Riviera Maya: Všechny cinklé bankomaty jsou už v Mexiku

Rumunský gang se v Mexiku dlouhodobě specializuje na úpravu bankomatů, přes které kradou svým obětem informace z kreditních karet. Za posledních pět let se jim celkově podařilo ukradnout kolem 1,2 miliard dolarů. Uskutečnili tak největší bankovní loupež, jakou kdy Mexiko zažilo.

Evropské skupiny organizovaného zločinu působící v Latinské Americe se ve většině případů zabývají navazováním kriminálních partnerství s latinskoamerickými gangy, aby zajistily dodávky jejich kokainu do Evropy.

Zločinecká skupina Riviera Maya ale vymyslela jinou kriminální činnost. Její vůdce Florian Tudor se v roce 2014 přestěhoval z Rumunska do mexického Cancúnu, následovala ho rodina i přátelé. V Mexiku kolem sebe vytvořil úzkou a převážně rumunskou skupinu, což komplikuje vyšetřovací pokusy mexické policie o její infiltraci. 

Klíčoví hráči

Florian Tudor

Rodištěm 43letého obchodníka Floriana Tudora, který je podle rumunských úřadů vůdcem organizované zločinecké skupiny Riviera Maya, je rumunské město Craiova. Podle policie a bývalého člena gangu má Riviera Maya asi tisíc členů. 

Florian Tudor je muž s temnou minulostí, jednou byl údajně zadržen v Itálii a deportován, obvinění ale nebyla jednoznačná. Rumunské orgány proti němu v letech 2008 a 2009 zahájily trestní řízení, ale ani ta nikam nevedla. Podle kolegů z OCCRP je jeho trestní rejstřík čistý.

Někdy před rokem 2014 se přestěhoval do Mexika na Mayskou riviéru, kde se stal známým jako „El Tiburón“ neboli „Žralok“.

Rumunské úřady Tudora opětovně vyšetřují od ledna 2020 za provozování skupiny organizovaného zločinu. Případu se věnuje také mexická policie

Ion Damian Nedescu

Tudor s sebou z Rumunska rovněž přivezl Iona Damiana Nedescu, 49letého podnikatele a filantropa z rumunského přístavního města Constanța. Nedescu byl úspěšný podnikatel, upadl však do finančních potíží. Není jasné, jak se s Tudorem setkal, v těžké době ale měl přítelkyni z Craiovy a ta je mohla seznámit.

Nedescu se v Rumunsku proslavil úsilím o pomoc svému synovi a mnoha dalším dětem s projevy autismu. Od roku 2004 se věnoval boji s autismem, který nikdo ve zdravotnických systémech postkomunistického Rumunska řádně nezkoumal. Nedescův syn Radu byl diagnostikován s těžkým autismem, když mu byly dva roky. Podle Nedesca vůbec nemluvil, nevyhledával sociální kontakty, nezískával nové dovednosti. Byl prý úplně nepřítomný.

Díky svému otci a jeho snaze dnes Radu Nedescu studuje filozofii v Belgii, píše poezii a veřejně hovoří o spektakulárním zlepšení svého stavu.

Jak to Riviera Maya dělá

Není zcela jasné, jaké byly počátky gangu Riviera Maya, jejich aktivity jsou ale dlouhodobě spojené se skimmingem kreditních karet v mexických turistických letoviscích.

  • Skimming
 Policie České republiky tímto způsobem označuje podvodné jednání, při kterém pachatelé zkopírují údaje z magnetického proužku platební karty bez vědomí jejího držitele. Takto získané údaje pak zneužijí a nahrají je na předem připravený nosič dat – padělek platební karty, jímž bývá nejčastěji bílý plast. Ten je opatřen pouze magnetickým proužkem.

Cancún s nejméně sedmi miliony zahraničních turistů ročně – o dva miliony více než Vatikán – je dokonalým místem pro tento typ lukrativních podvodů, spočívajících v kradení údajů z platebních karet. Cancúnem neustále proudí noví a noví návštěvníci, zůstávají pár dní nebo i několik týdnů, což zajišťuje nepřetržitý přísun kreditních karet z bank celého světa. A více karet znamená více příležitostí obrat jejich majitele o peníze. 

Okrádat své oběti pomocí skimmingu v oblíbených turistických oblastech je chytrý nápad z mnoha důvodů. Klíčovým prvkem je trpělivost. Podvodníci často čekají měsíce, než použijí odcizené informace z kreditních karet, a téměř vždy se tak stane v bankomatech daleko od místa, kde data ukradli. Gang Riviera Maya operoval co nejdále od Mexika a často používal odcizené karty třeba v zemích jako Indonésie, Indie, Barbados, Grenada, Paraguay, Brazílie, Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan. Tím pádem bylo pro oběti téměř nemožné spojit krádež s jejich dovolenou v Mexiku. I kdyby se jim to náhodou povedlo, se stovkami bankomatů v oblasti Cancúnu by stěží dokázali přesně určit ten, kde byly informace z jejich karty odcizeny.

