#zesvěta: Počítačová hra The Sims 3 ovlivňuje ruskou válečnou strategii

Nekončící válka na Ukrajině nás zásobuje dalšími příběhy. V její souvislosti zveřejnila nadace Alexeje Navalného seznam dalších Putinových lidí, kteří mu pomohli invazi na Ukrajinu zrealizovat. V dnešním #zesvěta se ale můžete dočíst i o tom, že představitelé ruské propagandy rádi hrají počítačové hry. Další příběhy vás zavedou mimo válečnou agonii, ale rozhodně v nich není o napětí nouze. Například v Nigérii pašují kila kokainu v sáčcích od čaje a do amazonského deštného pralesa míří umělá inteligence. 

#1 Navalného nadace odhalila další Putinovy lidi

Nadace proti korupci (FBK) zveřejnila seznam Putinových válečných štváčů a úplatkářů, kteří mu umožnili nezákonnou invazi na Ukrajinu. FBK vytvořila přehledné kategorie, do kterých zařadila spolupachatele Putinovy války podle oblasti jejich působení. Náčelník štábu FBK Leonid Volkov vysvětlil, že účelem seznamu je udělat z Putina toxického člověka. Cílem je, aby se Putin stal opuštěným, izolovaným a neměl kolem sebe žádnou podporu, na kterou by se mohl obrátit. Putinova léta v úřadu jsou masivně sponzorovaná nejbohatšími ruskými oligarchy, nicméně Volkov dodává, že aby došlo k odstranění podhoubí ruské korupce, je nutné se zaměřit nejen na bohaté oligarchy, ale i na lidi střední třídy, kteří Putinův režim podporují.  

Více informací v článku OCCRP.

#2 Čaj s příchutí kokainu

Brazilský drogový kartel se pokusil propašovat do Nigérie přes 4 kila kokainu v čajových sáčcích. K jejich smůle ale dealery na mezinárodním letišti Nnamdi Azikiwe zadržela Národní protidrogová agentura (NDLEA)  V současné době jsou překupníci ve vazbě. O další pašování se pokusil jiný drogový gang, který se snažil vyvést 950 gramů heroinu ukrytého v podrážkách dámské obuvi. Strážníci také zadrželi téméř 89000 dávek tlumících léků. V Nigérii se také hojně pašuje konopí. 

Podrobnosti zde.

#3 Správný atentátník si sbalí aspoň troje simíky

Ruské bezpečnostní služby (FSB) se pokusily zinscenovat ukrajinský pokus o atentát.  Ruská federace v pondělí oznámila, že policie zatkla šest neonacistů, kteří měli v plánu v Moskvě zabít ruského televizního moderátora Vladimíra Solovjana. Solovjan je v rámci ruské invaze známý svým výrokem, který označil Putinovu invazi na Ukrajinu za válku proti celé Evropě, ve které nebude mít Rusko žádné slitování. Na bizarních fotografiích z údajného atentátnického doupěte je třeba tričko s hákovým křížem, fotka Adolfa Hitlera nebo tři disky populární hry The Sims 3. Podle šéfa Bellingcat Eliota Higginse je pravděpodobné, že někdo z vyšších pater propagandy diktoval, které předměty mají být na fotce zachyceny. Zdá se, že zadání znělo přidat na fotku 3 SIM karty. Bystrý ruský podřízený si však ze 3 SIM karet vyvodil The Sims 3.  Závěrem lze konstatovat, že simíky doporučuje 10/10 správných atentátníků.

Celý článek si můžete přečíst na webu New York Post.

#4 Algoritmus dokáže vysledovat otroctví v amazonském pralese 

Umělá inteligence se spojuje se satelitními snímky, aby odhalila otrockou práci na odlesňovaných plochách v brazilském amazonském deštném pralese. Brazilští prokurátoři nucenou práci stíhají už roky, místa, kde se zneužívání lidí odehrává, se však neustále mění a většinou jsou civilizaci vzdálená, takže se k nim inspektoři těžce dostávají. Nový systém dokáže pomocí umělé inteligence zpozorovat příznaky aktivního odlesňování. Satelitní systém zase dokáže odlesňované plochy odhalit dříve než člověk. Docentka Ward ze Stanfordské univerzity říká, že je algoritmické vzorce možné rozšířit, aby pomáhaly odhalovat široké spektrum nucených prací, nejen v Brazílii. 

Web Futurity dodává více informací.

Autorka textu: Gabriela Jezberová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková 

Tento text vznikl díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podporujte naši práci.