#zesvěta 28

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Miláček prostého lidu a tunelářů státní kasy

Arménsko-ruský filantrop Ruben Vardanjan se v Arménii těší dobrému jménu, například za založení humanitární ceny Aurora nebo za založení školy. Co na tom, že je opět v centru korupčního skandálu. V celé sítí úplatků a podvodných praktik vystupuje například jméno prezidenta Tatarstánu (součást Ruska), jehož rodině měl Vardanjan na úplatcích zaplatit přes 900 milionů Kč. Proč Tatarstán? Vardanjan tam vlastní podíly ve firmách a dokonce sedí v národní radě státu. 

Více zde.

O Vardajanovo zapojení v ruském praní peněz a tunelování státní kasy psala investigace.cz loni:

Ruská pračka značky Troika

#2 Nepotentní byznys

Europol provedl v Polsku zátah na prodavače falešných pilulek na potenci. Policisté zabavili kromě desítek tisíc eur v hotovosti několik tisíc pilulek, drahá auta, nemovitosti a zbraně. Celkem bylo zatčeno 10 osob.  

Více zde.

#3 Okénko italské mafie

Italská mafie si brousí zuby na fondy určené na pomoc postiženým následky pandemie Covid-19, zaznělo na schůzi šéfů evropských policií v Římě. Mafie na pandemii profitují už teď, mnohdy právě na úkor těch nejpotřebnějších, kterým například zdánlivě neziště půjčují peníze. Italští policisté před šířícím se vlivem italské mafie varují už několik let. 

Více zde.

Francouzská a italská policie zatkly 46 zločinců napojených na italskou mafii ‘Ndrangheta za pašování drog a praní peněz ve velkém. Vyšetřování odhalilo také překupnictví zbraní. Pašeráci převáželi kontraband mezi Côte d’Azur ve Francii a Ligurií v Itálii, s dodavatelskými řetězci vedoucími z Belgie, Španělska a Nizozemska. 

Více zde.

Mafie za časů koronaviru

#4 Mapa útoků na novináře

Koronavirová pandemie zasáhla celý svět a kromě zdravotní krize přinesla možná hmatatelnější krizi ekonomickou. To, že je krize hlavně příležitostí ví mafie a podvodníci ze všech nejlépe. Proto bylo úkolem novinářů bděle sledovat dění kolem sebe – i za cenu výhružek a represe, mnohdy ze strany státu. Columbia Journalism Review přináší mapu světa, kde každý kolíček znázorňuje napadení novináře a po jeho rozkliknutí i jejich příběhy.   

#5 Mravenčí práce pašeráků

Nová zpráva UNODC (úřadu OSN pro drogy a zločin) popisuje nový způsob pašování zbraní mezi Mexikem a USA. Pašeráci se uchylují k vychytralému “Ant trafficking” – tedy menším dodávkám, které snáze uniknou pozonosti policie. Podle zprávy se tímto způsobem pašuje až 70% všech zadržených dodávek. Organizované zločinecké skupiny navíc na práci najímají osoby s čistým trestním rejstříkem, takže s nimi zbraně zpětně nelze propojit. 

Shrnutí nabízí OCCRP, celá zpráva je k nalezení zde

#6 Z těhle zásilek nezasněží

Španělská police zastavila loď plnou kokainu a 3 chorvatské občany na její palubě. Celkem plachetnice k pobřeží La Palmy přivezla z Karibiku 980 úhledných balíčků velmi kvalitního kokainu, které dohromady váží téměř tunu. Za to na černém trhu dostanete přes miliardu Korun. Loď byla v hledáčku policie již od zimy kvůli podezření, že je součástí operace “Balkánského kartelu”.

Více zde.

Série koordinovaných zátahů po Evropě a v Dubaji zřejmě zajistila pád albánských pašeráků drog “Kompania Bello”. Gang převážel obrovské zásilky kokainu z Jižní Ameriky do Evropy. Celkem bylo zatčeno 18 zločinců, zabaveny 4 tuny kokainu a téměř 140 milionů Kč.

Více zde.

Grupo America 1: Radiografie jednoho kartelu

#7 Červený čudlík pro čutálisty

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA dala zelenou aplikaci určené pro profesionální hráče, která jim má pomáhat oznamovat zmanipulované zápasy. Pokud totiž hráči o podjatých zápasech ví a nenahlásí je, hrozí jim postih – aplikace The Red Button (Červené tlačítko) jim tak má umožnit splnit svou povinnost anonymně. Sázení na podjaté zápasy se poslední dobou skloňuje ve spojitosti s organizovaným zločinem.

Více zde

#8 Útok na peněženku bolí nejvíc

Brazilská policie v rámci pokračujícího boje proti obchodu s drogami zmrazila majetky v hodnotě téměř 1 miliardy Kč. V Brazílii se jedná o asi 42 nemovitostí, dva statky, 75 vozidel, lodí a letadel, uvedla policie. V Paraguayi bylo v rámci vyšetřování zabaveno 10 nemovitostí. Nyní policie obou zemí pokračují zatýkáním podezřelých osob a domovními prohlídkami. 

Více zde

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková