Andrej Babiš neříkal pravdu ani v České televizi

Ve včerejší předvolební debatě pořádané Českou televizí premiér Andrej Babiš opět používal zavádějící odpovědi nebo se odpovědím přímo vyhýbal. Stále tak nemáme jeho stanoviska k otázkám, které jsme mu jako skupina novinářů sdružená v rámci projektu Pandora Papers poslali v polovině září. Nadále proto čekáme, až vysvětlí, co bylo například zdrojem oněch 381 milionů korun, za které si nakoupil své francouzské nemovitosti, a jestli celé schéma nebylo pouze fiktivní.

V neděli večer vydala investigace.cz společně se 150 dalšími médii ze 117 zemí světa kauzu Pandora Papers, založenou na uniklých dokumentech ze 14 firem, jež zakládají offshorové společnosti. Jedním z nejvýraznějších zjištění, týkajících se České republiky, byla finanční machinace Andreje Babiše. Ten přes offshorové schéma půjčil sám sobě téměř 400 milionů korun, které jeho firma následně investovala do nemovitostí na francouzském Azurovém pobřeží. Českého premiéra jsme se před publikováním našich článků pokoušeli několikrát kontaktovat a získat jeho reakci, a to jak přes e-mailovou komunikací, tak osobně. Ve středeční superdebatě na ČT1 byl Babiš na své machinace opět dotazován. A opět neříkal pravdu. 

Přepis jeho výroků dáváme do kontextu s našimi zjištěními.

Pandora Papers: V hlavní roli Andrej Babiš

Andrej Babiš: „…2009 jsem na doporučení realitní kanceláře nakoupil nemovitost ve Francii. Byl jsem podnikatel.“

Andrej Babiš možná opravdu poslechl rady realitní kanceláře. Problém spočívá v tom, že ta rada mohla nabádat k nelegálnímu jednání. 

Podle expertů na francouzské právo, se kterými mluvili naši francoužští kolegové, se Andrej Babiš mohl ve Francii dopustit daňového podvodu. Ve Francii totiž platí právní úprava, na jejímž základě se platí nižší daně při nákupu nemovitostí, jestliže je koupě realizována i prostřednictvím půjčky. Například pokud by nemovitost stála 10 milionů a kupující si na její pořízení vzal půjčku 9 milionů, zaplatil by daň pouze z jednoho milionu, který na nákup použil z vlastních peněz. 

Problém je ten, že Andrej Babiš půjčil peníze sám sobě. To vyplývá z dokumentů v projektu Pandora Papers, které máme k dispozici. Mohl se tak dopustit trestného činu krácení daně, neboť půjčka, ze které neplatil daně, byly jeho vlastní peníze.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v reakci na kauzy Pandora Papers na Twitteru oznámil, že bude žádat vyšetřování toho, jestli francouzští daňoví rezidenti nepodváděli. Andrej Babiš proto bude ve Francii pravděpodobně vyšetřován.

Andrej Babiš: „A já jsem jasně prokázal, jako jediný politik v historii této země, všechny moje daňové příjmy. Od 1996. Jednoznačně jsem deklaroval, že ty peníze byly zdaněné v ČR. To jsem prokázal panu Sobotkovi mimochodem. I tak mě vyhodil z vlády. Takže já to odmítám.“

Andrej Babiš jako politik měl v první řadě uvést podíly v offshorových firmách ve svých čestných prohlášeních a majetkových prohlášeních politika. Jedná se o podíly v  Blakey Finance z Britských Panenských ostrovů mezi lety 2009–2015, washingtonskou Boyne Holding z období let 2009–2018 a stejně tak monackou firmu SCP Bigaud v rozmezí let 2009–2018. 

Ani v jednom z dokumentů, které má jako politik povinnost poskytovat veřejnosti, podíly v těchto firmách, a tím pádem ani nemovitosti ve Francii, přiznané nejsou.

