Riviera Maya: Zatčení bosse

Mexické úřady nedávno na základě rumunské žádosti o vydání osob zatkly Floriana Tudora, údajného vůdce organizované zločinecké skupiny Riviera Maya. Ta ukradla více než miliardu dolarů prostřednictvím upravených bankomatů v turistických destinacích po celém Mexiku. 

Mexický generální prokurátor oznámil zatčení s tím, že rumunský občan je podezřelý z organizovaného zločinu, vydírání a pokusu o vraždu. Rumunsko požádalo o jeho urychlené zatčení, protože prokurátoři v Bukurešti se obávali, že by mohl z latinskoamerické země uprchnout a justici zmizet z očí.

Letošního března totiž bukurešťský soud vynesl rozsudek nad šesti členy Tudorova takzvaného gangu Riviera Maya – odsouzeni byli k trestům odnětí svobody od tří do deseti let za pokus o vraždu, vydírání a vytvoření zločinecké skupiny, která se věnovala rozsáhlému kopírování bankovních karet v Mexiku.

Zprávu o vyšetřování, které odhalilo operace gangu Riviera Maya, jenž se podílel na 12 % světového trhu s nelegálním skimmingem kreditních karet, zveřejnily už v loňském roce organizace OCCRP, Quinto Element Lab, Mexicanos Contra la Corrupción y la Impunidad (MCCI) a Rise Project. 

Santiago Nieto, šéf mexické finanční zpravodajské jednotky (UIF), který vedl vyšetřování známé jako „Operace Karibik“, iniciované mexickou a americkou vládou, zatčení na Twitteru uvítal stejně jako Alberto Capella, bývalý šéf ministerstva veřejné bezpečnosti v Quintana Roo.

„Jsem velmi hrdý, že jsem Mexičan, neboť dnes cítím hrdost na několik mexických institucí, které plnily své povinnosti bez ohledu na rizika a hrozby,“ uvedl Capella.

Mexičtí prokurátoři pátrali po Tudorovi od března 2019, kdy bylo zjištěno, že nelegálně drží zbraně, které smějí mít pouze ozbrojené složky. Jak vyplývá z žádosti o poskytnutí informací, mexická policie proti němu zahájila nejméně pět vyšetřování i kvůli nezákonným finančním operacím a organizovanému zločinu. 

Předpokládá se, že členové gangu Riviera Maya systematicky kradli čísla bankovních karet a přepisovali je na prázdné karty. Pomáhala jim při tom zařízení nazývaná „skimmer“, která vkládali do bankomatů, aby přečetli magnetický proužek bankovních karet. Malá kamera rovněž zaznamenala zadávaný PIN kód osoby používající takto upravený bankomat. Vyzbrojeni těmito údaji pak mohli zločinci kopírovat kartu oběti a použít ji k nákupům nebo k výběru hotovosti v jiných částech světa.

Riviera Maya: Všechny cinklé bankomaty jsou už v Mexiku

Do roku 2017 Tudorova společnost Top Life Servicios provozovala více než 100 bankomatů pod značkou banky Multiva po celé Mayské riviéře a v dalších turistických lokalitách v Mexiku.

„Nejsem zločinec a nikdy jím nebudu,“ uvedl Tudor v e-mailové výměně s OCCRP v červnu loňského roku. „Nikdy jsem nikoho nezabil a nikdy jsem nikoho nenařídil zabít.“ Zda je to pravda, ukáže další vyšetřování. Naopak o podvodném systému bankomatů upravených jeho zločineckou organizací nelze pochybovat.

 

Autorka textu: Nina Kodhajová
Úvodní fotografie: OCCRP