Pandora Papers: Často kladené dotazy
 • Co jsou Pandora Papers?
 • Proč ty dokumenty raději nedáte osobám činným v trestním řízení?
 • Proč to vydáváte pět dní před volbami?
Mezinárodní novinářský projekt Pandora Papers je založený na téměř dvanácti milionech dokumentů uniklých ze čtrnácti právních kanceláří. Podobně jako projekt Panama Papers ho koordinuje Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které nás jako svého jediného českého člena přizvalo ke spolupráci. V rámci projektu jsme analyzovali dokumenty ze čtrnácti právních kanceláří, které dokládají správu téměř 30 000 firem založených v takzvaných offshorových jurisdikcích. Na projektu pracovalo přes šest set novinářů z více než stovky zemí světa. V kauzách projektu Pandora Papers novináři postupně odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli jimi nabízené anonymitě i daňové optimalizaci. V dokumentech se objevují i jména zločinců, fotbalistů, různých celebrit, politiků, soudců, ale i lidí z daňových úřadů téměř z celého světa.

Máme za to, že české orgány, které mají podezřelé transakce vyšetřovat, konkrétně český Finančně analytický úřad (FAÚ), by tyto dokumenty mohly mít od roku 2016. V červenci 2016 totiž Finančně zpravodajská agentura (FIA) z Britských Panenských ostrovů dostala hlášení o podezřelé aktivitě (SAR), a to od právní kanceláře Alcogal. Ta finanční agenturu informovala o tom, že jejich klient Andrej Babiš, kterému spravují firmy, je stíhán za dotační podvod. Podle mezinárodních pravidel o spolupráci mezi finančními jednotkami by toto hlášení mělo následně putovat do českého FAÚ. Jestli se tak stalo, se nám nepodařilo ověřit. Na základě výroční zprávy karibské FIA za rok 2016 ovšem víme, že výměna informací s českým FAÚ proběhla v tomto roce osmkrát.

Na datu a času, kdy bude celosvětový projekt Pandora Papers vycházet, se muselo shodnout přes šest set novinářů z celého světa, naše možnost jakkoliv ovlivnit datum kvůli českým volbám do Poslanecké sněmovny proto byla mizivá. 
 • Proč se strefujete do Andreje Babiše?
 • Proč jste Andreji Babišovi nedali prostor k vyjádření?
 • Andrej Babiš je bohatý člověk s vysokými příjmy, nemohly být tyto peníze prostě legitimně jeho?
Investigace.cz je médium, které informuje předevšín o organizovaném zločinu, korupci a praní peněz. Naším hlavním cílem nejsou politici a jejich politika. Andrej Babiš nás jako předseda vlády primárně nezajímá. Jeho jméno se ale objevilo v mezinárodním novinářském projektu Pandora Papers, proto jsme tuto kauzu ve spolupráci s dalšími médii, jako Süddeutsche Zeitung, Le Monde, německá televize NDR a ARD, britská BBC nebo americký deník Washington Post, zpracovali. Andrej Babiš ale zdaleka není jediný Čech nebo politik, jehož jméno se v dokumentech Pandora Papers objevuje. Budeme se věnovat i ostatním, další texty budeme vydávat postupně.

Andreje Babiše jsme jako skupina médií, jež na projektu Pandora Papers spolupracovala, oslovili 16. září s žádostí o rozhovor, ve které jsme nastínili, čeho se bude týkat. Andrej Babiš ani jeho mediální zástupci na tuto žádost nikdy neodpověděli. O čtyři dny později jsme tedy zaslali seznam konkrétních otázek. I přes naše telefonické urgence a opětovné zaslání seznamu Andrej Babiš ignoroval i tyto otázky.

Proto jsme se rozhodli vyrazit na tiskovou konferenci Andreje Babiše, konanou 29. září v Ústí nad Labem. Všechny žádosti o akreditaci jak redaktorů investigace.cz, tak zahraničních médií, jež na Pandora Papers spolupracovaly, byly ale postupně, i pár hodin před samotnou tiskovkou, zamítány údajně z kapacitních důvodů. Dostali jsme se tak na seznam nežádoucích novinářů, jejichž jména byla označena červeně, který večer 29. září publikovala mnohá česká média. 

