Niger, jedna z nejchudších zemí na světě, přišel o 137 milionů dolarů (téměř tři a půl miliardy korun) při machinacích okolo nákupů vojenské techniky. V nigerském podvodu sehrála významnou roli i česká firma.
“S médii nekomunikuji,” odsekává Petr Markvart. Majitel firmy Defcon tak reaguje na dotaz, jestli se chce vyjádřit k tomu, že on jmenovitě i jeho firma mají prominentní místo v třaskavé zprávě nigerské Generální inspekce armády, která poslední měsíce otřásá tamní politickou scénou.
Auditoři Generální inspekce armády totiž přišli na to, že nigerské ministerstvo obrany nakupovalo až o polovinu předražené vojenské vybavení, o zakázky soutěžily navzájem propojené firmy a další peníze se ztratily na úplatcích. To, že firmu Defcon zpráva neukazuje zrovna v lichotivém světle, je Petru Markvartovi prý jedno. „Vše, co chcete vědět, si najděte v otevřených zdrojích,“ ukončil debatu a zavřel dveře své kanceláře sídlící v Emauzském opatství.
Nový soused v Dock Maríně
Niger je podle hodnocení OSN jednou z nejméně rozvinutých zemí na světě. Téměř polovina tamních obyvatel žije pod hranicí chudoby, naděje dožití je 59 let. Rozvoj země navíc brzdí sucha a přítomnost teroristických skupin jako Boko Haram nebo Al-Káida.
Spojené státy americké i Evropská unie se rozhodly, že investují do výzbroje místní armády, aby byla mimo jiné schopna čelit rostoucím útokům ze strany Islámského státu. Jen za posledních deset let dosáhly tyto investice více než jedné miliardy dolarů, tedy 24 miliard korun. Přes třetinu této částky ovšem spolkly uměle nafouklé ceny vojenské techniky, další miliardy zmizely v úplatcích. Na tyto skutečnosti poukazuje speciální nigerská auditní zpráva Generální inspekce armády (Inspection Générale des Armées), která mapuje osm let nakupování zbraní nigerským ministerstvem obrany a kterou máme k dispozici.
Podle auditorů šla zhruba šestina celkového rozpočtu na úplatky vládním představitelům. Audit navíc zdůrazňuje, že většina vojenského vybavení nakoupeného od ruských, ukrajinských a čínských státních firem byla buď extrémně předražená, nebo zaplacená dodávka v některých případech nikdy nedorazila.
V centru celého skandálu jsou dvě osoby. První je majitel obchodu s kachličkami a stavební společnosti Aboubacar Charfo. Druhou je nechvalně známý africký zbrojař Aboubacar Hima, který je ústřední postavou korupčních skandálů při nákupu vojenského vybavení v Nigeru i v Nigérii.
Hima v Praze vlastní tři byty a nedávno do jednoho z nich přemístil svoji klíčovou firmu Brid.A Defcon. Jeho důležitým obchodním partnerem je právě Petr Markvart a jeho firma Defcon.
Aboubacar Hima vlastní tři byty v luxusní pražské Dock Marině v celkové hodnotě přes padesát milionů korun. Byty si koupil v roce 2015, jako první o tom informovaly Seznam Zprávy.
Česká policie v roce 2017 zablokovala v katastru nemovitostí další nakládání s těmito byty kvůli podezření z praní špinavých peněz: obchodník z Nigeru se totiž zapletl i do skandálu s dodávkami vadných vrtulníků pro armádu v sousední Nigérii. Jelikož však nigérijská prokuratura nedodala žádné podklady k tomu, zda a z čeho Himu obvinila, policie musela po několika měsících majetek opět uvolnit.
Nedotknutelní
Podle auditorů právě Hima vytvářel falešnou iluzi navzájem si konkurujících společností a jejich přemrštěných i korektních nabídek, a tím extrémně navyšoval ceny zbrojního materiálu, které nigerské ministerstvo obrany nakupovalo. Aby pak státní zakázky na nákup vojenské techniky Himovy firmy získaly, dopomohly jim k tomu vládní konexe.
Není vám jedno, že na obchody s českou firmou doplácí obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa?
Podpořte naši práci a pomozte nám přinášet více takových odhalení.