#29LEAKS: V zákulisí fabriky na firmy

Co mají společného šéf švédského motorkářského gangu Hell’s Angels, íránská státní ropná společnost, italská mafie a falešná banka z africké Gambie? Je to firma Formations House (FH), jež sídlí na jedné z nejluxusnějších adres v Londýně.

Zní to jako začátek špatného vtipu. Na adrese Harley Street 29 v britské metropoli skutečně sídlila společnost, kterou organizovaný zločin dlouhodobě využíval k celosvětovým kriminálním aktivitám. Společnost totiž pomáhala zakládat firmy, jež sloužily jako skořápky pro téměř 400 tisíc klientů.

Díky uniklým informacím získaným organizací Distributed Denial of Secrets (DDoS) a novinářům z OCCRP i z dalších médií se podařilo popsat, jakým způsobem organizace FH  pomáhala při podvodech, praní peněz i uplácení úředníků. Investigativní projekt nese název #29Leaks.

Zaregistrování firmy přes tzv. zastupující společnost (company agent) skýtá řadu výhod. Podnik si například může zapsat sídlo na prestižní adrese, ačkoliv reálně působí úplně jinde.

Několik firem založených Formations House figurovalo v rozsáhlých podvodech po celém světě, britské úřady však nezasáhly. Britská policie zakladatele firmy Formations House vyšetřovala už mezi lety 2008 a 2018 a udělila jim pouze varování. A firma je aktivní i dnes.

Podle uniklých dokumentů například jedna z firem založených FH stála v centru organizované sítě pašeráků aut, kvůli které přišlo Slovinsko a Chorvatsko o miliony eur na daních. Další z klientů FH, tentokrát indická firma, utekl s penězi za státní zakázku na stavbu dálnice v Srbsku a následně si koupil falešnou gambijskou banku, taktéž založenou firmou Formations House.

Z dokumentů rovněž vyplývá, že FH plánovala vytvořit nový systém daňových rájů v zemích třetího světa známých svými nefunkčními institucemi. Díky tomu by byly firmy, které by plánovaly ušetřit na daních, zcela mimo dosah domácích i mezinárodních úřadů.

Nelegální systém registrace firem provozovala FH už v Gambii. Podařilo se jí tak založit stovky společností, z nichž řada figurovala v mnohamilionových podvodech.

Například bývalému šéfovi švédských Hell’s Angels, motorkářského zločineckého gangu,  pomohla jedna z těchto firem vyvést peníze z účtu krátce předtím, než mu švédské úřady zabavily majetek kvůli daňovým únikům.

Podle britského zákona by k takovým věcem docházet nemělo. Všechny zastupující společnosti totiž mají povinnost nahlásit úřadům identitu skutečných vlastníků firem, které zakládají. Oznamovat by měly i jakoukoliv podezřelou aktivitu. S množstvím firem, které ročně vzniknou, je ale takřka nemožné tyto zákony vymáhat. 

Celou sérii článků k této kauze si můžete přečíst na webu OCCRP v angličtině https://www.occrp.org/en/29leaks/
Autor článku: Marek Martinovský, OCCRP
Autor ilustrační grafiky: Svetlana Tiourina
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.