Koronavirus: Lidi mají právo chránit své soukromí i za pandemie

Česko, Slovensko i Polsko zavádějí v boji s koronavirem aplikace, které více či méně zasahují do našeho soukromí. O tom, jak efektivní jsou sledovací nástroje státu a jestli se dají obejít, jsme si promluvili s Pavlem Luptákem, výkonným ředitelem slovenské společnosti Nethemba zabývající se IT bezpečností. Pavol Lupták jako jeden z prvních poukázal na nedostatečnou anonymizaci slovenských dat o infikovaných, ze kterých se dala zjistit konkrétní jména.

V Česku je ve zkušebním režimu zavedena chytrá karanténa. Jaký na ni máte názor?

Zdroj: Archiv Pavla Luptáka

Je velice důležité, že respektuje GDPR (obecné nařízení o ochraně osobních údajů – pozn. red.) a vyžaduje dobrovolný souhlas konkrétní osoby. To je podle mě klíčové, protože žádná jiná opatření, například povinné Face ID, toto nařízení nerespektují. Pokud odevzdáte jakýkoli druh svých citlivých dat dobrovolně, je to v pořádku. Neřešil bych tedy, o jaký druh citlivých dat jde, pojďme se bavit o tom, jestli to bude nebo nebude efektivní. 

Jaké jsou nevýhody chytré karantény?

Například velké množství lidí si od GSM triangulace, kterou chytrá karanténa využívá na vytvoření vzpomínkové mapy, slibuje, že dokáže zjistit, kdo a kde se s kým potkal. Ale minimálně v Česku tento systém umí zaměřit člověka jen na desítky metrů, a to pouze za předpokladu, že je ve městě. Na vesnici už zaměřuje v řádech kilometrů, což je poměrně nepřesné. Proto na základě GSM triangulace nemůžete určit, jestli se dvě osoby opravdu potkaly. To je jako kdybych argumentoval tím, že pokud jsme připojení na stejnou wifi, museli jsme se vidět nebo potkat. Metoda GSM triangulace při telefonátu s hygienikem se tedy používá k tomu, aby si infikovaná osoba vzpomněla, kde byla. Hygienik jí na základě GSM triangulace jenom řekne místa, která navštívila. Dotyčný se pak musí rozpomenout, s kým se tam potkal. Triangulace za pomoci sítě 5G je výrazně přesnější, a to v řádech centimetrů, ale to momentálně není případ Slovenska, Česka ani Polska.

  • Co je GSM triangulace?
V současnosti se jedná asi o nejpřesnější způsob určení polohy mobilního telefonu ze strany mobilních operátorů. V tomto systému jde o nalezení průsečíku oblouků kružnic, které určují místo, kam svým signálem zasahují tři nejsilnější základny daného operátora v okolí hledaného telefonu. Metoda může dosahovat přesnosti na stovky metrů.

Zdroj: mobilmania.cz

GSM triangulace je pouze jeden z nástrojů chytré karantény. Vyvíjejí se další, například využití technologie bluetooth.

Na základě bluetooth umíme podstatně lépe zjistit, zda mezi danými lidmi docházelo k interakcím. Máte-li v okolí nějaký jiný mobil se zapnutým bluetooth a příslušnou aplikací, dá se zjistit, že jste kolem něj prošli nebo že byl ve vaší relativně blízké vzdálenosti, což znamená pár metrů. Párování na základě bluetooth je zkrátka přesnější než GSM triangulace. 

Nevýhodou bluetooth je naopak to, že oproti GSM triangulaci si lidé musí nainstalovat speciální aplikaci, aby je bylo možné sledovat, což u triangulace není potřeba. V tomto směru to mají nejlépe vymyšlené mapy.cz. Na základě souhlasu mají přístup k vaší poloze, to znamená k vašim GPS souřadnicím, které jsou nejpřesnější.

Myslíte si, že bude bluetooth efektivní nástroj?

Stát se spoléhá na to, že tuto aplikaci bude využívat hodně lidí a že ji budou mít stále zapnutou. Tím pádem by měli mít hygienici přístup k dostatečnému množství dat. Otázkou ovšem je, kolik lidí bude aplikaci reálně používat. Mnoho obyvatel má ještě staré telefony s tlačítky, které systém bluetooth nemají, operátoři ale jejich pohyb zachytí, když budou souhlasit.

Koronavirus: Strach versus svoboda

Na Slovensku přijali mnohem restriktivnější opatření než v Česku. Kromě bluetooth tam chtějí využívat i tzv. Face ID.

Face recognition neboli identifikace obličeje je sledovací nástroj čínského typu – takto bych to pojmenoval. Myslím si, že v dnešní době to není až takový zásah do soukromí. Stát má přístup k vaší fotografii tak jako tak, je totiž uložená v digitální formě v čipu vašeho biometrického pasu. Tvářit se, že se vám nelíbí dávat státu svoji fotku, je proto trochu směšné, stát jí už dávno disponuje.

Na druhou stranu všechna opatření, o nichž se bavíme, lze obejít. Když půjdete ven a necháte doma telefon, chytrá karanténa je neúčinná. Nikdo přece není povinen mít u sebe telefon neustále. Dá se použít i anonymní SIM karta, kterou poskytuje některý z tří globálních poskytovatelů internetu. Můžete si ji koupit kdekoli na světě. 

Na jednu stranu nás mají tyto systémy chránit. Dokážou ale ochránit i data, která shromáždí?

Abych byl upřímný, jsem spíš velký skeptik. Pravděpodobnost, že ty informace budou zneužité nebo že uniknou, je podle mě větší, než že pomohou velkému počtu lidí.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.

Autorka textu: Eva Kubániová
Úvodní fotografie: Flickr CC
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.