Utajovaný majetek Vladimira Putina

Uniklá data spojená s neveřejnou doménou LLCInvest.ru poprvé odhalují, co všechno může vlastnit ruský prezident Vladimir Putin.

Když naši kolegové, ruští novináři z konsorcia Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) a zpravodajského serveru Medusa, získali data z neveřejné domény LLCInvest.ru, vůbec netušili, že se pravděpodobně poprvé za období vlády prezidenta Vladimira Putina přiblížili k pochopení toho, jaký majetek tento oficiálně skromný a nepříliš majetný politik vlastní.

Jde o luxusní usedlosti, bankovní účty, sportovní resort, vinice, soukromou letku či jachty v účetní hodnotě až 4,5 miliardy dolarů (přibližně 105 727 500 000 korun).

Opulentní usedlost na pobřeží Černého moře, takzvaný Putinův palác. Foto: OCCRP

Některé z těchto majetků, jako například usedlost na pobřeží Černého moře, už novináři a aktivisté s Vladimirem Putinem spojili. Jiné majetky zatím zůstávaly skryty.

Metadata e-mailů pod doménou LLCInvest.ru poskytla důkaz, že ruské firmy, které spolu oficiálně nemají vůbec nic společného, jsou propojené minimálně na úrovni managementu. A všechny majetky, které se kdy podařilo s Putinem spojit, sdílejí právě tuto doménu.

Na papíře mají společnosti užívající doménu LLCInvest.ru často uvedeno, že vlastníky jsou například bankéři nebo ruští oligarchové. Některé firmy z tohoto neoficiálního konsorcia jsou přidružené k Bance Rossija (Акционерный коммерческий банк Россия, АКБ Россия), přezdívané Putinova banka. Všechny tyto majitele firem ale spojuje fakt, že jsou to lidé z blízkého okruhu ruského prezidenta Vladimira Putina. Najdeme mezi nimi i potomky Putinových přátel nebo jeho milenku. „Skupina těchto firem vypadá jako neoficiální koncern, jehož členové fungují na základě výměny majetku a benefitů,“ komentuje strukturu ruský protikorupční aktivista. (Jeho jméno neuvádíme, protože OCCRP je v Rusku označeno jako nežádoucí organizace, a tak jakákoli komunikace s námi může být trestná).

Galerie majetku vlastněného přes konsorcium LLCInvest, které se váže k Vladimiru Putinovi. Pro prohlížení použijte posuvník pod galerií.

 

Jachta spravovaná přes LLCInvest.ru. Foto: OCCRP

Co vlastně Vladimir Putin vlastní?

Investigativní novináři z celého světa se roky marně snažili zjistit, co všechno ruský prezident Vladimir Putin a okruh jeho nejbližších lidí vlastní. Najít dokumenty, které by vlastnictví jakéhokoli okázalého majetku dosvědčovaly, bylo téměř nemožné. A pokaždé, když se něco takového podařilo, ozval se některý z Putinových blízkých přátel a začal tvrdit, že ten majetek – ať už šlo o nemovitosti, nebo jachty – je vlastně jeho.

Příkladem je opulentní usedlost na pobřeží Černého moře, takzvaný Putinův palác. Když tým ruského opozičního politika Alexeje Navalného přinesl informaci, že Putinův palác má nejen vlastní kino, ale i arboretum, tunel vedoucí na pláž, amfiteátr, ledový palác nebo helipad, okamžitě se objevil Putinův sparing partner z tréninků juda Arkadij Rotenberg a začal tvrdit, že on je tím jediným majitelem. Stejně to probíhalo s okolními vinicemi, ke kterým se přihlásil syn Putinova přítele z dětství Gennadije Timčenka. K vile v Petrohradu se zase hlásí syn dalšího přítele z mládí, Sergeje Rudnova.

Putinova firma v Česku

Metadata

Doména LLCInvest.ru je hostována u společnosti Moskomsvjaz, která má úzké vazby na Banku Rossija. Minulý rok unikla metadata e-mailů, které se k této doméně vážou, a dala nahlédnout na to, jak spolu manažeři, majitelé, zaměstnanci i další navzájem oficiálně nepropojené osoby z konsorcia LLCInvest.ru čile komunikují o tématech, jako jsou finance, stavba Putinovy vily nebo pozemky.

 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.

Stovky hektarů vinic ve správě LLCInvest. Foto: OCCRP

„Nedokážu si to vysvětlit jinak, než že všechny tyto firmy mají jednotný management, řízení,“ vysvětluje ruský odborník na potírání korupce, kterému jsme data ukázali.

Během analýzy dat z LLCInvest.ru byli naši kolegové z OCCRP schopni identifikovat 86 společností, které toto volné konsorcium firem tvoří. Dohromady podle účetních závěrek disponují majetkem v hodnotě přes 4,5 miliardy dolarů (106 416 000 000 korun). Patří jim usedlosti, soukromé tryskáče, jachty a bankovní účty. Kromě domény sdílejí i jednatele firem, adresu sídla nebo auditory.

Přestože další detaily ohledně společností sdružených v LLCInvest zůstávají zahalené tajemstvím, dá se s jistotou tvrdit, že Banka Rossija spravuje majetky v hodnotě stovek milionů korun, které jsou sice oficiálně psány na lidi z nejbližšího Putinova okruhu, využívá je ale pouze sám Vladimir Putin.

