#zesvěta 38

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Sladký obchod s lidmi

Lotyšský výrobce sladkostí byl obviněn ze “zotročování” svých zaměstnanců indického původu. Tři osoby byly zatčeny za pašování a následné nucení k práci nejméně 12 Indů. Pracovníkům v továrnách na dorty a sušenky byly pod pohrůžkou násilí nejdříve zabaveny pasy a následně byli nuceni pracovat bez nároku na mzdu. Majitel továren přitom není žádný cukroušek, už dříve byl obviněn z daňových úniků, znečišťování životního prostředí a dokonce volebního podvodu.    

Více zde.

#2 Ať žije drogová královna

Samozvaná královna australských drogových pašeráků půjde na 18 let do vězení. Loni byla společně s kolegy zatčena a obviněna z překupnictví a pašování heroinu. Drogy do Melbourne putovaly z Malajsie letadlem, jejich převoz domlouvala právě “královna”. Její syndikát si za své působení přišel na necelých 96 milionů Kč.  

Více zde.

#3 Jak to správně zaobalit

Rumunští policisté zatkli dva kyberzločince, kteří údajně pomáhali “zakrývat” kyberútoky na uživatele, aby je antivirové systémy nemohly detekovat. “Crypters” spolupracují se zločinci, kteří kybernetické hrozby (viry a pod.) vytvářejí a jsou důležitou součástí moderních kyberútoků. Zároveň způsobují bolehlav tvůrcům antivirových systémů.  

Více zde.

Kyberzločin: Evoluce, ne revoluce

#4 Jak na to doslova kašlat

Interpol varuje před novou formou útoků na politiky – dopisy napuštěnými koronavirem. Zdali už někdo takový dopis obdržel není jasné, Interpol se ale odkazuje na případy, kdy lidé schválně plivali nebo kašlali na policisty.   

Více zde.

#5 Vyměním Ipad za pistoli, zn. spěchá

Vrchní šéf bezpečnosti technologické firmy Apple je obžalován z braní úplatků. Thomas Moyer měl společně s místním podnikatelem zařizovat úplatky pro policisty, kteří za ně udělovali licence zbraním, které se pak dále prodávaly. Úplatek tvořil mimo jiné dodávku 200 Ipadů pro oddělení místních šerifů.   

Více zde.

#6 Neprali moji rádcové, neprali?

Šéfové zemí G20 (skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank) mimo jiné po ukončení summitu prohlásili, že se budou řídit doporučeními FATF (Finanční akční výbor) v otázkách boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. FATF světovým lídrům připomněla, že právě za současné krize profitují podvodníci více než kdy jindy a politikům prochází věci, které by neměly. FATF státům doporučuje posilnit policejní složky, které se budou toky špinavých peněz zabývat, a zavést povinné zveřejňování konečných vlastníků, aby se finance nemohly schovávat ve složitých offshore strukturách. 

Celé prohlášení si můžete přečíst zde

#7 Nové stopy ve vraždě novinářky

Vrchní vyšetřovatel vraždy maltské novinářky Daphne Caruana Galizia uvedl, že má nové stopy. Údajně se týká osob, které ještě “nebyly předmětem vyšetřování” a policisté je získali díky zabavení nových přístrojů. Daphne byla před třemi roky zavražděna nastraženou bombou ve svém autě. Mapovala korupci v podnikatelské i politické sféře. 

Více zde.

Vražda maltské investigativní novinářky zůstává stále nepotrestaná

#8 Španělský sekretariát IS

Ve Španělsku byly zatčeny dvě osoby za napomáhání financování terorismu. Španělská “spojka” vybírala peníze od podporovatelů takzvaného Islámského státu po celé Evropě a finance následně posílala do zemí, kde zuří ozbrojené konflikty. Tři členové té samé “spojky” byli již dříve zatčeni a jsou ve vězení. 

Více zde.

#9 Jejich revírem jsou dubajské přístavy, jejich tempo nestíhá ani dron

Dubajští celníci zastavili dodávku 600 kilogramů drog. Loď, která byla označena za vysoce rizikovou, převážela pervitin, opium, marihuanu, tabletky a heroin, schované za falešnou stěnou. Podle celníků se jedná o dosud největší zátah u dubajského pobřeží. 

Více zde. Doporučujeme shlédnout akční video, které vás provede celým zátahem.

#10 Maltská pračka 

Vyšetřování praní špinavých peněz a pašování nafty Europolu a maltské policie vedlo k zatčení pěti osob a obvinění dalších 15, včetně několika společností. Policisté také zabavili 36 aut, zhruba 1,5 milionu korun v hotovosti a “značné množství” značkového oblečení.  

Více zde.

#Bonus: Umělí lidé přicházejí

Věděli jste, že existuje stránka, která vám za nějakých 70 korun vytvoří člověka? Umělá inteligence se pomocí skenování milionů reálných obličejů pomalu ale ji