Turistický resort White Sands na ostrově Boa Vista

Britská developerská společnost The Resort Group nabízela investice do turistických resortů na Kapverdských ostrovech. Zlákala tisíce lidí z několika evropských zemí. Jenže peníze, které smlouvy drobným investorům garantovaly, přestaly před pěti lety docházet. Kauzu jsme popsali před rokem. Investigaci.cz se následně ozvali dva lidé z Česka, kteří se také bojí, že o své peníze nenávratně přišli.

Nedalo se na tom prodělat

„Budu mít slušný stálý příjem k důchodu,“ říkal si nyní čerstvý důchodce ze středních Čech, když v roce 2018 prostřednictvím The Resort Group investoval do bytu v turistickém resortu White Sands na ostrově Boa Vista. Tehdy právě končil s dosavadní prací a zvažoval, co dál. „V té době jsem přišel lehce k penězům, prodal jsem dobře nějaké akcie,“ vysvětluje, kde vzal 180 050 eur na nákup apartmánu. „Říkal jsem si, mám si koupit auto? Nebo něco jiného? Vždyť vlastně nic nepotřebuji.“ Nakonec se rozhodl pro investici do nemovitosti na Kapverdských ostrovech. Zalíbilo se mu, že by si díky ní nemusel po odchodu z dosavadního zaměstnání hledat už žádnou jinou práci.

Podle smlouvy měl totiž v prvních jedenácti měsících (po dobu výstavby resortu) dostávat 10 % ze své investice, přes 37 tisíc korun měsíčně. Následně měla společnost The Resort Group byt pronajímat a posílat mu část z toho, co vydělala – konkrétně přes 315 tisíc korun ročně. „Těch asi 26 tisíc korun měsíčně, které měly chodit, by mi k uživení stačilo,“ říká investor. „Plus nabízeli, že po zhruba šesti letech jim můžete nabídnout nemovitost k prodeji a oni jsou povinni ji od vás odkoupit.“ Podle odhadů The Resort Group z doby, kdy muž jejím prostřednictvím investoval, měla být cena bytu při prodeji zhruba o 1,7 milionu korun vyšší než jeho původní investice.

Propočet toho, jak by měl investor s The Resort Group vydělat. Investice White Sands na ostrově Boa Vista Kapverdy
Propočet toho, jak by měl investor s The Resort Group vydělat. Zdroj: investigace.cz

„Docela dlouho jsem o tom uvažoval,“ vrací se o šest let zpět. „Zdálo se, že se na tom nedá prodělat.“ Jako bonus The Resort Group nabízela, že investor bude moci přiletět každý rok na pětitýdenní dovolenou s bydlením zdarma „do svého“. „Já jsem o to moc nestál, ale manželka ano,“ vypráví. „Byla se na ostrově Boa Vista podívat s výpravou, kterou pro zájemce o investici několikrát do roka organizovala česká pobočka The Resort Group.“

Nechci být za joudu

Pár měsíců byl muž spokojen. „Peníze, procenta z investované částky, mi chodily od března 2018 do července 2019,“ popisuje. Od té chvíle už ale nepřišla ani koruna. „Jen jednou za půl roku mi přijde uklidňující e-mail, hezký, člověk by se nad ním rozplakal,“ říká. „Developer tvrdí, že výstavba se zastavila z vyšší moci. Že chce závazky dodržet, nedovoluje mu to ale momentální situace, nemá na to prostředky.“

Chování The Resort Group ho přimělo k tomu, aby čas od času na internetu hledal, co se o firmě píše. Nedávno takto narazil na článek Do resortu na Kapverdách investovaly tisíce lidí včetně Čechů. Peníze se ale nevracejí, který loni v květnu přinesla investigace.cz.

