Kauza Kuciak, den 10: Lustrování Kuciaka si policisté přehazovali

Ve středu 15. dubna, více než dva měsíce od posledního jednacího dne, opět zasedl tříčlenný soudní senát Specializovaného trestního soudu v Pezinku, aby projednal zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Hlavní proces začal letos v lednu a obviněných bylo pět. Dva z nich, zprostředkovatel Zoltán Andruskó a střelec Miroslav Marček, se už k činu přiznali a v samostatných řízeních soud rozhodl o jejich trestech. Andruskó, který od svého zadržení spolupracoval s policií a bez jehož výpovědi by vyšetřovatelé nemuseli odhalit objednatele vraždy, dostal 15letý trest už loňského prosince. Miroslav Marček se k vraždě přiznal v průběhu výslechů rovněž minulý rok a svoji výpověď potvrdil i během hlavního procesu. Soudní senát mu začátkem dubna udělil trest odnětí svobody za tři vraždy (kromě mladého páru zabil i podnikatele Molnára) v délce 23 let. 

Hlavní proces se tak nyní týká pouze tří osob – Tomáše Szabóa, jenž měl jako řidič asistovat střelci Marčekovi, Aleny Zsuzsové, která měla zprostředkovat vraždu novináře, a Mariana Kočnera, který si měl likvidaci Jána Kuciaka objednat. Z důvodu pandemie koronaviru probíhá obnovený soudní proces v omezeném režimu. Kromě přísných hygienických pravidel byla ve středu umožněna přítomnost u soudního líčení pouze třem slovenským redakcím: veřejnoprávnímu médiu RTVS, tiskové agentuře TASR a Aktualitám.sk, kde Ján Kuciak před svou smrtí pracoval. Ostatní redakce měly k dispozici zvukový přenos ze soudní síně.

Včerejšího jednání se z obviněných zúčastnil pouze Marian Kočner. Rodiče zavražděných nebyli přítomni. Během dne se nepřistoupilo k žádným přímým svědeckým výpovědím a četly se pouze zápisy z výslechů.

Obhájce Kočnera Marek Para podal hned v úvodu přelíčení námitku vůči zaujatosti tribunálu. Para zpochybnil jeho předpojatost tím, že při vyřčení Marčekova rozsudku tribunál použil iniciály Mariana Kočnera a označil ho jako zadavatele vraždy. Para namítl, že se tím soud dopustil porušení Kočnerova práva na presumpci neviny a požadoval, aby byli soudci odvoláni.

Soudní senát v čele s Ruženou Sabovou po krátké pauze rozhodl, že se Parovou námitkou nebude zabývat, protože v Marčekově případu soud nerozhodoval o jeho vině, nýbrž o jeho trestu. Marček se sám přiznal ke skutku a byl upozorněn, že jeho přiznání je nezvratné. Předsedkyně Sabová argumentovala i tím, že popis jeho skutku soud převzal přímo z textu obžaloby, kde je Marian Kočner zmíněný jako objednatel.

Proces pak pokračoval bez přestávky čtením svědeckých výpovědí. Státní zástupci nejdříve přečetli výpovědi lidí, kteří měli Marčekovi a Szabóovi poskytnout nové SIM karty, jež oba využili v den vraždy. Poté se četla prohlášení policistů, kteří měli lustrovat Jána Kuciaka.

Kauza Kuciak: střelec Marček stráví 23 let ve vězení

Kdo mi dal příkaz, na to si nevzpomínám

Příkaz k lustrování novináře dostal Pavol Vorobjov. Policista nejprve tvrdil, že tento příkaz obdržel od tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara, pak svoji výpověď změnil a prohlásil, že už si nevzpomíná, kdo mu příkaz dal, ale určitě to bylo ke služebním účelům.

„S Gašparem jsem tehdy hodně komunikoval a to, že měl pokyn k lustraci vydat právě on, byla na začátku pouze moje domněnka. Už si nevzpomínám, kdo byl zadavatel lustrace,“ vysvětlil vyšetřovatelům změnu své výpovědi Vorobjov a připomněl také, že Kuciaka osobně neznal, a proto neměl důvod lustrovat ho z vlastní iniciativy.

K přečtené Vorobjovově výpovědi se vyjádřil i Marian Kočner. „Jednoznačně vyplývá, že lustrace Kuciaka byla jenom jedna jediná a proběhla na konci léta nebo začátkem podzimu 2017. Je to v rozporu s tím, co tvrdí svědek Peter Tóth, který říká, že Kuciakovu lustraci měl k dispozici už v únoru 2017. Zatím nikdo nedokázal, že policie takový protokol vypracovala již v únoru 2017, jako tvrdí Tóth,“ uvedl Kočner k časové ose Kuciakových lustrací. 

Neptej se a lustruj

Vorobjov však příkaz k lustraci předal z důvodu dvoutýdenní zdravotní rehabilitace svému podřízenému Michalu Zubčákovi. Nařízení dostal od Vorobjova ústně a stejným způsobem jej postoupil dál. Proč má být lustrace provedena, komu a pro jaké účely je určena, se neptal.

 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.