Andrej Babiš v televizi CNN Prima News neříkal pravdu

V neděli večer vydala investigace.cz společně s 150 dalšími médii ze 117 zemí světa kauzu Pandora Papers, založenou na uniklých dokumentech ze 14 firem, které zakládají offshore společnosti. Jedním z nejvýraznějších zjištění, týkajících se České republiky, byla finanční machinace Andreje Babiše. Ten si přes offshore schéma půjčil sám sobě téměř 400 milionů korun, které jeho firma následně investovala do nemovitostí na francouzském Azurovém pobřeží. Českého premiéra jsme se před publikováním našich článků pokoušeli několikrát kontaktovat a získat jeho reakci, a to jak přes emailovou komunikací, tak osobně. Poprvé se ke kauze vyjádřil v přímém přenose včerejší superdebaty na CNN Prima News.

Přepis jeho výroků dáváme do kontextu s našimi zjištěními.

Andrej Babiš: Tahle věc je z roku 2009, takže ten, to načasování je zajímavé, 2 hodiny před touhle debatou. Já bych chtěl tady citovat ze zprávy tý investigace. Od února do května jsme společně Bakala Foundation tradičně spolupracovali již na čtvrtém ročníku Achillových dat. Jde o tříměsíční kurz určený týmu studentů žurnalistiky atd. Takže ten člověk, který vytuneloval OKD, okradl lidi o byty, ten člověk, který má tady ten systém novin antibabišovských, tak to je jeho dílo. Já bych se vrátil do, já bych se vrátil do roku 2017. Tehdá jste mě všichni zkoušeli, odkud jsem vzal peníze na dluhopisy, pamatujete? Jak je to možné, že má peníze na dluhopisy? To byla taky bublina. A já jsem si nechal udělat audit, audit firmou PwC Ernst & Young. A ten audit potvrdil, že jsem skutečně od roku 1996 zaplatil 312 milionů daní. (…) ta zpráva sama říká, že to není nezákonné, ona to sama říká. A ten audit říká, že úhrn příjmů jsem měl 2,4 miliardy. A takže to byla aféra 2017, taky před volbami, taky bublina, taky to nedopadlo, takže 5 dní před volbami Bakalovci přicházejí s tím, že Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti.

  • „Tahle věc je z roku 2009.“

Tahle věc, přesněji řečeno offshorové schéma na nákup nemovitostí bylo skutečně založeno v roce 2009. Převedením monacké SCP Bigaud, která nemovitosti vlastnila, se ovšem uzavřelo až v roce 2018, kdy firmu jako akvizici získal SynBiol, a.s., tedy společnost spadající pod AB private trust I. Navíc byla půjčka 381 milionů korun na nákup nemovitostí přes offshorové schéma splatná až v září 2019. SCP Bigaud zanikla sloučením se svou mateřskou společností I.M.O.D.I.M. v roce 2020. Celá kauza má tedy přesah minimálně do loňského roku. Zároveň se podpisy na dokumentech offshore firem objevují kontinuálně i během období, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí a poté předsedou vlády, viz. námi vytvořená časová osa

  • „Od února do května jsme společně Bakala Foundation tradičně spolupracovali již na čtvrtém ročníku Achillových dat.“

S Bakala Foundation letos po několikáté pořádáme školení pro mladé novináře. To ovšem neznamená, že je Zdeněk Bakala majitelem nebo sponzorem investigace.cz. Záleží nám na vzdělávání budoucí generace investigativních novinářů a jediná organizace, která se tomu u nás věnuje, je právě Bakala Foundation. Více informací o serveru investigace.cz, včetně seznamu našich podporovatelů, najdete zde.

  • „To není nezákonné.“

Vlastnit offshore firmu skutečně není nezákonné. O tom, jestli se Andrej Babiš dopustil jakéhokoli zločinu, musí rozhodnout orgány činné v trestním řízení.

  • „Já jsem si nechal udělat audit, audit firmou PwC Ernst & Young.“

Andrej Babiš si nenechal udělat audit, ale “Zprávu o věcných zjištěních”. Pwc zde specificky uvádí, že “provedené dohodnuté postupy nepředstavují audit ani prověrku”. Zároveň uvádí, že tato Zpráva “není určena a nesmí být použita za jiným účelem”. Stejně tak EY (Ernst & Young) ve své “Zprávě o věcných zjištěních v souvislosti s Prohlášením Ing. Andreje Babiše o příjmech ze dne 3.3.2017” jasně stanovuje, že “uvedené postupy nepředstavují audit ani prověrku… neposkytujeme žádné ujištění o Prohlášení”. Zpráva byla i podle EY vytvořena výhradně jako informace pro Andreje Babiše a “nesmí být použita k žádným jiným účelům”.   

  • „5 dní před volbami Bakalovci přicházejí s tím, že Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti.“

Na datu a času, kdy bude celosvětový projekt Pandora Papers vycházet, se muselo shodnout přes šest set novinářů z celého světa, naše možnost jakkoliv ovlivnit datum kvůli českým volbám do Poslanecké sněmovny proto byla mizivá.