Gang začal postupně zlepšovat svou skimmingovou aktivitu a jejich strategie byla stále propracovanější. Organizace Top Life, ve které byl Nedescu akcionářem, poskytla skupině dokonalé krytí a zdání legitimity. Tudorova skupina dál instalovala skimmery do bankomatů, avšak brzy si uvědomili, že by mohli informace z karet získávat ještě efektivněji, kdyby měli své vlastní bankomaty.

Riviera Maya proto nakoupila bankomaty od známých výrobců jako Triton a Hyosung. Následně upravili jejich procesory a nainstalovali vlastní software navržený tak, aby data z kreditních karet nahrával.

V roce 2014 si formou dohody s Multiva, respektovanou mexickou bankou, zajistili, že označí bankomaty patřící společnosti Top Life logem banky Multiva.

Nedescu pomáhal gangu s instalací bankomatů značky Multiva v resortech podél pobřeží Riviera Maya. Jeho jméno a podpis lze najít na dohodě o umístění jednoho z bankomatů gangu, jenž byl nainstalován v prostorách restaurace na karibském pobřeží u města Tulum, což je další oblíbená turistická destinace. 

Do roku 2017 tak společnost Top Life provozovala více než sto bankomatů se značkou banky Multiva podél pobřeží Riviera Maya a v dalších turistických lokalitách v Mexiku. 

Bývalý člen gangu, který začal spolupracovat s rumunskou policií, v březnu 2019 popsal, jak společnost Top Life Servicios fungovala. „Spravovali jsme asi sto bankomatů s našimi čipy. Každý měsíc zkopíroval každý stroj kolem tisíce kreditních karet. Z každé z těchto karet jsme vybrali asi 200 dolarů (kolem 4 500 korun). To činí dvacet milionů dolarů (450 milionů korun) každý měsíc.“

Společnost Top Life Servicios takto generovala roční příjem 240 milionů USD (přes pět miliard korun). Tímto způsobem gang Riviera Maya rozjel jednu z největších skimmovacích operací na světě. Což v celosvětovém kontextu znamenalo, že jeden z deseti dolarů ukradených skimmingem prošel rukama rumunského gangu.

Bývalý člen gangu také upřesnil, že organizace se v průběhu času rozrostla na přibližně tisíc členů, přičemž hlavní skupina blízko Floriana Tudora čítala asi padesát lidí.

Ze zákulisí: Jak jsme zmapovali kartel Grupo America

Najednou se to zadrhlo

S obrovskými nelegálními zisky ale přichází další problém: jak tyto peníze vyprat? Aby gang mohl legalizovat své příjmy, založil Tudorův nevlastní bratr Adrian Enăchescu v roce 2015 společnost s názvem Inmobiliaria Investcun. Společnost investovala miliony ukradené z karet turistů do nemovitostí v Mexiku. V Cancúnu si z těchto prostředků gang postavil své hlavní sídlo, impozantní několikapodlažní vilu se střešním bazénem a s výtahem. 

Nedescu, jenž do té doby neměl v trestním rejstříku žádné záznamy, získával minimálně do roku 2016 v Cancúnu nové rekruty, obvykle rumunské techniky. Poté ho podle výpovědí bývalých členů gangu poslal „Žralok“ do USA, aby tam jejich podnikání rozšířil.

Zatímco gang vydělával obrovské peníze, začal mít další problémy. Po letech provozování nelegálních aktivit byli poprvé odhaleni v září 2015, kdy bývalý americký novinář z Washington Post Brian Krebs zveřejnil příběh o jejich „podnikání“.

„Slyšel jsem od instalátora bankomatů v Mexiku, že ho oslovili nějací východoevropští chlapi a nabídli mu 6000 dolarů měsíčně (130 tisíc korun). Tito muži prý používali zařízení Bluetooth, která namontovali do bankomatů,“ tvrdil Krebs.

Když se Tudor dozvěděl o vydaném textu, zuřil. Kontaktoval jednoho ze svých mužů a řekl mu, aby celý jejich provoz zavřel.

Policie ale na odhalení novináře nikdy nezareagovala a gang se brzy vrátil ke svému normálnímu provozu. Na základě smlouvy se společností Multiva pokračovali v rozšiřování své mexické sítě bankomatů. 

Tudor se nakonec dostal do hledáčku policie a 31. března 2019 byl zadržen v mexickém státu Quintana Roo. Kvůli nedostatečným důkazům byl ale o několik hodin později propuštěn. Došlo také na několik policejních razií na jeho majetek, které byly podle Tudora nelegální.

Úsilí policie se však v posledních několika týdnech znatelně zvýšilo. Letos 31. ledna zadrželi na mezinárodním letišti v Cancúnu 85 Rumunů poté, co nebyli schopni potvrdit důvod své cesty. Čtyři z nich, kteří měli zákaz vycestovat z Rumunska, poslali zpátky do Evropy.

V únoru pak finanční zpravodajská jednotka (La Unidad de Inteligencia Financiera– UIF) zmrazila bankovní účty téměř osmdesátce údajných členů a spolupracovníků gangu Riviera Maya. V Rumunsku bylo zatčeno pět hlavních Tudorových spolupracovníků a on sám je vyšetřován kvůli pokusu o vraždu svého bývalého obchodního partnera a přítele Constantina Marcu.

Autorka textu: Nina Kodhajová
Úvodní fotografie: Mariela M, Flickr.com