Právě to ho přimělo, aby se naší redakci ozval. „Na konci článku píšete: ‚Zda jsou čeští investoři s britskou developerskou firmou spokojeni, se nám prozatím nepodařilo zjistit.‘ Tak už podařilo – nejsem vůbec spokojen,“ napsal. „Také jsem investoval na Kapverdách a už delší dobu je mi jasné, že peníze jsou fuč.“

Redakce se zmíněným mužem mluvila, předložil dokumenty, jež se týkaly investice, respektujeme ale jeho přání zůstat v anonymitě. „Nemohu se smířit s tím, že jsem takhle naletěl a vyhodil čtyři miliony oknem,“ vysvětluje. „Nechci veřejně vystupovat jako jouda, nepotřebuji, aby mě někdo litoval, jak jsem blbý.“

Redakci se ozvala také žena, která do projektu White Sands na konci roku 2017 investovala 112 000 eur. Ani ona nechce zveřejnit své jméno. „Doplatila jsem na svoji velkou hloupost, naivitu, unáhlenost,“ říká. I ona předkládá několik dokumentů, ale vyprávět o tom, jak se o projektu dozvěděla a co si od něj slibovala, nechce. „Už se společností The Resort Group nechci zabývat, je to pro mě jen další sypání soli do rány,“ vysvětluje. „Děkuji za pochopení, už jsem to v sobě uzavřela.“

Úryvek z e-mailu, který lákal zájemce k investici na Kapverdách s The Resort Group. Zdroj: investigace.cz
Úryvek z e-mailu, který lákal zájemce k investici s The Resort Group. Zdroj: investigace.cz

Této ženě slíbené peníze „pravidelně chodily jen v roce 2018, potom v roce 2019 asi ještě něco a od té doby neviděla jediné euro“. „Když přišel covid, byla to pro ně myslím skvělá výmluva,“ míní. „Vlastně jsou mistry v hledání výmluv a planých slibů. Celou dobu posílají nějaké průběžné zprávy, ve všech je ujištění o tom, že vše bude v pořádku, tvrdě na tom pracují a projekt bude úspěšně dokončen. Je to celé frustrující, s penězi jsem se rozloučila.“

Zkušenost Belgičanů a Britů

„Zaručená 7% návratnost z vašeho vkladu plus až 5 týdnů zdarma na slunci každý rok!“ zněl lákavý slogan společnosti The Resort Group ohledně privátních investic do turistických resortů na Kapverdách, souostroví ležícím západně od Afriky. Slogan visel i na českém webu této společnosti. Na to, že s přitažlivou nabídkou nemusí být vše v pořádku, upozornil redakci investigace.cz novinář z belgického investigativního pořadu Pano, spadajícího pod tamní veřejnoprávní televizi VRT.

Do kapverdských resortů podle zjištění belgických kolegů investovaly tisíce lidí z několika zemí Evropy. Avšak na jaře roku 2019 se do té doby pravidelné příjmy z investice snížily nebo zcela přestaly docházet. Britský developer The Resort Group tehdy rozeslal klientům dopisy, jež nedodržení závazků vysvětlovaly brexitem, nedostatkem bankovních institucí na Kapverdách nebo „regulačními změnami ve Spojeném království“.

Pořad Pano zjistil, že jednou z těch, kdo spolu s The Resort Group investoval, je i bývalá belgická tenistka Els Callens. V roce 2017 vložila stejně jako zhruba tři sta jejích krajanů peníze do obrovského luxusního resortu White Sands. Od Belgičanů dostala The Resort Group v přepočtu kolem 1,4 miliardy korun. Investigativní pořad Pano přinesl také satelitní snímky, z nichž bylo zřejmé, že stavba resortu sice začala, ale na pozemcích nedaleko pobřeží se nachází jen kostry několika budov. Podle kapverdské vlády byla výstavba zastavena už v roce 2017, protože The Resort Group nedostála dohodě, že bude projekt hotový do roku 2016.

V turistickém resortu White Sands na ostrově Boa Vista jsou jen kostry budov. Zdroj: youtube.com

Otazníky kolem The Resort Group se začaly množit již v roce 2016, kdy britská veřejnoprávní mediální stanice BBC popsala, jak společnost nabízí investice skrze penzijní fondy. Ve Velké Británii v té době proběhla reforma těchto fondů a toho využily i dvě poradenské firmy, jež patřily The Resort Group, aby pod záminkou nezávazné konzultace tlačily klienty k investicím na Kapverdách.

Britové ale měli štěstí. Jak belgickým novinářům sdělila vládní organizace The Financial Services Compensation Scheme (FSCS) odškodňující osoby, které investovaly do společností, jež nejsou schopné plnit své závazky, od roku 2014 tato organizace „obdržela více než tři tisíce pohledávek od klientů, kteří do The Resort Group investovali“. FSCS investorům, co skrze penzijní fond vložili do The Resort Group své finance, vyplatila do začátku roku 2023 víc než 1,5 miliardy korun.

