Bílé v černém: komplicové srbského Escobara odsouzeni v Praze, pašovali kokain v Porsche

Pět dní před Štědrým dnem poslal Městský soud v Praze za mříže tři Srby. Byli členy drogového gangu, který v Evropě ve velkém prodával kokain. Gang řídil Radoslav Cvijović, kterému srbská média přezdívají „novosadský Escobar“.

Srbsko, Novi Sad, 10. listopad 2017. Autobus městské linky č. 2 se skupinou cestujících směřuje k centru města hned za nablýskaným Porschem. Luxusnímu autu najednou zahradí cestu velký černý jeep, ze kterého vyskáčou policisté zásahové jednotky srbské kriminálky. Během několika vteřin vytáhnou z kabiny vozu řidiče a na zemi jej spoutají. Policejní kamera dále sleduje zásah ve dvou novosadských bytech. Tam jsme svědky zatčení Radoslava Cvijoviće a jeho zetě Slavka Pavlova, kteří ze severosrbského Nového Sadu organizovali obchod s kokainem v několika evropských zemích.

Mimo jiné i v Česku. Současně s razií v Novém Sadu ostatně proběhl i policejní zásah v Praze. České policii se 10. listopadu 2017 podařilo zatknout Branislava Cvijoviće, syna „novosadského Escobara“, a jeho dva komplice Josipa Capika a Branislava Bikiće přímo během předávky osmi a půl kilogramu kokainu. Další čtyři kila krystalického bílého prášku pak vyšetřovatelé nalezli při prohlídce jejich pražského bytu. Celková hodnota drog zabavených jen v Česku měla podle srbského deníku přesáhnout osm milionů korun.

Jak uvádí čerstvá zpráva výzkumného centra Transcrime, Česko je dlouhodobě oblíbenou tranzitní krajinou pro obchod s drogami.

Tisková mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci investigaci.cz tento týden potvrdila, že trojice obviněných byla 19. prosince 2018 odsouzena k několikaletým nepodmíněným trestům odnětí svobody. Branislav Cvijović byl za prodej drog odsouzen k devíti letům vězení a pokutě tří milionů korun, Josip Capik k osmi a půl roku a pokutě 100 tisíc korun a Branislav Bikić k šesti letům vězení a pokutě 300 tisíc korun. Trojice má navíc dlouholeté zákazy vstupu do ČR.

Branislav Bikić byl v minulosti držitelem českého občanství. V roce 1994 získal v Praze živnostenské oprávnění – původně zaměřené na oblast nákupu a prodeje zboží, od roku 2008 pak na pohostinství, obchod a služby.

Skupina zatčených Srbů platila po více než deset let za jeden z největších srbských drogových gangů. Podle deníku Blic měly měsíční zisky zločinecké skupiny přesahovat 2 miliony eur (více než 50 milionů korun). Pod vedením „novosadského Escobara“ údajně prodali každý měsíc v Evropě okolo 50 kilogramů kokainu – zejména v Srbsku, Maďarsku, Rakousku, Itálii, Německu, Slovensku a Česku.

Kokain skupina dovážela přes prostředníky z Jižní Ameriky do holandských přístavů. Odtud jej pašovala auty do německého Ulmu, kde se Slavko Pavlov – jeden z členů organizované skupiny – legálně živil jako tenisový trenér. Pavlov spoluorganizoval distribuci kokainu do dalších evropských zemí, a to podle aktuální poptávky a ceny drogy na místním trhu. Podle všeho se sám účastnil i jejich převozu: policie v jeho vozu značky Porsche našla pod převodovkou tajnou schránku se stopami kokainu.

Autor článku: Jakub Šimák
Autor úvodní fotografie: video MUP Republike Srbije

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.