Andrej Babiš: „Já jsem jasně deklaroval, ukázal jsem audit. Mých příjmů.“

Andrej Babiš si nenechal udělat audit, ale „Zprávu o věcných zjištěních“, což zjednodušeně znamená, že firmy posuzovaly pouze dokumenty, které jim Babiš poskytl, a pouze za účelem informování samotného Babiše. PWC (firma realizující tato zjištění) specificky uvádí, že „provedené dohodnuté postupy nepředstavují audit ani prověrku“. Zároveň sdělují, že tato Zpráva „není určena a nesmí být použita za jiným účelem“. Stejně tak EY (Ernst & Young) ve své „Zprávě o věcných zjištěních v souvislosti s Prohlášením Ing. Andreje Babiše o příjmech ze dne 3.3.2017“ jasně stanovuje, že „uvedené postupy nepředstavují audit ani prověrku (…) neposkytujeme žádné ujištění o Prohlášení“. Zpráva byla i podle EY vytvořena výhradně jako informace pro Andreje Babiše a „nesmí být použita k žádným jiným účelům“.   

Moderátorka: „Byl byste rád, kdyby takto nakupovali všichni čeští občané?“

Andrej Babiš: „Takto se nakupuje běžně. Tento systém není protizákonný.“

Podle odborníků na francouzské daňové právo tento systém protizákonný byl. Andrej Babiš si půjčkou sám sobě snížil daňový základ  – viz bod 1.

Navíc běžný občan tímto způsobem nemovitosti rozhodně nenakupuje. Jen za jednotlivé úkony firmy Blakey Finance na Britských panenských ostrovech zaplatil Babiš panamské právní kanceláři více než 70 tisíc korun – k tomu se ovšem každoročně platí poplatek za vedení firmy, který musel splácet od roku 2009 do roku 2014, a který činí zhruba 20 tisíc korun. Průměrný plat například zdravotních sester a porodních asistentek byl v roce 2009 podle ÚZIS 26 261 Kč.

Andrej Babiš v televizi CNN Prima News neříkal pravdu

Andrej Babiš: „Já jsem nebyl politik.“

Babiš byl stoprocentním majitelem britskopanenské Blakey Finance do ledna 2015, washingtonské Boyne pak do července 2018. Podíl v monacké SCP Bigaud převedl v červnu 2018 na svou manželku, která jej následně převedla na firmy spadající pod Babišův svěřenský fond. Celou anabázi si můžete přečíst v naší časové ose. Nedá se tedy tvrdit, že celé schéma zaniklo před vstupem Andreje Babiše do politiky, naopak, Andrej Babiš ovládal své offshorové firmy až do roku 2018, kdy už byl předsedou vlády. Majitelem francouzských nemovitostí je srze svůj svěřenský fond dodnes.

Andrej Babiš: „A ty peníze, které jsem tam poslal, tak byly zdaněné v ČR.“

Pan Babiš na naše dotazy ohledně původu peněz stále neodpověděl. Transakci, tedy převod peněz na britskopanenskou společnost, by mohl potvrdit jedině výpis z účtu. 

Podle nám dostupných dokumentů nic nenasvědčuje tomu, že 15 milionů eur skutečně do Blakey Finance putovalo – právníci Andreje Babiše požádali o navýšení počtu akcií společnosti Blakey Finance ve stejný den, kdy vznikla dohoda o půjčce washingtonské Boyne Holding, která měla následně peníze poskytnout své dceřiné společnosti SCP Bigaud v Monaku na nákup nemovitostí ve Francii. Kupní smlouva na oněch šestnáct nemovitostí ve Francii byla sjednána několik dní po uzavření této dohody o půjčce. Navýšení počtu akcií firmy Blakey Finance ale proběhlo až o dva měsíce později. 

Vypadá to tedy, že celá tato transakce byla fiktivní.

Blakey Finance a SCP Bigaud měly ještě před uzavřením smlouvy o půjčce bankovní účty u Société Générale Private Banking v Monaku. 

Andrej Babiš: „Já jsem to prokázal, když ta firma získala úvěr, tak vrátila do ČR.“

Ani tento důkaz jsme nikdy neviděli. Nemůžeme proto říct, že se to tak opravdu stalo.

Pokud máte více nejasností, sepsali jsme seznam nejčastěji kladených dotazů.

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní fotografie: ČTK/Deml Ondřej
Text vznikl za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.