#zesvěta: Peníze Tristana Tatea. Cena pro slovenské novináře. Kauzy projektu Dubai Unlocked

Novináři a novinářky z Investigatívného centra Jána Kuciaka obdrželi dvě slovenské novinářské ceny. Syn guvernéra maďarské centrální banky si pořídil přes firmu několik nemovitostí v Dubaji. Polák, jenž je na seznamu hledaných osob kvůli podezření z vedení zločineckého gangu, podniká v Dubaji, kde si také pořídil byt.

Tristan Tate používal karibskou banku Paxum Bank k přijímání a provádění plateb z webové platformy s obsahem pro dospělé. Na základě uniklých dokumentů o tom informovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ). Tristan je se svým bratrem Andrewem Tatem obviněn ze znásilnění a z obchodování s lidmi. Oba čekají v Rumunsku na soudní proces. O jejich vydání usiluje i Spojené království. Není jasné, zda existuje souvislost mezi Tateovými transakcemi analyzovanými ICIJ a rumunským a britským vyšetřováním.

Z uniklých dokumentů vyplývá, že Tate dostával od Paxum Bank příjmy ze služby webhostingu až do srpna 2022, tedy ještě čtyři měsíce předtím, než byl zatčen. Skoro všechny vklady na Tateův účet u společnosti Paxum – asi 2,6 milionu dolarů z celkových asi 2,8 milionu – byly zaslány platformou MFCXY, která provozuje webkamerovou službu pro dospělé, a také dalšími podobnými platformami, jako je web OnlyFans. Bratři přiznali, že webkamerový byznys určený pro dospělé provozují, a oba tvrdí, že ženy vystupující před kamerou se s nimi dobrovolně dělí o výdělky. Rumunští prokurátoři naopak prohlásili, že bratři Tateovi a jejich společníci zneužili sedm obětí za použití „násilí a psychického nátlaku“, aby je donutili k „pornografickým aktům“ před kamerou, což je podle nich forma obchodování s lidmi.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka získalo dvě slovenské novinářské ceny. Cenu za investigativní žurnalistiku novináři dostali za článek o ruském špionovi a jeho aktivitách na Slovensku a v Evropě. Špion z vojenské rozvědky GRU působil v Maďarsku i na Slovensku, kde v podnapilém stavu srazil autem ženu, avšak kvůli diplomatické imunitě ho úřady nestíhaly. Slovensko muže vyhostilo až v březnu 2022 po začátku ruské invaze do Ukrajiny. Špion působil ve střední Evropě skoro 10 let.

Ocenění za inovativní žurnalistiku obdržela i novinářka Karin Kőváry Sólymos za článek o deepfake videu, které zasáhlo do předvolební kampaně před slovenskými parlamentními volbami v roce 2023. Dva dny před volbami se na sociálních sítích i řetězovými e-maily začala šířit nahrávka rozhovoru mezi novinářkou Monikou Tódovou a předsedou strany Progresívne Slovensko Michalem Šimečkou. Rozhovor se však nikdy neuskutečnil. Vítězný článek mapuje, odkud se deepfake video šířilo, kdo ho zveřejnil a jaký vliv mohlo mít na výsledek voleb.

Firma spojená se synem guvernéra maďarské centrální banky koupila několik nemovitostí v Dubaji. Odhalují to novináři maďarského investigativního webu Direkt36 v rámci projektu Dubai Unlocked. Ádám Matolcsy je synem guvernéra centrální banky Györgyho Matolcsyho. Podle zjištění novinářů v průběhu let koupily firmy s ním spojené čtyři nemovitosti v Dubaji, včetně přepychového bytu se třemi ložnicemi v hotelu na umělém souostroví Palm Jumeirah. Ádám Matolcsy i jeho známí vydělali obrovské finance díky státním a jiným vládním obchodům a jsou proslulí luxusním životním stylem. Matolcsy vděčí za své podnikatelské úspěchy především Maďarské národní bance, kterou řídí jeho otec, ale i rodinné bance NHB a dalším státním institucím.

Polák podezřelý z vedení zločineckého gangu podniká v Dubaji, kde si také pořídil byt. Zjistil to polský web frontstory.pl v rámci projektu Dubai Unlocked. Piotr Obarzanek je navíc už sedm let na seznamu hledaných osob. V roce 2017 se polská prokuratura snažila proti němu vznést obvinění, ukázalo se však, že Obarzanek není v Polsku, ale v Dubaji, kde si v roce 2018 rovněž pořídil byt. Polský zatykač tomuto muži nebrání v tom, aby si kupoval luxusní automobily, setkával se s mezinárodními sportovními hvězdami nebo vedl realitní společnost. Obarzankův gang vydělával v Polsku na nelegálních hracích automatech. Státní zastupitelství ho podezírá ze založení a účasti na organizované zločinecké skupině, za což mu hrozí až deset let vězení.

Dvě obce na jižní hranici Mexika se dostaly do područí pašeráků drog. Web El País kontaktoval aktivisty, policii i místní novináře, kteří potvrdili, že do vesnic Frontery Comalapa a Chicomuselo se nelze dostat ani z nich odjet. Míra násilí v této oblasti stále roste. Nedávno tam došlo ke střetu mezi kartely Sinaloa a Jalisco Nueva Generación (CJNG), při němž zemřelo 11 lidí. Zločinecké skupiny prý kontrolují elektřinu, telekomunikace i distribuci potravin. „Kvůli uzavření klíčových přístupových cest dochází podnikům zásoby,“ vysvětlila Dora Roblero, ředitelka Centra pro lidská práva Fray Bartolomé de las Casas. Obyvatelé obou obcí navíc tvrdí, že kartely mají blokátory signálu, jež používají k tomu, aby lidem znemožnily komunikaci přes mobilní telefony a internet.

Projekt Under the Surface mapuje, jak mizí podzemní voda v Evropě. Celkem 14 novinářů ze sedmi evropských zemí analyzovalo informace o stavu podzemních vod, přičemž vycházeli z údajů, které musí každý členský stát hlásit Evropské unii. Takto vytvořili interaktivní mapu evropských vodonosných vrstev a dospěli k závěru, že vody ubývá a ta, která zůstává, čelí nezvratnému znečištění. Více než 15 % zmapovaných vodonosných vrstev je ve špatném stavu. Nejhůře jsou postiženy země produkující zemědělské plodiny, jako je Španělsko, Francie, Belgie a Nizozemsko. Jenže z 27 členských států Unie jich jen 16 předložilo úplné a veřejně přístupné údaje. Deset zemí neposkytlo EU žádné informace a Rakousko se rozhodlo tajit klíčové části svých dat. Vědci, jimž novináři předložili výsledky své práce, upozornili, že bez úplných údajů nemůžeme znát skutečný rozsah poškození podzemních vod na kontinentu. Evropská unie navíc zmírňuje požadavky týkající se podzemních vod, a to často pod tlakem lobbingu zemědělského a chemického průmyslu.

 

Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / AP / Vadim Ghirda