Koronavirus: zločin včera, dnes a zítra

Na polích nemá kdo sklízet opium, na internetu řádí zločinci a pedofilové, domů se nám snaží dostat podvodníci převlečení za lékaře a padělání roušek je jedno z nejvýdělečnějších povolání. Vítejte v době covidové. Současnou situaci a nástin budoucnosti jsme pro vás shrnuli na základě zpráv UNODC a Europolu.

  • Co je UNODC
Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) sleduje dění po celém světě, pravidelně vydává prohlášení a doporučení k situaci v oblasti zločinu a pašování a užívání drog. Ke stavu obchodu s drogami během koronavirové pandemie vydal vlastní zprávu UNODC Research brief COVID-19 and the drug supply chain: from production and trafficking to use a podílel se na souhrnné statistické zprávě nadnárodní organizace Committee for the Coordination of Statistical Activities (CCSA) CCSA report: How COVID-19 is changing the world: a statistical perspective. 
  • Co je Europol
Europol je organizace patřící pod Evropskou unii. Zabývá se prevencí a potíráním organizované trestné činnosti. O situaci během koronavirové krize vydává pravidelná doporučení, například kratší Pandemic profiteering how criminals exploit the COVID-19 crisis, nebo zprávu s výhledem do budoucna: Beyond the pandemic how COVID-19 will shape the serious and organised crime landscape in the EU. 

V dnešní době to nemá lehké nikdo, ani zločinci. Museli se adaptovat na změny v životním stylu celého světa. Lidé tráví více času doma a pracují na dálku, přes internet se dá vyřídit čím dál tím více věcí, což s sebou přináší nárůst kyberzločinu. Kvůli zákazu vycházení, který mnohé země zavedly, si například drogy koupit nikdo nedojde. Lidé mají strach, žijí v nejistotě, některé zboží je nedostupné – toho všeho zločinci umějí využít. 

Zajímavým zjištěním je, že skupiny organizovaných zločinců jsou vlastně pořád ty samé, jen se některé z nich adaptovaly na jiné činnosti. Po skončení pandemie se na poli organizovaného zločinu mnoho nezmění, může se ale stát, že se rozvinou nová odvětví nebo některá posílí – v tomto směru je jednoznačným favoritem kyberkriminalita.

Podle jednotlivých odvětví kriminality vám proto nabízíme shrnutí jejich dosavadního vývoje a předpověď do budoucna.

Kyberkriminalita a internetové hrozby

Hned z počátku pandemie pocítila sílu kyberútoků na vlastní kůži konkrétně brněnská nemocnice. Útoky na zdravotnická zařízení nebo jiné klíčové instituce se staly jednou z novinek, které pandemie přinesla. Zločinci nejčastěji používali phishingové e-maily, jež po otevření ochromí systém a vyžadují výkupné (tzv. ransomware). Europol uvádí, že na rozdíl od běžné praxe, kdy se zločinný systém do počítače „zasadí“ a pak čeká, kdy nastane nejvhodnější chvíle k útoku, byly během epidemie ataky provedeny okamžitě po napadení počítačového systému oběti, zřejmě proto, aby tak útočníci nepřišli o případný zisk. Z počátku pandemie se také běžně objevovaly nábory ke spolupráci při těchto útocích, aby tak měly větší sílu. Za duben se počet kyberútoků snížil a odborníci předpokládají, že se zase začnou soustředit na své běžné cíle: jedince a firmy. 

Velkým problémem, jejž přinesl zákaz pohybu a uzavření institucí, bylo a dosud stále je větší vystavování dětí online nebezpečím. Vzrostl počet nahlášených případů zneužívání dětí přes internet i počet zmínek o jejich větší zranitelnosti na nejrůznějších pedofilních fórech dark webu. Útočníci mohou používat i sociální sítě a děti mnohdy nemusí rozumět tomu, co se děje. Toto nebezpečí bude trvat, dokud budou děti na internetu nechráněné, což se bohužel netýká jen období krizových nařízení. 

Koronavirus: Varování Europolu