Koronavirus: Bratrstvo červených svetrů nakupuje čínské respirátory

„Další červený svetr??? Doufám, že to aspoň vyrábí nějaká česká fabrika, nejlépe chráněná dílna. A nebo je to reciprocita za ty předražené respirátory a všechny mají štítek Made in China?“ ptala se počátkem dubna na Twitteru editorka Novinek.cz Veronika Neprašová. Červeným svetrem se proslavil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v polovině března, když vláda na tiskovce oznamovala zřízení koronavirového krizového štábu. Zmíněný tweet reagoval na další zjevení červeného svetru, tentokrát na schůzce expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech – oblékl si ho nejen Hamáček, ale i Zeman.

„Předražené respirátory? Nějaký konkrétní důkaz? Nebo jen další kopanec?“ ohradil se vzápětí proti tweetu ministr Hamáček a vyfotil fakturu čínské firmy Xiantao Zhongyi Safety and Protection Products, podle které vnitro koupilo respirátory FFP2 za slušnou cenu, po šedesáti korunách za kus. Do debaty se hned po Hamáčkovi zapojil také Jaroslav Tvrdík, šéf česko-čínské obchodní komory a někdejší ministr obrany, jenž hledal čínské dodavatele ochranných pomůcek. „Pro doplnění, výrobce disponuje evropským a americkým certifikátem (FDA).“ Ani jedno z Tvrdíkových tvrzení však není pravdivé. 

Svým způsobem dnes řeší Tvrdíkova slova celá Evropa. Zatímco v polovině března byl celoevropským tématem akutní nedostatek ochranných pomůcek, roušek, respirátorů, obleků či brýlí, momentálně se probírá jejich kvalita. A právě certifikát má být její zárukou. Jenže Evropu zaplavilo zboží s falešnými či zavádějícími průkazy kvality.

Deset tučných dní

Na tiskové konferenci 16. března sliboval premiér Andrej Babiš (ANO), že ochranných pomůcek bude brzy dost. „My skutečně od rána do večera řešíme tu situaci,“ říkal. „Dnes ráno jsem jednal s velvyslancem Čínské lidové republiky, ocenil jsem efektivní práci Číny v prevenci a kontrole epidemie covidu-19, protože Čína to zkrátka zvládla. Čína je prioritní, je znovu největší výrobce zdravotnického materiálu a celý svět tam chodí nakupovat.“ Nakupovat dostala za úkol ministerstva vnitra a zdravotnictví, vláda jim na ochranné pomůcky dala ze své rozpočtové rezervy víc než sedm miliard korun.

„Hlavní dodavatel bude Čína,“ řekl o den později serveru lidovky.cz ministr Hamáček. A dodal, že zapojil všechny lidi, o kterých předpokládal, že mohou pomoci. Některé z nich i konkrétně jmenoval: „Pan prezident, samozřejmě, díky tomu, že má takové vztahy s Čínou, byl pro nás naprostý základ, bez něj by to nešlo. Určitě česko-čínská komora vzájemné spolupráce, jejímž předsedou je Jaroslav Tvrdík, určitě čínská ambasáda v Praze, pan velvyslanec byl velmi vstřícný.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.