Ruská tajná služba FSB i rodina prezidenta Putina praly peníze v Česku. Vyplývá to z auditu Danske Bank, která stála v centru skandálů známých jako Laundromat neboli pračka na peníze.

Skandál Danske Bank spočíval v tom, že přes estonskou pobočku této největší dánské banky proteklo z Ruska a dalších postsovětských republik do Evropy více než 200 miliard dolarů (téměř 4,5 bilionu korun). Jedním z klíčových nástrojů na praní peněz byly firmy okolo společnosti Lantana, jež si mezi sebou napřeposílaly až devadesát milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) týdně.

Autor schématu Igor Putin, bratranec ruského prezidenta, se spolu se svým kolegou a právníkem FSB Alexandrem Grigorijevem a později i stíhaným finančníkem Alexejem Kulikovem snažili, aby je s Lantana Group nikdo jen tak nespojil. Proto celé schéma opřeli o offshorové firmy, které jim měly zajišťovat anonymitu.

Lantana Group posílala peníze i do Česka, a to skotské firmě s českým bankovním účtem Salamandra & Co LLP. Ta má dvě panamské jednatelky: Nilku Urieta a Deliu Torres Vargas. Obě sedí v představenstvu dalších stovek firem. Platby ve výši téměř půl milionu korun, jež Salamandra od Lantany obdržela, měly být za „dopravu“. Jenže tato skotská firma podobné dopravní služby neposkytuje, a navíc existuje jen na papíře. Nemá žádnou webovou stránku a jedna z mála informací, které o ní internetové vyhledávače podávají, je obžaloba, podle níž se Salamandra vyskytuje v podvodu s DPH. Tato firma měla účet v české pobočce Raiffeisenbank.

Další platby pak znějí mnohem reálněji. Na účty v České spořitelně a v Komerční bance putovaly z Lantany peníze za ubytování s poznámkou „příjem z nájmu Fort Season“ a „poplatek za apartmán 419“.

Závěry auditu, jenž explicitně zmiňuje schéma kolem Lantana Group, jsou takové, že většina podezřelých plateb v bankách byla provedena pro klienty z bývalého Sovětského svazu včetně Ruska. Lidé, kteří za těmito vklady stáli, byli velmi často z vládnoucích elit a snažili se nelegálně získané peníze vyvést z Ruska, aby o ně nepřišli v případě, že upadnou v nemilost. Jak ale ve svém výzkumu uvádí Polský institut mezinárodních otázek (PISM), část těchto fondů může být přímo spravována i státem, jenž by takové peníze mohl používat například na hybridní válku, politické aktivity zahraničních proruských organizací, lobbing v energetice nebo na financování dezinformačních kampaní.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie: sanctions.nazk.gov.ua

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.