Naše kolegyně Hana Čápová položila Andreji Babišovi otázku ohledně obsahu našich článků hned poté, co v Ústí vystoupil z auta. Vyslechl si ji, ale Hanu Čápovou pak odtlačil a zavolal na ni svoji ochranku. Při druhém pokusu o položení našich dotazů na tiskové konferenci v Prunéřově byla tato akce předčasně ukončena, Babiš na přímou konfrontaci od Hany Čápové opět nereagoval a znovu zasáhla jeho ochranka.

Není to pravděpodobné. Andrej Babiš sice hotovost v dostačující výši fakticky vlastnil, nicméně sám tvrdí, že příjmy z těchto let použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu v roce 2013 v celkové výší 1,25 miliardy korun. Proti původu oněch 15 milionů eur z tehdejších Babišových příjmů mluví i fakt, že hovoříme o příjmech buď již zdaněných, nebo od daně osvobozených, a tudíž je nebylo potřeba přeposílat složitým schématem.

Zpráva o věcných zjištěních vypracovaná pwc a EY pro Andreje Babiše zde.

 • Nemohlo se jednat o peníze spojené s projektem tzv. Čapího hnízda?
 • Nemohl Andrej Babiš nemovitosti koupit za peníze z půjčky 12 milionů eur od banky Société Générale Private Banking?
 • Andrej Babiš se ale s vlastnictvím zámku ve Francii netajil, tak v čem je problém?
Nevíme. V roce 2008 ručí společnost Agrofert za půjčku 375 milionů korun, kterou si bere společnost Čapí hnízdo od banky. Zároveň jsou v této době akcie Čapího hnízda anonymní, není proto jasné, kdo byl jejich držitelem. Pokud by se jednalo o těchto 375 milionů a Andrej Babiš by je použil k nákupu nemovitostí ve Francii přes popsané schéma, pak by musel být v té době osobou ovládající firmu Čapí hnízdo, což popírá. 
Ne. Máme k dispozici dokumenty o koupi nemovitostí z roku 2009 a následně o dokoupení jednoho pozemku z roku 2010. Půjčku z monacké banky – pokud proběhla – by Blakey Finance Limited, v článku citovaná karibská firma Andreje Babiše, získala až ke konci roku 2013.  
Je to tak, Andrej Babiš, a zvláště pak jeho manželka na sociální sítě přidávali fotografie z dovolené pořízené ve svém letním sídle Château Bigaud. Na rozdíl od restaurace Paloma ale nikdy neuvedli, že by se jednalo o jejich nemovitost (vlastněnou přes firmu). Kromě zámečku skoupila Babišova firma SCP Bigaud mezi lety 2009 a 2010 několik dalších okolních vil a přilehlých pozemků. To není nelegální. Babiš se ovšem dopustil přestupku tím, že vlastnictví firmy SCP Bigaud neuvedl v žádném ze svých majetkových přiznání.  

 • Není možné, že by někdo dokumenty zfalšoval? Máte ověřenou jejich pravost?
 • Jaké máte důkazy, že byl spáchán zločin?

V balíku obsahujícím téměř 12 000 000 dokumentů je hned několik typů listin. Jsou to například scany cestovních dokladů i dalších dokumentů sloužících k identifikaci osob, obálky s jedinečnými identifikátory společnosti DHL (kurýrní firma), podepsané dokumenty i e-mailová komunikace mezi právními kancelářemi. 

Ověřovali jsme, zda se shodují osobní údaje jako například datum narození nebo adresa, podpisy, trackovací čísla obálek, data a e-mailové adresy. Hodiny jsme strávili diskusemi s právníky a odborníky nad tím, jestli takto vypadají akcie vydávané na Britských Panenských ostrovech i jinde. Samozřejmě jsme nebyli jediní, kdo autentičnost dokumentů prověřoval. Samostatná šetření vedla i ostatní média z celého světa, včetně Süddeutsche Zeitung, BBC, Le Monde nebo Washington Post.

Důkazy, že byl spáchán zločin, nemáme. Dokonce ani netvrdíme, že byl zločin spáchán. Jen předkládáme, analyzujeme a dáváme do kontextu čistá data. Interpretaci dokumentů jsme nechali na expertech a v konečném důsledku i na čtenářích. 

Nicméně máme za to, že celé schéma vyvolává řadu otázek i podezření. Andrej Babiš by proto měl vysvětlit, kde vzal oněch 15 milionů eur neboli 381 milionů korun. A proč si objednal založení tak složitého finančního schématu, které původ těchto peněz dělá nedohledatelným.

 

Autoři článku: investigace.cz
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková
Text vznikl za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.