Cestovní kancelář státní kasa platila rajzování Putinovy dcery po Evropě

Dcera Vladimira Putina, ke které se ruský prezident oficiálně nehlásí, podnikala za státní peníze a se státní ochrankou výlety do několika evropských destinací. Důvod? Rande a společné dovolené s jejím partnerem, Igorem Zelenským, dnes již bývalým šéfem Bavorského státního baletu. Cesty soukromým tryskáčem a hotelové pobyty za horentní sumy odhalili novináři z ruského média iStories na základě dokumentů uniklých z prezidentské kanceláře.

V dubnu 2018 přistála na mnichovském letišti skupina oficírů bezpečnostní služby ruského prezidenta. Ke skupince se postupně přidali ještě další členové prezidentské ochranky, takže jich v bavorském hlavním městě bylo celkem dvanáct.

Na místě zůstali měsíc, a to ve čtyřech různých hotelech, mimo jiné ve čtyřhvězdičkovém Hotel an der Oper nedaleko mnichovského Národního divadla. V polovině května Německo zase opustili, jejich mise byla u konce.

Ruský prezident se však v tomto období nenacházel ani v blízkosti Německa, natož v Bavorsku. Ochranka tedy nebyla v Mnichově, aby chránila Putina. Jak ukázalo vyšetřování iStories, zaměstnanci prezidentské ochranné služby chránili někoho jiného – Putinovu nejmladší dceru Katerinu Tichonovu.

Katerina Tichonová, interview pro Russia 24.

Zároveň s prezidentskou ochrankou totiž v Mnichově v dubnu 2018 přistál i luxusní tryskáč Gulfstream G650, jenž zemi opustil o měsíc později a ve stejný den jako ochranka. Cílovou destinací letounu byla Moskva a podle záznamů bylo na palubě batole jménem Katerina Tichonova, a s velkou pravděpodobností tedy i jeho matka.

Detaily cest prezidentské dcery a vnučky unikly z e-mailové schránky Alexeje Skripčaka, jednoho z bodyguardů, kteří měli Tichonovu na starost. Reportérům informace poskytl anonymní zdroj, jenž před dvěma lety rovněž vypustil e-mailovou komunikaci Putinova bývalého zetě Kirilla Šamalova.

Skripčakova e-mailová schránka obsahovala hotelové rezervace pro Tichonovu a její ochranku, kopie cestovních pasů a další dokumenty. Ty společně s letovými záznamy ukazují, jak tato družina mezi lety 2016 a 2020 cestovala do Německa, Švédska, Milána, Londýna nebo Dubaje, kde za zmíněné roky učinila více než 90 rezervací ve stovkách hotelových pokojů. Vyšetřování reportérů iStories a německého Der Spiegel tak odhaluje, jak dcera ruského prezidenta, jejíž identitu Putin nikdy veřejně nepotvrdil, protože údajně nemá s „politikou ani s byznysem nic společného“, využívala státní prostředky jako své vlastní.

Kromě peněz patří k těmto prostředkům například již zmiňované letadlo, které od roku 2018 vlastnila ruská státní firma. Dokumenty, jež mají novináři k dispozici, sice nespecifikují, z jakých peněz byly lety placeny, je ovšem jasné, že minimálně platy prezidentské ochranky – při výletech Tichonovy se obvykle jednalo o 7 až 10 mužů – pocházejí ze státní pokladny. Ruské zákony přitom jasně stanoví, že prezidentskou ochranku mohou členové jeho rodiny využívat pouze v případě, že s hlavou státu společně cestují nebo bydlí pod jednou střechou.

Právní poradce Transparency International popsal chování Tichonovy jako korupční. „Je naprosto neetické používat státní prostředky pro platby prezidentovy dcery a za její ochranku,“ vysvětlil iStories poradce Kush Amin.

Utajovaný majetek Vladimira Putina

Všichni prezidentovi muži

Ve většině zemí by cesta rodinných příslušníků představitele státu do lázní, na nákupy nebo na rande v doprovodu tolika bodyguardů byla v podstatě nemyslitelná. Dokonce i v USA, kde jsou členové prezidentské rodiny chráněni zákonem, jsou médii a společností neustále kritizováni za zbytečné cestování po světě placené z kapes daňových poplatníků.

Všechny cesty Kateriny Tichonovy se uskutečnily před ruskou invazí na Ukrajinu a následnými protiruskými sankcemi. Mimo skandální financování státní pokladnou ukazují, že Putinova dcera trávila v Evropě spoustu času, přestože vrcholní představitelé ruského státu opětovně kritizovali zkaženost a dekadenci Západu. Například v roce 2020 jeden z nejvýše postavených ruských bezpečnostních úředníků a tajemník Rady bezpečnosti uvedl na adresu západních zemí, že se vyznačují „sobeckostí, individualismem, bezmezným konzumerismem a kultem požitkářství“. Samotný ruský prezident pak nedávno označil Rusy, kteří „žijí mentálně na Západě“, za zrádce. 

V březnu 2022, kdy Putin dštil na západní styl života oheň a síru, byl Rus jménem Igor Zelensky stále ještě ředitelem Bavorského státního baletu v mnichovském Národním divadle, jež se nachází nedaleko zmíněného hotelu, kde během svých návštěv pobývala Tichonova se svými bodyguardy. Tanečník, který má s ukrajinským prezidentem společné jen příjmení, byl totiž důvodem těchto cest prezidentské dcery do Mnichova. Není jasné, zda jsou Zelensky a Tichonova manželé, mají spolu ale dc