Česká republika se konečně odhodlala odejít ze dvou postsovětských bank, Mezinárodní investiční banky (MIB) a Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS), v nichž má hlavní slovo Rusko. Ministerstvo zahraničí předalo na konci července v Moskvě a Budapešti, kde tyto instituce sídlí, diplomatické nóty o vystoupení. Půl roku poté přestaneme být jejich členy. „Je to sebevědomý krok,“ říká náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS). „Dáváme najevo, že s demokracií to myslíme vážně.“
Byla na nóty nějaká reakce?
Reakce se objevila už v době, kdy se začalo mluvit o tom, že odejdeme. Zaznamenali jsme aktivitu obou bank, jež dávaly najevo, že odejít nebude lehké, tak jako nebude lehké získat finanční vypořádání.
Jak taková aktivita bank vypadala?
Zástupci bank využili své kontakty na naše ambasády, na naše zahraniční kolegy. Byly to neoficiální signály. Na ministerstvo financí také přišel nějaký dopis, nevím přesně, co v něm bylo.
Náměstek ministra financí Roman Binder nám letos v březnu řekl, že ruská agrese na Ukrajině odchod z bank urychlila. Kdo byl tahounem vystoupení?
Když jsme po loňských volbách s Romanem Binderem nastoupili na ministerstva, domluvili jsme se, že sestavíme tým, který odchod připraví. Že nebudeme postupovat rychle, ale nejdříve připravíme analýzu toho, co členství znamená a jaký bude nejlepší postup vystoupení. Pak ale začala agrese Ruska na Ukrajině. Řekli jsme si, že za těchto nových okolností nemá smysl provádět analýzu a vystoupíme hned.
Válka na Ukrajině urychlila odchod Česka z Mezinárodní investiční banky
Čí to byl nápad, vystoupit hned?
Diskutovali jsme o tom s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a s premiérem Petrem Fialou. Naše aktivita ale začala, ještě než jsme se ujali vládních funkcí. Na jednom z posledních zasedání měl kabinet Andreje Babiše projednávat souhlas Česka s přistoupením Srbska do MIB. Tehdejší ministryni Alenu Schillerovou jsme chtěli přesvědčit, ať tento materiál vládě k jednání nepředkládá, že máme plán – spojit přistoupení Srbska s naším vystoupením. Ministryně však materiál v tichosti přinesla na vládu o týden dřív, vláda přistoupení Srbska odsouhlasila, takže naše karta tím byla mimo hru.
Jaká karta?
Aby nový stát mohl být členem MIB, musí s tím souhlasit všechny stávající členské státy. Naše myšlenka byla proto následující: zkusíme říct, dobře, budeme souhlasit s přistoupením Srbska, nezablokujeme to, ale my chceme vystoupit – a výměnou za souhlas s přistoupením nám nabídněte výhodné podmínky pro naše vystoupení.
Proč ministryně Schillerová tento plán překazila?
Osobně jsem se s ní o tom nebavil, ale zaslechl jsem různé spekulace o obchodních zájmech.
Jakých?
To, co jsem zaslechl, bylo spojeno s tím, že šlo o zájmy jiných bank, u kterých mají některé velké agrospolečnosti půjčky.
Myslíte největší ruskou banku Sberbank?
Jasně. Jsou to ale jen spekulace, drby, které se ke mně dostaly. A těch spekulací se kolem Agrofertu točí tolik, že je musíte brát s rezervou. Já jsem je neověřoval.
Bývalá ministryně Alena Schillerová nějak osobně vysvětlila, proč nechtěla spojit vstup Srbska s lepšími podmínkami pro naše vystoupení z MIB?
Ne, ani po tom nebyla poptávka. Krátce nato se střídaly vlády, řešily se jiné věci.
Jak se vlastně z takových institucí jako je MIB a MBHS vystupuje, co se dělá?
Museli jsme to nechat schválit poslanci a senátory, vystoupení musel podepsat prezident. Když tento proces proběhl, my jako ministerstvo zahraničí jsme oběma bankám poslali nótu o vystoupení. Tento proces jsme dělali společně se Slovenskem a Polskem, které bylo členem jenom MBHS.
Schvalování českými politiky proběhlo hladce?
Ano, demokratické strany mají v parlamentu většinu. Také prezident Miloš Zeman vystoupení podepsal okamžitě, jakmile ho dostal – bylo to už po napadení Ukrajiny Ruskem.
Česko do bank jako jejich podílník nalilo asi 1,5 miliardy korun. Podaří se peníze získat zpět?
Částka je ještě o něco vyšší, máme podíl i na budově, ve které MBHS v Moskvě sídlí. Ministerstvo financí se bude snažit náš podíl dostat.
Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.