Koronavirus: Varování Europolu

Pandemie v nás probouzí to nejlepší, ale i to nejhorší. Europol vydal 3. dubna zprávu nazvanou Dostat virus (Catching the virus), která mapuje kyberzločinnost a šíření dezinformací v době pandemie. Zpráva se zaměřuje na problematiku toho, že doma uzavření lidé momentálně tráví mnohem více času na internetu. K jejich zranitelnosti přispívají i zastaralé bezpečnostní systémy. Nejproblematičtější je pak nárůst sexuálního zneužívání dětí.

  • Co je Europol
Europol je organizace Evropské unie, která vymáhá právo a pomáhá členským státům bojovat proti terorismu, kyberzločinu a dalším formám organizovaného zločinu. Organizace sídlí v nizozemském Haagu a její ředitelkou je Catherine de Bolle.

Ransomware, DoS a podivné webovky

Podrobně se zpráva věnuje několika oblastem zločinu. První z nich je ransomware, a jak už název vypovídá, jedná se o škodlivý software, jenž po oběti požaduje výkupné. Funguje to tak, že když se ransomware dostane k obsahu počítače nebo serveru, vezme si obsah jako rukojmí, zašifruje ho a tím původnímu majiteli zablokuje přístup k vlastním datům. Napadenému většinou nezbývá než zaplatit, aby mu byla data odblokována. Platba většinou probíhá v nějaké kryptoměně a primárním cílem útoku je právě finanční zisk.

Zločinci používající ransomware se převážně zaměřují na velké společnosti, které zpracovávají citlivá data – mají tak velkou šanci, že napadení jim raději zaplatí, než aby o data přišli. To se týká i nemocnic, kde na datech mnohdy závisí lidské životy. Na dark webu lze nalézt i službu „ransomware na klíč“.

O podobném útoku na brněnskou nemocnici jsme se zmiňovali v druhém díle našeho pátečního přehledu #zesvěta.

Jak se ransomware dostane k datům? Často přes techniku zvanou „phishing“ – zločinci nahodí háčky například v podobě odkazu nebo e-mailu, který, když na něj budoucí oběť klikne, stáhne zločinný software do jejího počítače nebo mobilu. A je chycena.

Další typ útoku míří na internetové služby nebo stránky. Cílem je vyřadit je z provozu nebo k nim znemožnit přístup – proto se tento útok nazývá Denial of Service (DoS), česky „odepření služby“. Jejich počet zatím narostl jen mírně, Europol však předpokládá, že četnost se bude zvyšovat, a to právě proto, že tolik lidí nyní pracuje z domova a některé služby a stránky k práci zkrátka potřebují. DoS je levný, jednoduchý a dostupný.

Mnoho kriminálních operací probíhá pod záštitou internetových stránek nesoucích v názvu slova „korona“ nebo „covid-19“, nejvíce jich však vzniklo již na začátku epidemie.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.