěte zde:
Další důležitý prvek zemědělské velkovýroby představuje draslík. Ani v tomto případě není jeho dostupnost jednoduchá, spíš by se dalo říct, že příroda má smysl pro ironii: jeho největším evropským producentem je totiž Bělorusko. Uhličitan draselný – potaš – se tam těží ve velkém ve městě Salihorsk. Lukrativní exportní artikl autoritáře Alexandra Lukašenka je na sankčním seznamu EU už od loňského léta.
Fosfor a draslík ale nejsou jedinými prvky, jež zemědělský průmysl potřebuje všude na světě. Hlavní je dusík. Jenže amoniak, nezbytný pro výrobu dusíkatých hnojiv, se vyrábí nejčastěji ze zemního plynu, což je ale aktuálně také strategická surovina číslo jedna. Rusko má tak kvůli celosvětové poptávce po hnojivech vliv i na rostoucí ceny potravin.
„Výhoda je, že pokud chcete vyrábět amoniak a z něj dusičnan amonný, nemusíte to dělat v místě, kde se těží zemní plyn. Můžete plyn dopravit kamkoli do fabriky a vyrábět dusičnany tam. Nebo chemička nakupuje už hotový amoniak, z nějž pak vyrábí své produkty. Takto to třeba dělá Lovochemie a další podniky z holdingu Agrofert, například slovenský výrobce Duslo Šala nebo německá chemička SKW Stickstoffwerke Piesteritz,“ říká odborník na průmyslová hnojiva Petr Bělina.
Do portfolia Agrofertu patří i přerovská Precheza či DEZA Valašské Meziříčí, která byla nedávno prověřovaná v souvislosti s otravou vody v Bečvě. Agrofert se svůj byznys s hnojivy nyní chystá ještě rozšířit: rakouská chemička Borealis na začátku léta oznámila, že jí český holding nabídl v přepočtu bezmála 20 miliard korun za odkup celé divize na zpracování dusíku. Z obyčejných hnojiv se tak bleskově stala lukrativní komodita číslo jedna.
„Jen pro příklad, loni stála tuna močoviny 8 500 korun, letos 24 500,“ popisuje otevřeně současnou realitu farmářka z Vysočiny, která si nepřála uvádět své jméno. Navíc i samotná dodávka byla podle ní docela napínavá. „Dokud to nebylo složené ve stodole, nemohli jsme s tím počítat, i když jsme měli objednávku už zaplacenou. A to jsme objednávali dost v předstihu, už loni. Kdo to sháněl až na jaře, ten fakt brečel.“ Její slova potvrzuje i cena močoviny na globálních trzích.
Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.