Pandora Papers: Druhá várka dat

Pandora Papers neboli masivní únik dokumentů ze 14 právních kanceláří, které zakládají a spravují offshorové firmy, spatřily světlo světa na začátku října loňského roku. Tým Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), jehož členem je i investigace.cz a který má veškerá data k dispozici, pracoval i po vydání nejdůležitějších kauz z této databáze na zpřístupnění dalších uniklých informací veřejnosti. ICIJ tak nyní ve své Offshore Leaks Database poskytuje novou várku dat, tentokrát od právnické firmy s majoritní ruskou klientelou. 

Nově zveřejněná data se týkají dokumentů uniklých ze seychelské společnosti Alpha Consulting Group. Jedná se o firmu s největším zastoupením ruské klientely z celých Pandora Papers. Není to náhoda: zakladatelkou Alpha Consulting je totiž Ruska, která se na Seychely přestěhovala a v roce 2008 tam založila společnost, jež poskytuje nastrčené ředitele, vyřizuje byrokracii a jinak pomáhá offshorovým firmám co nejefektivněji zakrýt jejich skutečné majitele. Samotná Alpha Consulting v roce 2019 prohlásila, že 75 % její klientely je z Ruska. 

V rámci nové várky dat ICIJ zveřejňuje jména 800 Rusů, mezi něž patří například bývalý ministr informací a komunikace a poradce prezidenta Putina Leonid Reiman, který měl použít své offshorové firmy k držení podílu v ruském telekomunikačním průmyslu, nebo oligarcha Roman Avdějev, majitel sankcionované banky Credit Bank of Moscow, jenž podniká ve stavařském a dřevozpracujícím průmyslu a kterému patří moskevský fotbalový klub Torpedo. Dokumenty z Alpha Consulting také s několika offshorovými firmami propojují Alexandra Vinnika, údajného zakladatele kryptoměny BTC-e, později odsouzeného za praní peněz. 

ICIJ uvádí, že celkově se v Pandora Papers nachází téměř 3 700 společností a více než 4 400 konečných uživatelů výhod ruské národnosti. Jedná se o největší národností zastoupení v rámci celého datového úniku. 

Pandora Papers: Zveřejněná první várka dat

Mimo ruskou klientelu náleží k nejvýznamnějším zákazníkům Alpha Consulting například Isabela dos Santos – nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého prezidenta Angoly, jejíž obrovské jmění získané díky rodinným vazbám, offshorovým společnostem a kšeftování odhalili novináři z ICIJ v takzvaných Luanda Leaks. Dalším klientem je Martin Rushwaya, zimbabwský generál a poradce prezidenta, nebo arménsky zbrojař David Galstyan, jehož společnost v roce 2013 Spojené národy označily za dodavatele zbraní do Libye, na niž se vztahovalo embargo. 

Databáze Offshore Leaks momentálně obsahuje informace o více než 800 tisících offshorových firem, svěřenských fondů a nadací, jejichž majitelé pocházejí z více než 200 zemí světa. 

Veřejně přístupné jsou názvy společností, nadací a svěřenských fondů i jména jejich konečných vlastníků a dalších osob, jež v těchto subjektech figurují, a také základní informace o jednotlivých entitách – například datum založení společností. 

Databáze naopak neobsahuje jednotlivé dokumenty, přístup k nim uděluje pouze ICIJ. Dále nebudou zveřejňovány osobní údaje, jako například data narození nebo čísla pasů a jiných dokladů. 

Do lišty níže můžete zadat klíčová slova (jméno, název firmy) a po kliknutí na „Search“ se otevře nové okno s výsledky vyhledávání. 

Samotný fakt, že se určité jméno objeví v Pandora Papers, ještě neznamená, že se k němu automaticky vážou relevantní a o nezákonnostech vypovídající dokumenty. U častěji se vyskytujících osob je zároveň nutné ověřit, zda se nejedná o shodu jmen. V Pandora Papers se rovněž objevují osoby, jež se samotnými offshorovými firmami nemají nic společného, typicky jsou to právníci a úředníci. 

Na projektu Pandora Papers pracovalo více než 600 novinářů z celého světa, včetně investigace.cz, a zpracovali data o velikosti téměř tří terabajtů, což je například více než dva miliony disket. Dvanácti milionům dokumentů uniklých ze čtrnácti právních kanceláří, poskytujících offshorové služby, se před novináři věnovali i technici z ICIJ. Práci všech koordinovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Název projektu je odvozen od legendární Pandořiny skříňky, ve které bylo uzamčeno všechno zlo, bědy a svízele světa. 

Autoři textu: ICIJ, Zuzana Šotová
Autor úvodní grafiky: ICIJ