Státní podnik LOM PRAHA (Letecké opravny Malešice), jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, chce poslat sto milionů korun dvěma českým firmám Defcon a Vorrens. Mají mu pomáhat s kontrakty v Etiopii a v Alžírsku. Podnik s téměř tisícovkou zaměstnanců by si přitom takové služby mohl zajistit sám a za mnohem nižší cenu. Firma Defcon byla navíc zapletena do velkého zbrojního skandálu v Nigeru. Obchodní agendu měl v LOM na starosti úsek pod vedením Radomíra Daňhela. Ten je dnes na resortu spravedlnosti, kam si ho vzal ministr Pavel Blažek jako ekonomického náměstka.
Kontakty za 50 milionů
Pražské firmy Defcon a Vorrens se mohou mít v příštích letech dobře. Státní letecké opravny LOM PRAHA, které nabízejí modernizace a opravy vrtulníků řady Mi a výcvik pilotů především pro českou armádu, s nimi loni a na začátku letošního roku uzavřely dvě lukrativní smlouvy. Za zahraniční poradenství a administrativní pomoc by si každá mohla přijít na padesát milionů korun.
S firmou Vorrens podepsal LOM smlouvu loni v lednu. O veřejnou zakázku tohoto státního podniku na „poskytování technicko-obchodních služeb v Alžírské demokratické a lidové republice“ se podle zprávy zadavatele (LOM) nikdo jiný neucházel, její předpokládaná hodnota byla vyčíslena na 50 milionů korun. Technicko-obchodní služby má Vorrens poskytovat čtyři roky. Z kontraktu, zveřejněného v registru smluv, plyne, že podnik LOM chce „realizovat projekty“ pro ministerstvo národní obrany Alžírska. Jaké konkrétně ale smlouva nezmiňuje.
Firmě Vorrens bude LOM platit za to, že zprostředkuje jednání s alžírským ministerstvem národní obrany, přeloží dokumenty do „příslušného jazyka“, poskytne konzultace při „plnění uzavřených smluv“ a bude pomáhat při převzetí dodávek či případných reklamacích. Pracovníkům LOM má při cestě do Alžírska také zajistit ubytování, dopravu a „jazykovou pomoc“.
Přímo ve smlouvě není cena 50 milionů korun uvedena, objevuje se v „písemné zprávě zadavatele“, kterou LOM zpracoval poté, co byla firma Vorrens jako jediný účastník veřejné zakázky vybrána.
Padesát milionů korun je přitom značná částka. Když si pohrajeme s čísly, vyjde nám, že jde o více než milion korun na měsíc. Taková suma by – při průměrném českém platu čtyřicet tisíc korun – vystačila na 25 platů měsíčně.
„Pošlete otázky mailem,“ říká Jitka Vomastková, jediná jednatelka pražské firmy Vorrens, jejímž jediným majitelem je Richard Vomastek. „Určitě vám na ně rádi odpovíme.“ Co konkrétně se Vorrens chystá pro LOM udělat, ale Jitka Vomastková neprozradila. V písemné odpovědi prakticky jen opsala výčet služeb uvedený ve smlouvě s LOM. „Žádné smlouvy ještě uzavřené nebyly, žádné fakturace neproběhly,“ odpověděla na dotaz, zda už firma nějaké služby poskytla. „Výše odměny bude záviset na tom, kolik smluv se podaří uzavřít,“ napsala jednatelka Vomastková. „Padesát milionů korun není nikde ve smlouvě uvedeno, jedná se jen o stanovený celkový maximální limit.“
Obdobný kontrakt uzavřel LOM letos na začátku roku s firmou Defcon, patřící Petru Markvartovi. O veřejnou zakázku státního podniku se rovněž ucházela jako jediná a za čtyři roky si také může přijít na 50 milionů korun. Poskytovat má obdobné služby jako Vorrens s tím rozdílem, že v Etiopské federativní demokratické republice.
Firma Defcon, jejímž jediným majitelem je Petr Markvart, se k náplni práce pro LOM PRAHA vyjadřuje podobně neurčitě jako firma Vorrens. „Zatím jsme nic neudělali, takže vám těžko řeknu, co konkrétně budeme dělat,“ odpovídá jediný jednatel Defconu Martin Marcoň. „Přečtěte si tu smlouvu, já vám nic chytřejšího neřeknu, když zatím žádná realizace nebyla.“ Co je realizace? „Že LOM PRAHA bude mít zprostředkovanou nějakou zakázku v teritoriu, pracujeme na tom,“ říká Marcoň a ukončuje hovor: „Omlouvám se, ale jsem na Future Forces Forum a máme tady jinou realizaci.“
Mluvčí LOM PRAHA Pavel Lang chce otázky, které se týkají smluv s firmami Vorrens a Defcon, písemně. Pod odpověďmi je nakonec podepsaná Henrieta Melicharová, manažerka právního oddělení tohoto státního podniku.
Proč si druhý největší podnik leteckého průmyslu v Česku s téměř tisícovkou zaměstnanců a navíc s aparátem ministerstva obrany za zády na zmíněné služby najímá externisty a nezajistí si je vlastními silami? „Potřeba spolupráce se zmíněnými subjekty vyplývá ze specifických požadavků jednotlivých tendrů, respektive požadavků zadavatele, a znalostí teritoria,“ stojí v poněkud kostrbaté odpovědi podniku LOM.
A není padesát milionů korun za kontakty na zahraniční ministerstva obrany, překlady, pomoc při komunikaci kolem dodávek a servis pro pracovníky LOM v cizině hodně přemrštěná částka? „Není, protože částka 50 milionů korun je pouze předpokládanou celkovou hodnotou dané veřejné zakázky, nikoli odměna pro prostředníky, tak jak uvádíte,“ napsal LOM.
Namočeni ve skandálu
Ne každý má na to platit za zprávy
Proto jsou naše články zdarma pro všechny. Pokud můžete, podpořte naši práci.