Populistická revoluce: Jaké budou důsledky polských voleb?

Polský prezident Andrzej Duda zůstává po nedělních volbách u moci. Duda byl kandidátem vládnoucí konzervativní strany Právo a Spravedlnost (Prawo i Sprawiedliwość, dále jen PiS). Jeho protivníkem byl Rafal Trzaskowski za liberální Občanskou platformu (Platforma Obywatelska). Na to, jaký budou mít výsledky voleb vliv na další vývoj Polska, se investigace.cz ptala polského investigativního novináře Wojciecha Ciesly, který vede nezávislé investigativní centrum Fundacja Reporterów.

Jaký je rozdíl mezi staronovým prezidentem Andrzejem Dudou a jeho protikandidátem Rafalem Trzaskowským?

Wojciech Ciesla, foto: fundacjareporterow.org

Obrovský. Trzaskowský je demokratický, liberální kandidát, zatímco Duda je pravicový, konzervativní, antiliberální, nově i antiLGBT (označení pro lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby – pozn. red.). Dudovo vítězství znamená, že v Polsku zůstává de facto systém jedné vládnoucí strany, protože jeho strana má většinu v parlamentu. Už se jim podařilo ovládnou justici i státní zástupce, veřejnoprávní média, školství, policii i armádu. Jedna strana ovládá všechny pilíře demokracie, systém pák a pojistek je tak úplně rozložený. 

Výsledek voleb je téměř padesát na padesát. Dalo by se říci, že velká města jsou liberálnější a zbytek země spíše konzervativní, jako je tomu v ČR?

Velká města jsou obecně liberální. Spíš bych ale řekl, že země je rozdělena na západ a východ. Západní část volila pana Trzaskowského, východní část, která je tradičně spíše konzervativní a více katolicky orientovaná, volila pana Dudu. Myslím, že vyhrál i proto, že jeho strana (PiS) během vládnutí zavedla různé sociální benefity, rodiny například dostávají příspěvky na dítě v hodnotě 120 eur měsíčně (cca 3 200 Kč).

Je něco zvláštního na tom, že pan Duda oznámil své vítězství ještě před uveřejněním oficiálních výsledků?

Ne, k dispozici měli dotazníky od lidí, co už odvolili. Oznámení navíc nepřišlo s velkým předstihem před oficiálními výsledky, myslím, že měl plné právo své vítězství oznámit. Určitě se spoléhal na oficiální data, není v tom žádný podvod nebo manipulace.

Jakým směrem se ubíraly prezidentské kampaně?

Na straně pana Dudy jsme viděli jasné vymezení proti LGBT osobám, dokonce řekl něco ve smyslu, že nemají stejná práva jako ostatní. Něco takového osobně považuji za nepochybné porušení lidských práv. V průběhu své kampaně zároveň silně působil na protiněmecké sentimenty a ukazoval opozici jako služebníky Evropské unie. Pana Trzaskowského prezentovala kampaň jako „duhového Rafala“, protože je starostou Varšavy a Varšava podporuje pride (každoroční pochod na podporu LGBT práv – pozn. red.). Obecně pan Duda bojoval proti všemu, co není jeho strana, a opozici maloval jako nepřátele Polska. 

Není ale takový extrémní narativ jen součástí populistické kampaně?

Pan Duda se dokonce omluvil (večer před ukončením kampaně) a uvedl, že je to jen součást „hry“, že během kampaně musí být vyjádření někdy drsnější a hlavně silná. 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.