Na základě dokumentů, které investigace.cz získala v rámci mezinárodní spolupráce na projektech FinCEN Files, jsme byli schopni identifikovat bankovní účty, jež podle amerického ministerstva spravedlnosti a finančního úřadu sloužily vlivným Rusům k praní peněz. Firmy, na které byly účty vedeny, totiž tvoří součást takzvaného Troika Laundromatu, tedy finančního systému založeného na anonymních offshorových firmách, fiktivních fakturách a masivní legalizaci peněz vytažených z ruského státního rozpočtu.

Jde o firmu Castlefront L.P. a bankovní účty CZ2603000000000277849912 u ČSOB a CZ5303000000000277850008 u ČSOB.

Další společnosti, které byly součástí laundromatu a posílaly peníze, jsou:

  • seyšelská Avalux Computer Trading s účtem v PPF Bance
  • Aradis International Limited z Britských Panenských ostrovů s účtem v PPF Bance
  • kyperská Sofalco Holding s účtem v PPF Bance
  • česká Rich Continent s účtem v Raiffeisenbank
  • skotská Ample Beauty s účtem v ČSOB

Tyto účty přitáhly pozornost amerických vyšetřovatelů kvůli ruskému podnikateli Denisu Kacyvovi.

Denis Kacyv je rusko-ukrajinsko-izraelský podnikatel sídlící v Moskvě, kterému patří společnost Prevezon Holdings. Je synem bývalého vlivného ruského ministra dopravy a zároveň jednoho z nejbohatších ruských státních zaměstnanců.

V Izraeli, v Moldavsku a v USA byl vyšetřován kvůli podezření z praní peněz přes nákup nemovitostí. Peníze, za něž si kupoval luxusní byty na newyorském Manhattanu, pocházely z komplikovaného offshorového schématu, na jehož existenci upozorňoval ruský právník Sergej Magnitskij. Ten byl ruskými silovými složkami utýrán ve vězení právě proto, že poukazoval na finanční schémata, přes která vlivní Rusové tunelovali státní rozpočet.

Podle dokumentů z projektu FinCEN Files, jež má investigace.cz k dispozici, měla v české bance ČSOB účet firma Castlefront L.P., kterou Kacyvova společnost Prevezon Holdings využívala k převodům nezákonně získaných peněz a k jejich následné legalizaci.

V soudním spisu Prevezon vs. USA je Castlefront popsána jako společnost, přes niž se praly peníze. „Tyto peníze pocházely z několika zdrojů, jakými jsou organizovaný zločin nebo finance ukradené ruské vládě zkorumpovanými úředníky,“ stojí v dokumentech, k nimž má investigace.cz přístup.

Za pouhé dva monitorované měsíce v roce 2017 proteklo přes české účty Castlefrontu přes čtyři miliony dolarů (93 milionů korun). „Přezkum platebních transakcí ukazuje, že Castlefront přes své účty v České republice posílá a přijímá platby od spousty skořápkových nebo neidentifikovatelných firem,“ napsali do zmíněného soudního spisu o podezřelých bankovních transakcích američtí úředníci.

Bankovní účty skořápkových firem v českých bankách, které Kacyvově firmě posílaly miliony dolarů, ale nejsou jedinou vazbou tohoto ruského podnikatele na Česko. Kacyvovým zaměstnavatelem a obchodním partnerem je Lev Leviev, až do roku 2019 majitel developerského impéria AFI.

V roce 2008 Kacyvova firma Prevezon Holdings převedla tři miliony eur na účet Levievovy firmy AFI Europe, jež je mateřskou společností české pobočky AFI Europe Czech Republic.

Kacyv za tyto peníze nakoupil třetinový podíl ve čtyřech dceřiných firmách AFI Europe: AFI Properties Berlin, AFI Properties Logistics, AFI Properties Development a AFI Properties. V červnu roku 2013 – kdy se už rozběhlo mezinárodní vyšetřování ohledně praní ukradených peněz v kauze Magnitskij – se Prevezon snažil akcie prodat zpátky AFI Europe. Tuto transakci však na základě Magnitského zákona zablokovala nizozemská vláda.

Nelze samozřejmě prokázat, že zrovna peníze, jež do AFI investoval Denis Kacyv, byly použity právě na developerské projekty AFI v Praze a v jejím okolí. Podle investičních poradců je ale vysoce nepravděpodobné, že by velká developerská firma nechala tři miliony eur (cca 75 milionů korun) jen tak ležet na účtu a nepoužila je na některý ze svých dalších evropských investičních záměrů. (Musely by tam totiž ležet netknuty pět let – od převodu v roce 2008 až do snahy o vrácení v roce 2013.)

„Od roku 2013 nemá AFI Europe s Denisem Kacyvem žádné obchodní ani jiné vztahy. Po dobu několika let až do zmiňovaného roku 2013 měla AFI Europe nevýznamnou obchodní spolupráci se společností vlastněnou panem Kacyvem. Tento vztah skončil v roce 2013. AFI Europe předtím ani poté neměla žádné další obchodní či jiné vztahy s panem Kacyvem nebo jakoukoli jeho spřízněnou osobou,“ vyjádřil se ke spolupráci s Denisem Kacyvem ředitel společnosti AFI Europe pro Českou republiku a Rumunsko Doron Klein.

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.