Marian Kočner

Soud v Pezinku vstoupil po týdenní přestávce do sedmého dne hlavního líčení. V procesu s obžalovanými z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Dosavadní přehled uplýnulých dnů líčení si můžete přečíst zde.

Členové soudního senátu v čele se soudkyní Růženou Sabovou vyslechli několik znalcům, kteří se vyšetřováním vraždy zabývali. Znalci z oboru soudní patologie mimo jiné potvrdili, že způsob usmrcení novináře a jeho snoubenky odpovídá obžalobě.

Soud během pondělního líčení rozhodl o vyčlenění Miroslava Marčeka k samostatnému procesu. Marček se v první den líčení k vraždě Kuciaka přiznal. Důvodem k vyloučení z procesu je to, že dokazování jeho viny má trvat výrazně kratší dobu, než u Kočnera, Zsuzsové a Szabóa.

Dva světy: novináři a ti, co je sledovali

Líčení se nebude do čtvrtka účastnit Marian Kočner, který požádal soud o líčení v nepřítomnosti. Soud také rozhodl o dalších zajištění Kočnerova majetku prokuraturou.

Expert na balistiku Miroslav Šimonič uvedl, že v z výsledku analýzy vyplývá, náboje použité během vraždy obsahovaly nižší množství střelného prachu, než bývá zvykem. Potvrdil tak verzi Miroslava Marčeka, který uvedl, že nižší množství prachu mělo zmírnit hluk způsobený střelbou.

Policisté našli během vyšetřování v obci Veľká Mača dva nevystřelené náboje, díky tomu se jim podařilo munici podrobnější prozkoumat.

Další ze znalců popřel verzi obhajoby, že na místě činu byly použity dvě různé zbraně. Všechny nesrovnalosti v lze podle nich vysvětlit kontaminací důkazního materiálu. S tím souhlasil také obhájce Lipšic.

Obhájkyně Zsuzsové Vestenická zdůraznila, že části znaleckých posudků se neshodují s výpovědí Miroslava Marčeka. Podle ní se čin “musel stát jinak”.

“Souhlasím, že vykonaný důkaz je v rozporu s částí Marčekovy výpovědi,” uvedl Lipšic. “Nemyslím si však, že si Marček musí všechno přesně pamatovat, (…) je u něho zřejmá emoční plochost,” dodal Lipšic s tím, že lidé si podle něj lépe pamatují věci, které pro ně mají silný emocionální dopad.

V úterý soud vyslechne znalce z oboru psychologie. Ti mimo jiné zhodnotí psychický stav Aleny Zsuzsové. Její advokát soud požádal o vyloučení veřejnosti při čtení tohoto posudku. Soud se k žádosti vyjádří zítra.

Autor textu: investigace.cz, Eva Kubániová, Marek Martinovský
Autor úvodní fotografie: Branislav Wáclav / Aktuality.sk

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.