Igor Makarov je ruský podnikatel turkmenského původu. Je prezidentem společnosti ARETI, která obchoduje s ropou a plynem. Dceřiné společnosti ARETI jsou zapojené do energetického průmyslu, civilního a průmyslového inženýrství, financí a pojištění.

Makarov společnost ARETI ovládá se svým turkmenským společníkem Valerijem Otčertsovem prostřednictvím offshorových holdingových společností, jež jsou registrovány na Kypru, Britských Panenských ostrovech, Curaçau a v Nizozemsku. Společnost ARETI měla dceřinou firmu Itera Oil and Gas Company, kterou v roce 2013 koupila ruská státní ropná společnost Rosněfť.

Mezi lety 2014 a 2018 byl Makarov přes offshore Capela Trading Limited spoluvlastníkem české firmy Carlsbad Investment. Před rokem 2013 ji od jejího založení v roce 2005 vlastnil celou. Podle finančních závěrek disponovala firma dlouhodobým majetkem v hodnotě téměř 37,5 milionu korun, přičemž částka, kterou do firmy někdo vložil, byla téměř 60 milionů korun. V roce 2018 společnost zanikla.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie:Wikimedia Commons, NickVG

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.