Naopak belgická vláda činnost britských developerů jako chybnou nebo podvodnou nevyhodnotila. Před rokem tamní Economische Inspectie (Hospodářská inspekce) novináře informovala, že v roce 2022 obdržela deset stížností na neúspěšné investice do resortu White Sands, nenašla ale důkazy žádných „klamavých obchodních praktik“. Redakci Pano tato instituce posléze oznámila, že celou věc znovu prošetřuje.

Chci se omluvit všem, kdo věřili

Ve stejném roce, kdy o aktivitách The Resort Group informovala britská BBC, si společnost otevřela kancelář v pražském sídle kapverdského honorárního konzulátu na Novém Městě. Slavnostního otevření se mimo jiné účastnil i honorární konzul Kapverd v Česku Vladimír Trkal.

Deník E15 tehdy informoval, že za The Resort Group stojí realitní byznysmen Rob Jarrett, který „měl exkluzivní licenci na prodej bytů amerického prezidenta Donalda Trumpa z jeho mrakodrapu v Torontu“. „Jarrett založil The Resort Group v předvečer ekonomické krize v roce 2007. Přesto už na Kapverdách stihl postavit dva pětihvězdičkové resorty o více než 1 600 pokojích,“ psal deník pochvalně. „Dosavadní investice tam činily jedenasedmdesát milionů eur. Tři luxusní ubytovací areály tam aktuálně staví, dalších pět připravuje. Až se celý projekt dokončí, bude mít skupina v portfoliu přes 6 400 pokojů.“

V médiích také vycházely rozhovory se šéfem obchodního rozvoje The Resort Group v Evropě Pierrem-Philippem Möllerem, jenž zároveň zodpovídal i za českou pobočku společnosti. Z Nizozemska do Česka Möller přesídlil v roce 2007, založil zde firmu IQ Fund Management. Zástupcem The Resort Group pro střed a východ Evropy se stal v roce 2014. Jeden z rozhovorů na serveru penize.cz nesl v roce 2017 například název: The Resort Group: Garantované zhodnocení a dovolená k tomu.

O šest let později už ale Pierre-Philippe Möller tak optimistický nebyl. „Chci se omluvit všem, kteří investovali – nejen na belgickém trhu, ale všem, kdo v The Resort Group věřili,“ řekl před rokem belgickým novinářům.
Fotografie z oficiálního otevření pražské pobočky firmy The Resort Group v květnu 2016. Vlevo na fotografii je šéf obchodního rozvoje The Resort Group v Evropě Pierre-Philippe Möller, jenž zároveň zodpovídal i za českou pobočku společnosti, vpravo je obchodní ředitel firmy David Dumble. Zdroj: The Resort Group

O šest let později už ale Pierre-Philippe Möller tak optimistický nebyl. „Chci se omluvit všem, kteří investovali – nejen na belgickém trhu, ale všem, kdo v The Resort Group věřili,“ řekl před rokem belgickým novinářům.

Jeho odpovědi pro české médium ale tehdy nebyly tak upřímné jako pro belgické. Tvrdil, že v Belgii sice vůči svému zaměstnavateli zaregistroval negativní odezvu, je ale přesvědčen, že jakmile se stavební práce na resortu White Sands obnoví, všechno bude zase v pořádku. Koronavirová pandemie podle něj zastavila nejen výstavbu nového resortu, ale i činnost těch již existujících. „Slyšel jsem, že u některých plateb dochází ke zpoždění. Pokud však nejsou peníze vyplaceny nyní, částka se akumuluje a bude vyplacena později,“ řekl Möller před rokem investigaci.cz. Podle našich informací investovalo do projektu White Sands 75 až 80 Čechů, celková suma se pohybuje kolem jedenácti milionů eur.

