Stovky firem s nejasným vlastníkem. Ruští oligarchové využívají mezeru v britských zákonech

Jak obejít sankce a na Západě skrytě vlastnit hned několik společností? Ruští oligarchové objevili mezeru v britských zákonech a právní kličku zneužívají k zakládání firem, odhaluje šetření novinářů z BBC a Finance Uncovered. Některé z takto založených firem jsou přitom bezprostředně napojené na finanční zločiny, praní špinavých peněz a nejspíš i na bombový útok na bostonský maraton z roku 2013.

Bohatí Rusové, kteří mají blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jsou na Západě sice sankcionováni, v podnikání jim to ale nebrání. Ve Spojeném království totiž existuje legální způsob, jak skrytě vlastnit a zakládat firmy, aniž by to bylo v rozporu s britskými zákony o podnikání.

Na britském trhu lze založit určitý typ společnosti, u které stát nevyžaduje, aby otevřeně identifikovala skutečné vlastníky. Jde o takzvané komanditní společnosti nebo English Limited Partnerships (ELP), jež využívají třeba Putinovi kamarádi ze zápasů v judu, bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi.

Utajovaný majetek Vladimira Putina

Na problém upozornili novináři z BBC a investigativní platformy Finance Uncovered. Pokoušeli se zjistit, jak celý systém funguje a kdo stojí za komanditními společnostmi a také za agenturami, které pro své klienty obdobné společnosti zakládají. Díky tisícům uniklých dokumentů novináři zjistili, že některé ELP bývají ve Spojeném království často napojené na podvody, praní špinavých peněz i na terorismus.

Díry v britských zákonech

V letech 2016 a 2017 britská vláda zavedla opatření týkající se transparentnosti firem. Skoro pro všechny typy společností britský kabinet určil povinnost identifikovat skutečné vlastníky. Politici tak chtěli zasáhnout proti anonymně vlastněným společnostem. Jenže prostřednictvím ELP lze tuto povinnost jednoduše obejít.

V rámci ELP firmy vznikají mezi dvěma či více osobami a mají provozovat společnou činnost za účelem zisku. ELP ve Spojeném království běžně využívají podnikatelé zaměřující se na nemovitosti, investice nebo penzijní fondy. Na rozdíl od jiných typů firem nemají samostatnou právní identitu ani jednoho bezprostředního vlastníka, nemohou vlastnit majetek ani samy legálně otevírat bankovní účty.

Od roku 2017, kdy ve Spojeném království vešly v platnost zákony o transparentnosti, tu bylo založeno více než 4 500 společností typu ELP. V letech 2012 až 2017 jich přitom vzniklo jen 2 950. „Přála bych si, aby mě tento nárůst šokoval, ale vůbec mě to nepřekvapuje. Jsem z toho jen zdeptaná a frustrovaná,“ vyjádřila se Helena Wood z britského bezpečnostního think tanku Royal United Services Institute.

Víc než 50 ELP se navíc objevuje i v dokumentech amerického ministerstva financí. V některých případech proto, že transakce týkající se bankovních účtů těchto firem v Lotyšsku, Estonsku či České republice působily podezřele.

Jak se schovat v administrativním bludišti

Důležitým aktérem v příběhu o ELP jsou agentury určené k zakládání firem, takzvaní „formation agents“. Jde o zástupné společnosti, které zakládají a registrují další firmy jménem svých klientů a poskytují jim administrativní podporu a také svou adresu. Tyto agentury mohou u ELP skrýt základní informace, včetně toho, jaké je skutečné místo podnikání nebo identita vlastníků.

Podle informací BBC mělo pouze pět takových agentur ve Spojeném království založit až 1 500 různých ELP. Některé z těchto firem přitom mají shodnou registrační adresu — třeba v Bristolu v místě, kde je turecké holičství, nebo nad mexickou restaurací v centru Londýna.

Všech pět agentur utvářelo anonymní firmy pro klienty z východní Evropy a mělo rovněž silné vazby na Lotyšsko či banky v Pobaltí, kde si jejich klienti otvírali bankovní účty na jména britských firem. V poslední době prý agentury navázaly vztah také s bankami v Rakousku, v Ukrajině, na Kypru nebo v České republice.

#29LEAKS: V zákulisí fabriky na firmy

Nejvýraznější místo v zakládání ELP má agentura LAS, za níž stojí účetní s ruskými kořeny Jelena Dovžik a její lotyšská obchodní partnerka Ineta Utināne. Obě podnikatelky si vydělaly miliony liber zakládáním a správou stovek anonymních společností pro klienty z východní Evropy či Asie.

V uniklých dokumentech z Panama Papers lze najít informační zpravodaj v ruštině, jejž LAS poslala svým klientům. Agentura tu představovala ELP jako alternativní a výhodné řešení, protože komanditní společnosti „nespadají a nebudou spadat pod zákony o zveřejňování informací o tom, kdo firmy ovládá“.