Pandora Papers: V hlavní roli Andrej Babiš

Andrej Babiš: Já, když jsem byl v Americe, tak ta naše mafie zařídila článek den předtím, než jsem přiletěl, ale co je důležité a teďka se soustřeďte, paní redaktorko, teďka.

Není nám úplně jasné, co tímto tvrzením Andrej Babiš myslel. Odhadujeme, že to má co dočinění s načasováním kauzy. Projekt Pandora Papers je založený na analýze dvanácti milionů dokumentů uniklých ze čtrnácti právních kanceláří, jež poskytují offshorové služby. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) získalo dokumenty na podzim 2020 a v lednu 2021 začalo s koordinací projektu. Na projektu pracovalo více než 600 novinářů ze 150 různých médií ze 117 zemí světa, včetně investigace.cz, a zpracovali data o velikosti téměř tří terabajtů, což je více než dva miliony disket. Globální deadline pro publikaci článků byl pro všechny médiá stejný a jeho výběr byl zcela mimo kompetenci jednotlivých novinářů.

Andrej Babiš: Ty peníze, ty peníze odešly z české banky, byly zdaněné, byly to moje peníze a vrátily se do české banky.

Podle dokumentů, které máme k dispozici, nelze určit, odkud peníze pocházejí. Víme ovšem, že byly převedeny mezi dvěma účty v monacké Société Générale Private Banking a investovány do nemovitostí ve francouzském Mougins. Do Česka se pak podle dostupných dokumentů vrátily ve formě majetku SCP Bigaud, akvizice SynBiolu, a.s.

Terezie Tománková (moderátorka): Pane předsedo Babiši, porušil jste zákony české, francouzské, zákony Spojených států?

Andrej Babiš: Samozřejmě, že ne, paní redaktorko. Já nechápu pan předseda je politolog, takže on nerozumí tomu, že když říkám, že mám v české bance zdaněné peníze a pošlu je do zahraničí a ty peníze se vrátí, tak to nemůžou být peníze, o kterých oni tady mluví. To mluvil Václav Klaus kdysi, že nezná černé a bílé peníze, to jsou zdaněné peníze a já jsem zaplatil 300 milionů daní. Mám na to audit a dokážu to lehce prokázat, že ty peníze odešly z české banky a vrátily se do české banky, takže to je úplně absurdní, co tady tihle pánové a protože jsou, /nesrozumitelné/ ekonomové, ani tomu nerozumí, tak vykládají tyhle bláboly.

Podle odborníků celá transakce nedává ekonomicky smysl – jen za založení offshore firem Babiš zaplatil tisíce dolarů. Anonymizované schéma jsme ukázali pěti odborníkům, neboli bývalým policistům specializujícím se na praní peněz až po forenzní auditory, všichni se shodli, že operace nese znaky praní peněz, aniž by věděli, že se jedná o transakce Andreje Babiše. Rozhovor s jedním z nich – a vysvětlení schématu – si můžete přečíst zde.

Terezie Tománková (moderátorka): Pane premiére, poslední velmi krátká otázka, proč jste, proč jste novinářům na ty jejich dotazy nereagoval, proč jste novinářům na ty jejich dotazy nereagoval celou tu dobu, než ten článek vyšel?

Andrej Babiš: No, protože za prvé byli strašně agresivní a samozřejmě to je, to je, když chtěli se mnou mluvit, tak mi měli napsat, oni mi nenapsali, ano. A moje bývalá firma se k tomu vyjádřila a samozřejmě to je systém novinářů ten levicový neomarxistický promigrační Guardian, který tady …, samozřejmě, že mě nemají rádi, protože /nesrozumitelné/ jinou strategii.

První žádost o rozhovor odeslali za všechna zúčastněná média naši kolegové z ICIJ (Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů) 16. září 2021. Když Andrej Babiš nereagoval, zaslalo mu ICIJ třístránkový seznam detailních otázek 20. září a poté opět 22. září 2021, přičemž jej i telefonicky urgovalo. Stejně tak poslalo BBC opakovaně dotazy Janě Adamcové z úřadu vlády a mluvčímu ANO Martinu Vodičkovi. Andrej Babiš ale všechny tyto otázky znovu ignoroval, proto jsme se chtěli akreditovat na tiskovou konferenci 29. září. Nám i našim kolegům ze zahraničních médií byl na základě údajných “kapacitních důvodů” odepřen přístup. Naše kolegyně Hana Čápová se přesto snažila pana premiéra oslovit před tiskovou konferencí, ale nereagoval. Zkusila to tedy znovu o den později, opět bez jeho reakce.

Pokud máte více nejasností, sepsali jsme seznam nejčastěji kladených dotazů.

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní fotografie: ČTK/AP/Petr David Josek
Text vznikl za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.