A jak dokládají svědectví dvou českých drobných investorů, žádné platby dosud neproběhly. Žena, s níž investigace.cz mluvila, se obrátila na českou Asociaci pro transparentnost investičního trhu. Žádnou radu ale zatím nedostala. „Jsou tak zaneprázdnění, že to na akci nevidím,“ říká. „Každopádně v Česku nemáme žádnou vládní instituci, která by se tím mohla zabývat, takže šance na nějaké odškodnění je nulová.“ Předseda výkonné rady zmíněné Asociace Jan Eisenreich investigaci.cz slíbil, že když mu dáme čas, na kauzu The Resort Group se podívá.

„Žádný zázrak si neslibuji,“ říká už výše citovaný investor, který se investigaci.cz ozval. „The Resort group je britská společnost registrovaná na Gibraltaru. I kdybychom se my, poškození z Česka, dali dohromady a obrátili se na soud, budou nás právníci stát hodně peněz a možná umřeme dřív, než se to vyřeší. Mohu jen věřit tomu, že to jednou přece jen dostaví.“

Aby projekt nezkrachoval, museli jsme zastavit platby, uvádí generální ředitel a šéf obchodního rozvoje v Evropě Pierre-Philippe Möller, který zodpovídá i za českou pobočku společnosti The Resort Group.

(EDIT: 30. 4. 2024 v 11,30 hod. jsme doplnili odpovědi Pierre-Philippe Möllera na otázky investigace.cz, které zaslal až po uzávěrce)

Kdy bude projekt White Sands dostaven?

Resort Group PLC v současné době spolupracuje na financování projektu s vládou Kapverdské republiky a komerční bankou. Až bude zajištěno financování, bude dokončení projektu trvat přibližně 18 měsíců.

 

Proč byla jeho stavba zpožděna?

Z několika důvodů. Projektu v roce 2019 došly peníze. The Resort Group s tím tehdy nemohla nic dělat, způsobil to fakt, že samospráva Boa Vista měla obrovské zpoždění při budování infrastruktury. Pak přišel covid. Loni kapverdská vláda konečně začala s The Resort Group jednat a společnost doufá, že financování bude zajištěno během příštích tří až čtyř měsíců.

 

Proč lidé z Česka nedostávají peníze podle smlouvy?

Aby projekt nezkrachoval, musela The Resort Group zastavit předvýstavbové platby. Stavba je dokončena ze 65 %.

 

A co mohou udělat pro to, aby je dostali?

Mohou se obrátit na rozhodčí soud, řešit situaci arbitráží, jak je uvedeno ve smlouvě. Pro investory ale bude lepší počkat, až bude resort White Sands hotový, a nechat si nemovitost předat. Když se projekt dostane k soudu, stavbu to dokončit nepomůže. The Resort Group chce stavbu dokončit a Meliá Hotels International chtějí resort i nadále provozovat. To je také důvod, proč pro The Resort Group stále pracuji.

Navzdory popsanému jsou apartmány The Resort Group stále inzerovány na nejnavštěvovanějším českém realitním serveru sreality.cz, stejně jako na serveru reality.idnes.cz. „Krásný apartmán, 2 pokoje, v luxusní rezidenci, ihned u moře, na ostrově Boa Vista, Kapverdy,“ nabízí realitní kancelář Sea Investments a její inzerát dál láká: „Resort se nachází přímo u oceánu a je obklopen luxusem.“

Inzerce - Apartmány The Resort Group na Kapverdách jsou stále inzerovány
Apartmány The Resort Group na Kapverdách jsou stále inzerovány. Zdroj: SEA.investments

Jednatel Sea Investments Amar Veliu říká, že o problémech lidí, kteří s The Resort Group investovali do projektu White Sands na Boa Vista, nic neví a není to ani jeho věc. „Nic jsme tam zatím neprodali. Máme to přes pána, který nás kontaktoval jako developer. Smlouvu s klientem si řeší on, my jsme jen zprostředkovatelé. Pokud mu dohodíme klienta, vyplatí nám nějaká procenta,“ tvrdí Veliu a současně slibuje, že do následujícího dne „sežene kontakt na pána, který developera zastupuje“. Pokusy dovolat se druhý den na jeho mobilní telefon jsou však marné, krátce po zazvonění jednatel Sea Investments telefon opakovaně vypne.

Autorka textu: Hana Čápová

(EDIT: 30. 4. 2024 v 11,30 hod. jsme doplnili odpovědi Pierre-Philippa Möllera na otázky investigace.cz, které zaslal až po uzávěrce)