Mezi klienty LAS patří třeba společnost Always Efficient LLP. Ta stála za největší ruskojazyčnou platformou pro obchodování s kryptoměnami BTC-E, kterou v roce 2017 americké ministerstvo spravedlnosti zavřelo kvůli praní špinavých peněz. Na agenturu LAS byl napojený i web fazze-com, jenž měl stát za dezinformační kampaní týkající se toho, že vakcíny společnosti AstraZeneca promění očkované v šimpanze. LAS má být také spojená se společností, kterou založil bratranec Vladimira Putina a jenž nabízí mezinárodním investorům „ochranu“ v Rusku.

Společná investigace BBC a Uncovered Finance teď odhalila další případy propojující LAS a některé komanditní firmy obviněné z trestné činnosti. Jde například o společnost Cosalima Trade LP, za kterou stojí ruský obchodník obviněný z korupce, či Donnea Business LP, obviněnou z daňových úniků v Ukrajině. Obě společnosti byly registrované na londýnské adrese, kterou jim LAS poskytla.

Další důležitou agenturou je Arran, která založila společnost Rivelham LP. Ta byla součástí vyšetřování FBI v souvislosti s bombovým útokem na bostonském maratonu v roce 2013.

Matrjoška ruských firem

Britští politici sice vyjadřují nesouhlas s tím, jak je systém nastavený, a slibují, že mezery v zákonech odstraní, podle BBC má ale Spojené království v přístupu k problému s ELP silné nedostatky. „Vládu před problémy s těmito neprůhlednými právními strukturami varujeme už léta,“ upozorňuje Helena Wood z britského bezpečnostního think tanku Royal United Services Institute. „Jak se říká, transparentnost je nejlepší dezinfekční prostředek, a my ho tu ohledně ELP potřebujeme opravdu hodně.“

Už v roce 2014 Spojené království řešilo, že je nutné s komanditními společnostmi něco udělat. Tehdejší britská vláda tvrdila, že je důležité, aby se legislativa týkala právě i komanditních společností, o dva měsíce později ale oznámila, že ELP budou ze zákonů o transparentnosti vyňaty.

Letos se nechal Boris Johnson slyšet, že chce „otevřít matrjošku firem vlastněných Rusy“, aby došlo k odhalení jejich skutečných vlastníků. Podle Finance Uncovered mluvčí britské vlády ale prohlásil, že nejspíš nebude možné firmy typu ELP zahrnout do opatření týkajících se průhlednosti vlastnictví, protože z právního hlediska nemohou mít „vlastníka“ či „vlastnit“ majetek nebo otevřít bankovní účet.

Britská vláda prý nemá žádné pevné důkazy o tom, že dochází ke zneužívání ELP. „Spojené království už má zavedeny jedny z nejpřísnějších kontrol na světě k boji proti praní peněz,“ řekl mluvčí vlády a dodal, že je ale důležité, aby země i nadále pokračovala ve zlepšování těchto opatření.

Podle členky britského parlamentu a předsedkyně protikorupčního výboru Margaret Hodge vyšetřování BBC a Finance Uncovered ukazuje, že britská vláda selhala v tom, aby uzavřela mezery, které dovolují využívat britské zákony ke zpronevěře a praní peněz.

Novináři z BBC také vyjadřují pochybnosti nad tím, že Londýn proti ELP zakročí. Mezitím těchto nedostatečných zákonů využívají podle BBC i osobnosti blízké Vladimiru Putinovi, aby se vyhnuli ztrátám způsobeným protiruskými sankcemi.

Putinovi kamarádi

Bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi jsou v Rusku známí jako důvěrní přátelé prezidenta Vladimira Putina. Na Západě jde ale o postavy spojované se zločinem. V roce 2020 vyšetřovala jejich aktivity americká senátní komise. Ruští bratři měli údajně využívat globální síť skořápkových společností, aby se vyhnuli sankcím, jež USA uvalily na Rusko po anexi Krymu v roce 2014. Pod hlavičkou těchto společností prý nakupovali umělecká díla za miliony dolarů.

Jedna z takových společností bratrů Rotenbergových vznikla právě jako britská ELP. Jde o firmu Sinara Company LP, která byla v lednu 2017 registrovaná na adrese u Oxford Circus v centru Londýna. Firma měla provozovat aktivity týkající se cestovního ruchu. Mezi červencem 2017 a červnem 2018 tato společnost poslala 14 různými bankovními převody celkem 133 tisíc dolarů Grigorimu Balcerovi, jenž měl působit jako poradce Rotenbergových v oblasti umění. Balcer pomáhal bratrům obcházet sankce, nakupoval a prodával pro ně obrazy v hodnotě milionů dolarů v newyorských aukčních síních. 

„Je šílené, že lidé jako Rotenbergovi, kteří jsou v USA už roky sankcionováni, mohou stále využívat britské korporátní struktury k tomu, aby dostali své peníze z Ruska a potom je podle svých přání utráceli,“ vyjádřila se labouristická poslankyně Margaret Hodge, která předsedá parlamentní skupině zaměřené na daně a korupci.

Autor textu: James Oliver, Nassos Stylianou, Will Dahlgreen, Steve Swann; autorka české verze: Mahulena Kopecká
Autorka úvodní grafiky: Martina Bartl