Jeden z ředitelů čtyř společností z konsorcia LLCInvest na telefonický dotaz OCCRP odpověděl: „Jsem jen skromný zaměstnanec a starám se o své věci. Jen podepisuji papíry. Víte, jak jsou někdy bezdomovci zapsáni jako ředitelé společnosti? Nejsem sice bezdomovec, ale podepisuji papíry, stejně jako oni, bez toho, že bych věděl, o co jde.“

Jak to funguje

Příkladem, jak takové konsorcium firem, které jsou plně k dispozici ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, funguje, je ruská letecká společnost Russair.

Zatímco o většině firem sdružených pod doménu LLCInvest.ru nenajdete na internetu žádnou zmínku, Russair je výjimka. Má funkční web, kde inzeruje celou škálu leteckých služeb. Firma sama sebe popisuje jako dynamicky se rozvíjející soukromou leteckou společnost a nabízí charterové lety, které si můžete objednat kdykoli ve dne či v noci.

Letadla společnosti Russair létají nejčastěji mezi Petrohradem, Krymem a černomořským letivoskem Gelendžik. To jsou místa, kde má Vladimir Putin své rozsáhlé usedlosti spravované přes LLCInvest. Foto: OCCRP

Když ale naše ruská kolegyně z OCCRP zavolala na telefonní číslo uvedené na webu, žena zastupující Russair nevypadala, že by o potenciální zákaznici jevila jakýkoli zájem. Odmítla odpovídat i na základní otázky ohledně služeb, které Russair poskytuje, a navrhla, ať naše kolegyně pošle své dotazy e-mailem. Na tyto otázky zaměstnankyně společnosti Russair nikdy neodpověděla.

Data z Ruské agentury pro civilní letectví ukazují, že Russair by žádného komerčního zákazníka ani nikam daleko přepravit nemohl. Tato firma totiž pro účely komerční přepravy nevlastní žádná letadla, jen dvě helikoptéry. Zato pro soukromé firemní účely má společnost Russair dva tryskáče Falcon 7X a další čtyři vrtulníky. Tato letka ale neobsluhuje (a ani obsluhovat nemůže) žádné komerční pasažéry.

Využívá ji pravděpodobně sám Putin. Podle dat z databáze FlightRadar létají letadla společnosti Russair nejčastěji mezi Petrohradem, Krymem a černomořským letivoskem Gelendžik. To jsou místa, kde má Vladimir Putin své rozsáhlé usedlosti spravované přes LLCInvest.

Nejnovější přírůstek do letky Russairu byl Falcon 7X v hodnotě 40 milionů dolarů, který létá pod kódovým označením RA-09009. Pod stejným kódem kdysi létalo letadlo ruského prezidentského úřadu.

Z kódového označení letů RSD09009, které Russair používá, jde podle mezinárodních pravidel vyvodit, že tato společnost přepravuje pasažéry ve speciálním režimu pod dohledem ruských Federálních bezpečnostních služeb. Těmito pasařéry bývají zejména ruský prezident Putin a dalších sedm vrcholných ruských politiků.

Staré vzorce chování, jen nové symptomy

Podobný systém, jako je volně svázané konsorcium LLCInvest, už v roce 2012 popsal jeden z nejznámějších ruských whistleblowerů Sergej Kolesnikov, člověk, který úzce spolupracoval s Putinovou Bankou Rossija. Ten musel z Ruska utéct poté, co sám nahlásil, že se podílel na finančním podvodu, ze kterého si Vladimir Putin nechal postavit svůj palác na pobřeží Černého moře.

Ve výbušném prohlášení popsal, jak fungovalo korupční schéma, které skupině vlivných ruských oligarchů umožnilo investovat miliardy rublů do „investičního fondu“, z nějž měl Putin soukromý prospěch.

Kolesnikov uvedl, že tyto peníze měly být použity na charitativní projekt, který měl nakoupit lékařské vybavení do ruských nemocnic. Místo toho peníze odtekly do společnosti Rosinvest, která pod přímým Putinovým dohledem měla investovat do rozvoje podnikání. Jenže to se nestalo a Putin rozhodl, že vybrané peníze použije na výstavbu paláce na pobřeží Černého moře. Frustrovaný Kolesnikov utekl z Ruska a celý příběh odvyprávěl novinářům. Investiční fond Rosinvest byl vzápětí zrušen, nic dalšího se ale nestalo.

Proč je tak těžké dohledat majetek ruských oligarchů

Už citovaný ruský odborník na potírání korupce zdůraznil, že systém podobný Rosinvestu je použitý u LLCInvest. Konsorcium LLCInvest je ale daleko decentralizovanější, což ho činí odolnějším vůči whistleblowerům a únikům dat. „Dost to snižuje pravděpodobnost, že nějaký nový Kolesnikov celé schéma popíše,“ vysvětluje odborník. „LLCInvest nepoužívá jen jednu kancelář, a tak je těžké se dopátrat něčeho, co by všechny firmy oficiálně na papíře spojovalo.“

Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, spojení s LLCInvest odmítá. Na dotaz OCCRP odpověděl: „V reakci na vaši žádost ze dne 12. června 2022 vám sdělujeme, že prezident Ruské federace není žádným způsobem spojen s objekty a organizacemi, které jste jmenovali.“

Autoři textu: Olesya Shmagun (OCCRP) a Denis Dmitriev (Meduza), Pavla Holcová
Autor úvodní grafiky: James O´Brien, OCCRP